Kdy dát želvy domů
Podzimní návrat želv do terária
Už je to tak, podzim opět klepe na dveře a pro chovatele suchozemských želv druhů, které zimují a jsou ve venkovních výbězích nastává čas starostí a příprav, jak to vše zvládnout bez většího průšvihu. Ano, o tom je většinou v našich podmínkách konec měsíce září a začátek října. Pro některé chovatele se blíží okamžik, kdy se budou muset s definitivní platností rozhodnout, zda svého želvího miláčka zazimují nebo mu dopřejí luxus v podobě terarijního domácího chovu pěkně v teplíčku. Tento článek se týká výhradně majitelů želv, kteří mají želvy celoletně ve venkovním výběhu a nehodlají zimovat. Nikoliv majitelů co je pouze nechávají ve výběhu nárazově (dovolená, občasné venčení..).
To, že evropské druhy suchozemských želv nemusí bezpodmínečně zimovat už všichni víme. Jak správně uchopit problematiku přípravy přestěhování opět domů z venkovního výběhu nezvládne každý a chce to citlivý přístup. Jak zimovat a odzimovat želvu jsem již napsal podrobně v článku ZIMOVÁNÍ A ODZIMOVÁNÍ ŽELVY a nehodlám se zde opakovat. Dotknout se chci jiného tématu, a to je právě klíčový okamžik v podzimních měsících, kdy dát želvu domů a totálně neprošvihnout okamžik včasného návratu "domů".
Je právě 22.9.2012, kdy sepisuji tento článek a nejméně od začátku září jsem bombardován dotazy, kdy stěhovat želvu domů, pokud nebudeme zimovat! Stále dokola opakuji NECHAT VE VÝBĚHU!! Toto tvrzení má i své opodstatnění. Želvy, jež tráví od jara do podzimu svůj život ve výběhu, musí být dostatečně odpočinuté, řekne si většina z Vás. Ale podstata věci je jinde. Pokud nezimuje, čeká ji v podstatě hodně náročné dlouhé léto v podobě terarijního chovu, a proto je zapotřebí zimu - nezimu zkrátit co nejvíce. Tím se dostáváme k jádru věci a to se dá shrnout do několika bodů:
1) Nechat ji ve venkovním výběhu co nejdéle
2) Nenechat ji tam tak dlouho, aby se v podstatě zazimovala úplně
3) Nepanikařit při prvním náznaku ochlazení, většinou se opět oteplí
4) Vše zvážit s ohledem na polohu trvalého pobytu želvy a chovatele
Chápu obavy každého chovatele, zvláště nezkušeného, o svoji želvu. Ale na druhou stranu želvy bez problémů snášejí teploty do 0 °C a pokud odpolední vystoupí nad 20°C, není opravdu zapotřebí nic řešit a želvu nechte ve venkovním výběhu.
Někdy se stává, že výjimečně teploty klesnou na 1 - 3dny ráno pod bod mrazu, a pak je vhodné ji buď na noc zavřít do boudy nebo přestěhovat do chladného místa například do chodby a ráno nebo dopoledne ji opět vrátit do výběhu. Pokud vydržíte co nejdéle, želva nebude mít s dlouhým pobytem v teráriu žádné problémy a v pohodě se dočká jara. Ten z Vás, kdo podlehne tlaku svědomí (chudák želva...), riskuje k jaru problémy v podobě apatické želvy, která potřebuje odpočinek.
Ten správný čas nastane většinou až během měsíce října. Například tento týden bude hodně teplý a želvy si mohou ještě užívat sluníčka a v podstatě odpočívat. Až předpověď bude slibovat dlouhodobě nízké teploty a oblohu bez slunce (zataženo), tak to je ten správný čas, kdy je nastěhovat se vší parádou domů natrvalo až do jara. Žádný strach, želva se v teplotách nad 20°C nezazimuje pouze některé zvolí odpočinek a nebudou aktivní. Ty želvy co zimovat naopak budou ve výběhu vydrží ještě hodně dlouho. Například loni to bylo až do konce listopadu než se všechny zazimovali.
I majitelé co mají chov želv doma mohou pozorovat v tomto podzimním období na želvách mírný útlum. Vše je spojeno s přírodou a želvy neomylně i v bytě poznají, že nastává podzim a to je pro ně signál si odpočinout po letních horkých dnech.
Transport želvy domů natrvalo by měl proběhnout v klidu bez významných teplotních změn. To znamená přenést do chovných prostorů a ničím nesvítit, netopit....dle aktivity želvy alespoň 1 - 2dny. Pak postupně rozsvěcovat denní osvětlení a opět po několika dnech začít rozsvěcet i výhřevné osvětlení. Tím želvu šetrně připravíte na teploty odpovídající běžným chovným podmínkám v teráriu. Nebude vystavena náhlému zvýšení průměrných teplot, ale bude mít dostatek času přivyknout novému prostředí, a to hlavně z teplotního hlediska.
Nemá cenu a nemůžete po želvě ihned vyžadovat plnou aktivitu se vším všudy. Takže v přechodném období snižte manipulaci se želvou na minimum a nechte ji v podstatě dělat co chce. Ani zahrabání a další odpočinek nevěstí nic zlého a jak už jsem napsal, musí si přivyknout hlavně teplotním změnám.
Ano teploty, to je alfa a omega chovu suchozemských želv a to, v jakémkoliv období. Jako studenokrevný plaz je na nich želva životně závislá se vším všudy. Proto je potřeba ke všem změnám přistupovat opatrně a nikoliv naráz. Ona by to želva pokud je zdravá přežila, ale proč jí působit zbytečně šoky.
Každý z Vás by měl zhodnotit situaci ve svém bydlišti s chladnou hlavou a zbytečně nepanikařit při prvním náznaku podzimního počasí, vždyt nás čeká dle předpovědi babí léto a situace se opakuje každoročně víceméně stejně.
Proto Vám všem přeju, ať tu správnou chvíli na stěhování želvy domů odhadnete na jedničku, nic neuspěcháte a vše se podaří ke spokojenosti nejen želvy, ale i Vás. Pokud Vás zajímá, kdy já budu stěhovat želvy co jsou venku a nebudou zimovat (letošní odchovy), tak tuto informaci pro letošní rok najdete zde:
2012 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí sobota 6. 10. 2012!
Předpověď od 4. 10 - 12. 10. 2012
2013 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí úterý 29. 10. 2013!
2014 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí středa 15. 10. 2014!
2015 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí čtvrtek 8. 10. 2015!
2016 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí pondělí 3. 10. 2016!
2017 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí neděle 30. 09. 2017!
2018 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí pondělí 1. 10. 2018!
2019 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí čtvrtek 19. 09. 2019!
2020 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí pátek 25. 09. 2020!
2021 - tak už to je tady. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí čtvrtek 16. 09. 2021! Frčíme domů, dobře již bylo:-( Výhled počasí 9/2021
2022 - historie se opakuje, stejně jako loni nastal čas jít domů. Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí pátek 16. 09. 2022! Frčíme domů, dobře již bylo a lepší už to asi letos nebude:-( Výhled počasí 9/2022
2023 - Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí úterý 04. 10. 2023! Je to podstatně déle než jiné roky, a léto se letos dost protáhlo.Frčíme domů, dobře již bylo a lepší už to asi letos nebude:-(. Výhled počasí 10/2023
2024 - Pro letošní rok je ideální přesun želv do domácího prostředí čtvrtek 26. 09. 2024! Je to podstatně dříve než jiné roky, a léto, které bylo hodně teplé to už asi vzdalo. Hlavně noční teploty půjdou hodně dolů a to už pro nezimované želvy není ideální. Frčíme tedy domů, dobře již bylo a lepší už to asi letos nebude:-(. Výhled počasí 9 - 10/2024
Copyright ©
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz