Praská výhřevná žárovka
Vysvětlím problémy s praskáním výhřevných žárovek v teráriích. S problémem se občas potýká nejeden chovatel želv i jiných terarijních zvířat. Všechny běžné výhřevné žárovky jsou klasické baňky s vláknem, které pracují na popsaném principu níže. Mezi ně nepočítáme ty s předřadníkem, výbojky a už vůbec ne kompaktní zářivky nebo LED žárovky, které navíc nehřejí. To jsou zcela odlišné kategorie, ale to jsem odbočil, ale pro vysvětlení je to nutné.
Obyčejné žárovky zakoupíte v běžné elektroprodejně a je to cenově za pár korun. Zde vzniká ovšem problém, že ne každá prodejna je vede, protože v dnešní době jasně vítězí poptávka po úsporných žárovkách, které běžně všichni používáme v domácnosti. V ZOO prodejnách narazíte na ty, co jsou konstrukčně sice stejné, ale většinou výrazně dražší. A pak tu máme všemocný internet, kdo hledá najde:-)
My pro naše chovatelské účely potřebujeme v podstatě nahradit světlo spojené s výhřevným efektem, to 100 % splňují obyčejné výhřevné žárovky, tak jak je známe z dob před 17. listopadem 1989. Žárovky nahřívají želvy a zároveň i vytápí terária a částečně imitují i sluneční tok světla. Je mnoho výrobců, žárovky se liší tvarem, a zabarvením skla, od čirých přes bílé až po lehce zabarvené. Ale vždy jde uvnitř o stejný princip obyčejné žárovky.
Žárovka je jednoduché zařízení k přeměně elektrické energie na světlo. Funguje na principu zahřívání tenkého wolframového vodiče elektrickým proudem, který jím protéká. Při vysoké teplotě vlákno žárovky září především v infračervené oblasti, zčásti i ve viditelném světle.
Výhody a nevýhody si můžete přečíst níže.
Proč ale praskají? Elektrická síť není tak stabilní, jak se může na první pohled laikovi zdát. Napětí v elektrických rozvodech a naší běžné elektrické zásuvce by mělo být 230 V a frekvencí 50 Hz (evropská norma). Ale, ne vždy je to ideální.
Napětí v zásuvce často kolísá díky vnějším vlivům, jako je například vzdálenost od transformátoru. Kdy ten, kdo je blíže má napětí vyšší než ten na konci elektrické větve. Pokud se ptáte proč, tak díky ztrátám (čím dále tím větší ztráty). Takže na začátku je napětí vyšší než na konci, prostě proto, aby byli spokojeny všechny. Přístroje s elektronikou toto vše zvládají většinou bez problémů, ale, co obyčejné žárovky, tam je problém s přepětím. Většina je sestrojena na napětí 230 - 240 V. Ale pokud v sítí stoupne pouze na okamžik napětí na 250 V vlákno se prostě přehřeje a praskne.
A jsme u kořene problému, zatímco jednomu žárovky praskají jak o život, tak druhý nemá problémy žádné. Dva ukázkové problémy s přepětím v místní síti.
Další chovatel želv, co to řešil tento problém:
Dobrý den, pane Junek,
mám problém s ohřívacími žárovkami v malém teráriu. Konkrétně 25 W, 230-240 V. S ohřevem na 300 C. Ptal jsem se elektrikáře a ten v síti v rámci celé čtvrti naměřil napětí 255 V a to jeho slovy zvyšuje výkon spotřebičů a takovou žárovku odpálí. To se mi už stalo u dvou žárovek a myslím, že poslední třetí dopadne stejně.
Ostatní žárovky, které jsou silnější, to zatím neodpálilo.
Neznáte nějaké řešení? Když zavolám na ČEZ, tak mi to nějak odůvodní a tím to hasne.
Přepěťová ochrana může být řešením
vašeho problému nejen s žárovkami
Na internetu najdete bezpočet zařízení, co toto mohou zvládat, viz test. Nejlépe se poradit se zkušeným elektrikářem. Níže najdete testované výrobky v roce 2023. Kutilové si poradí bez problémů a není to leckdy žádná věda, pouze pozorně číst návod.
UPS APC Essential SurgeArrest, přepěťová ochrana
Základní ochrana proti přepětí je vhodná především pro domácí využití. Zajišťuje plnou ochranu vašich zařízení před napěťovými rázy, před „skrytými“ rázy putujícími po datových linkách a neméně účinně před rázy v napájecím vedení.
Je vybavena jednou zástrčkou do pravého úhlu, její umístnění za nábytek je jednodušší, ten nemusí být umístěn daleko od zdi a zároveň nedochází ke zbytečnému ohýbání šňůry spotřebiče. Dva nabíjecí porty USB pak využijete k nabíjení mobilního telefonu nebo tabletu.
Hlavní přednosti:
- 1× zásuvka, 2 USB port
- Napětí 230 V
- Vstupní frekvence 50 Hz ± 5 Hz
- Maximální vstupní proud 16 A
Vice se dočtete v testu zde: spotrebitelskytest.cz
Další možností jsou stmívače na obyčejné žárovky
Ten sníží tok V na nižší úroveň a s tím nemají žárovky žádný problém, nýbrž životnost rapidně stoupá.
První možnost
Jedinečné a ve většině případů velmi účinné řešení je stmívač, který již i já nabízím k prodeji. Instalaci a provoz zvládnou i ti méně šikovní, stačí zapojit a otočit kolečkem, viz video ukázka níže. Toto zařízení nejenže umí regulovat teplotu pod klasickou výhřevnou žárovkou jakéhokoliv typu, ale to je nejdůležitější, dokáže:
- prodloužit životnost žárovky
- ochrání žárovku před prasknutím při startu (zapnutí)
- ochrání před přetížením vlákna a následným prasknutím žárovky
POZOR! lze použít pouze s klasickými a halogenovými žárovkami. Nelze použít s kompaktními UVB zdroji, LED a výbojkami. Více v návodu k zařízení a další podrobnosti najdete v odkaze na e-shopu.
Názorná ukázka provozu a regulace
Zakoupíte na e-shopu zde: Regulace svitu žárovek
Druhé dražší a složitější řešení
Alternativou k žárovkám jsou topidla do objímky
Nevýhodou je, že sice spolehlivě topí, ale nevydává žádné světlo. Tím přichází zvíře o imitaci slunečního toku světla. Životnost je opravdu dlouhá a lze regulovat spínacími hodinami dle potřeby. Na pestrou nabídku se podívejte zde: eshop
Závěrem
Řešením pro vás může být i vyzkoušení žárovek od jiných výrobců než máte doma. Přece jen může být některá žárovka citlivější na přepětí než jiná. Jde o výrobní postup, sílu vlákna a jiné aspekty, co to mohou ovlivnit. Jelikož tyto obyčejné žárovky nemají žádnou elektroniku a po prvním spuštění se rozsvítí jsou výrobně v pořádku. Pokud vlákno praskne nastane problém s přepětím, kolísáním a rázy v síti.
Máte žárovku se závitem než E 14 (menší než klasický závit), pak řešením pro širší použití žárovek více typů je jednoduchá výměna objímky na klasický rozměr E 27. Sortiment nabídky je na trhu širší.
Přeji vám všem pevné nervy s řešením mnohdy nelehkého problému, s opakovaným praskáním žárovek!
Výhody žárovek
Jas žárovek se dá plynule regulovat.
Je možné získat vyšší světelný tok zvýšením napájecího napětí; u běžné žárovky při užívání o 5 % vyššího napájecího napětí vzroste světelný tok asi o 20 %, zatímco životnost takové žárovky klesne na 50 % z původní hodnoty.
Výroba žárovek je mnohem jednodušší, levnější a energeticky úspornější. Konstrukčně jsou jednoduché, neobsahují žádný elektronický zapalovač.
Proveditelnost pro široký rozsah napětí od méně než voltu až po jednotky kilovoltů (na rozdíl od jiných typů zdrojů světla, u nichž je napětí dané jejich fyzikální podstatou a vyžadují dodatečné přizpůsobovací obvody).
Dříve využívaný velký rozsah příkonů od zlomků watu po kilowaty (než byla nahrazena modernějšími a úspornějšími světelnými zdroji)
Žárovky jsou z hlediska materiálů ekologicky nezávadné, protože neobsahují žádné nebezpečné látky (sklo, wolfram, inertní plyn jako je dusík a argon a běžný konstrukční kov na patici a držák vlákna). Zářivky, které dříve sloužily jako náhrada žárovek, se musí složitě ekologicky likvidovat jako nebezpečný odpad, protože obsahují rtuť a toxický luminofor a u zářivek s elektronickým zapalovačem další elektrotechnické součástky. U LED žárovek, podobně jako u ostatních elektronických zařízení je téměř nemožná recyklace vnitřní elektroniky, recyklovat lze pouze plastový obal a plech z patice, případně hliník z chladiče LED diod.
Žárovky neemitují žádné nebezpečné záření.
Žárovky vyzařují spojité spektrum světla podobně, jako je tomu u slunečního záření.
Žárovky mohou sloužit jako kombinovaný světelný a tepelný zdroj (akvaristika, teraristika).
Žárovky téměř neblikají, z toho důvodu je jich možné použít i tam, kde se vyskytují rychle rotující předměty (zejména v dílnách s obráběcími stroji).
Nevýhody žárovek
Velmi nízká energetická účinnost – většina elektrické energie (až 95 %) se promění v teplo. Účinnost žárovek ovšem roste s příkonem (viz tabulka Světelná účinnost). Pokrytí vlákna vrstvou však může zvýšit účinnost.
Žárovky mají kratší životnost, která se pohybuje nejčastěji kolem 800–1000 hod. provozu. Jde o ekonomický kompromis mezi účinností a životností; vysoce účinné přežhavené žárovky (např. v kinoprojektorech) mají velmi krátkou životnost, naopak tzv. podžhavené (též dlouhoživotné) žárovky s nízkým světelným tokem (tedy nízkou účinností) mají násobně delší životnost.
Některé halogenové žárovky emitují také ultrafialové záření, avšak baňka žárovky je pro něj prakticky nepropustná.
Regulace jasu ovlivňuje barvu světla, od tmavě červené po jasně bílou (na rozdíl např. od LED, kde se s příkonem a jasem spektrum vyzařovaného světla nemění)
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz