Želví miminka
Už se nám líhnou nové želvy, vítání želviček
Ano, i takto se může některý chovatel těšit na příchod nových mláďat suchozemských želv. Pro případ, že by po vylíhnutí nerozuměly česky i několikajazyčné uvítání:-). Takto se na nové želvičky těšil chovatel z Moravy a je vidět, že nejen s chutí, ale i láskou připravil prostory pro mláďata. Jako inkubátor použil nevyužité terárium, proč ne. Při zachování podmínek líhnutí s tím není žádný problém. Líhne malé želvy poprvé a dotazy se množí. Proto bych chtěl na této stránce popsat, jak se zachovat, když se Vám podaří to samé.
Předpokladem je mít dospělý chovný pár stejného druhu želv. Samice snese vajíčka, zdárně oplodněná a začínají se nám líhnout želvičky, v tomto konkrétním případě plus 20 dní k běžné době líhnutí želv druhu Testudo hermanni. Radost s prvních přírůstků vystřídá starost jak vlastně dál? Pokud se želva klube počkáme až z vajíčka vyleze sama a může to trvat i tři dny.
Zbytečně do tohoto procesu jako laik nezasahujeme, můžeme napáchat více škody než užitku. Zdravá želva to dokáže bez pomoci. Pouze vizuálně zkontrolujeme, zda pozice ve vajíčku je břichem dolů, pokud ji již kouká hlavička ze skořápky je to jednoduché. Popřípadě, co nejdříve otočíme celé vajíčko, aby želva byla ve správné poloze. Tedy ne na zádech!! Jako želva viz fotografie. Bohužel právě tato želvička po několika dnech uhynula, důvodem může být vedle nějaké vrozené vady také obrácená poloha na zádech.
Chovatel "začátečník" bohužel netušil, že takto to nemá být a želva byla otočena do správné polohy až po delší době po proražení skořápky. Ale nikdo nemůžeme vědět vše a berme to jako poučení pro příště.
Pokud máme vajíčka v inkubátoru počkáme až želvička vyleze z vajíčka a přendáme ji do připravených chovných prostorů, nejlépe do terária, v tomto konkrétním případě nemusíme, líhne se doma:-). Zajistíme vhodné teploty, chovatelským jazykem řečeno letními. Ideálně takto:
Osvětlení:
- Svítit v teráriu 9–10 h denně (9–19 h) denní a UVB osvětlení
- Výhřevné osvětlení např. 9:30 - 13:00 pauza 14 - 18:30 h
- Výhřevné světlo vždy umístit nad substrát! NE nad kamení!
- UVB kompaktní žárovku pověsit 12–15 cm nad želvu!
Teploty:
- Pod výhřevnou lampou 33–35 °C (nastavit výškou zavěšení)
- Ve studené nejchladnější části terária ideálně 28–30 °C (cca v 16 h)
- Během noci vše zhasnout – žádoucí noční maximální pokles teplot
Substráty:
- 2/3 kokosové vlákno s pískem, udržuje se mírně vlhké na 30 %
- Substrát na 70 % povrchu plochy suchý (světlá barva)
- 1/3 kamenná část – slouží jako suchá část a obrus drápů
Tyto chovné podmínky udržujeme u těchto želv 4 - 5 měsíců. U nás se líhnou želvy většinou během ČERVENEC - SRPEN, takže nastavení a teploty držíme určitě do konce roku! Pak postupujeme podle chování želv a popřípadě upravujeme chovné podmínky, a hlavně teploty směrem dolů. Ale to je již popsáno jinde na webu euzelva.cz
A v podstatě máme hotovo. Želvičce nabídneme krmení nejlépe zelené a čerstvé. Během prvního týdne po vylíhnutí se většina želv rozežere a pokud nemá žádnou vrozenou vadu máme vyhráno, huráááá.
Hodně dotazů Vás začínajících chovatelů směřuje k tomu, že malé želvy by měli mít jakýsi nadstandard (tak jako mláďata savců), nemusí! Želvičky mají v přírodě identické podmínky jako dospělé želvy a nikdo se o ně nestará, jsou od prvních krůčků zcela soběstačné a mají svůj život pouze ve svých rukou!
Velkou chybou je, když malé želvy dáme do venkovního výběhu, sice ušetříme trochu té elektrické energie, ale i když se to nezdá noční teploty jsou v srpnu už většinou dost nízké a "čerstvým" želvám to prostě nevyhovuje. Nechte je určitě doma pěkně v letním teplíčku. Dále je to jednoduché, chováme a přistupujeme k těmto želvám jako k dospělým, tedy s láskou a úctou k novému životu!
Přeji Vám všem chovatelů nejen pevné nervy ale i chovatelské štěstí.
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz