chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Terária, výběhy > Překážky a želvy v teráriu

Překážky a želvy v teráriu

Rozmístění překážek v teráriu

pozor-prekazka.jpg

Jak uspořádat vnitřní prostory pro suchozemské želvy co se týče překážek. Další ožehavé téma, které zajímá kdekoho a jak to vše zařídit, s tím bojují opět nejvíce začínající chovatelé. V první řadě musíme zohlednit velikost želvy a podle toho upravit prostory. Želva je tvor velice silný a zvídavý a dokáže posunout popřípadě nadzvednout spoustu věcí, které rozmístíme do chovných prostor a proto volíme vždy bytelné a těžší vybavení. Musí splňovat dvě podmínky a to aby s překážkou či domečkem želva nedokázala pohybovat po chovných prostorách. Za druhé aby nedokázala překážku převrátit a tím si ublížit, popřípadě může zranit jinou želvu pokud jich chováme více. Suchozemské želvy, ač se to nezdá, jak víme, jsou rození šplhavci a žádná překážka před nimi neobstojí. Zkoušejí ji zdolat stále dokola a jen tak svoje usílí nevzdávají. Proto si shrneme do několika bodů, co tedy by mělo zařízení terária splňovat z bezpečnostního hlediska:

zelvi-telocvicna.jpg

1) zdravotně nezávadné

2) dostatečně bytelné, těžké a stabilní

3) přiměřené k velikosti želvy

4) bezpečné z hlediska možného úrazu želvy

5) rozmístěné mimo dosah výhřevného osvětlení

6) přiměřeně hluboká miska na vodu

To jsou asi nejzákladnější pravidla, která bychom měli dodržovat při stavbě vnitřního výběhu a je jedno, zda jde o terárium, akvárium nebo želví stůl. I želvám hrozí různá nebezpečí, a pokud o nich budeme vědět lze předejít vhodně zvolenými doplňky úrazům suchozemských želv. Jedním z nejčastějších problémů je pád želvy z nějaké překážky na záda pod výhřevnou lampu. Zde hrozí během pár desítek minut  totální přehřátí a následný úhyn !!! Suchozemské želvy, hlavně menší,  se často nedokážou z této pozice dostat vlastními silami a jsou odkázány na chovatelovu pomoc. V běžném prostoru jim nic nehrozí a dokáží v této poloze klidně spát, ale běda pod výhřevnou lampou, tam jde o život. Proto každá překážka a to i okolní stěny by měyi být dostatečně daleko, aby při pádu na záda nikdy želva neskončila v prostorách pod a poblíž výhřevné lampy.

Na příkladech si ukážeme, jaká rizika hrozí želvám při nevhodném uspořádání

1) Zde u takto uspořádaných prostor  hrozí riziko pádu a převalení se pod lampu hned z více míst. Jak pád ze střechy úkrytu, tak z dekoračního kmenu. Obě překážky by měly být dále od rizikového místa. Želva někdy volí cestu nejjednodušší a to skok dolů - toto jsou rizikové prostory!

prekazka-pro-zelvu.jpg

prekazky-pro-zelvy.jpg

2) Naopak správně uspořádané prostory vidíte na následující fotografii. Okolo výhřevných lamp nejsou žádné překážky a vše je situováno mimo dosah lamp - toto jsou prostory bez rizika!

spravne-usporadane-prostory-pro-zelvy.jpg

3) nevhodně umístěná výhřevná lampa. Z dvou stran je blízko  od bočního skla výběhu. Želvy často šplhají po skle a přepadnou na záda. V tomto případě by skončily přímo pod zdrojem tepla - toto jsou rizikové prostory!

terarium-15.jpg

Misky na vodu pro želvy:

Dalším rizikovým místem je miska na vodu. Pokud zvolíme příliš hlubokou, hrozí nám utonutí želvy. Někdo může namítnout, že je sice vysoká, ale dává tam méně vody. To je sice pravda, ale pokud máme vysoký okraj, může při zdolávání překážky želva přepadnout zpět do misky a opět skončit na zádech. Pokud se jí nepodaří navrátit zpět, hrozí utonutí i při relativně bezpečné hloubce. Když se želva vysílí, spadne jí hlava dolů a u malé želvy stačí 1,5 cm vody a hlava želvy skončí pod vodou.

Při normálních okolnostech je to bezpečná hloubka i pro malou želvu, v poloze na zádech velice riskantní. Proto do misky patří například kámen, aby želva při snaze obrátit se našla oporu pro nohy, kterými se snaží odrazit se. Z těchto pochopitelných důvodů tedy volíme misku přiměřenou velikosti želvy, nejlépe tak hlubokou, jak požadujeme, abychom ji mohli plnit po okraj bez nějakého rizika komplikací. U malé želvy do roku života je bezpečná a dostačující hloubka + - 1 cm. Na příkladech si ukážeme, která miska je vhodná a která méně:

1) tato miska je vhodná a to díky hrubému okraji, který želvě pomáhá vylézt ven a povrch se jí neklouže 

miska-pro-zelvy.jpg

2) tato glazovaná miska je naopak nevhodná, protože želvám se to smeká jako na ledě a těžko nacházejí oporu pro své drápky k zachycení a bezpečnému pohybu. 

miska-glazovana.jpg

3) Řešením u glazované misky je položení kamenů na dno a tím želvy mají oporu na kluzkém povrchu.

miska-pro-zelvy-1.jpg

Květiny v teráriu u želv:

Dalším místem, kde hrozí nebezpečí, jsou různé květiny umístěné v teráriu. Sice to pěkně vypadá, ale v některých případech hrozí při požití nebezpečí otravy organismu želvy. Proto když ano, tak  umisťujeme do chovných prostor osvědčené druhy květin a dáme je tak, aby želva na ně nedosáhla. Nebezpečné jsou například tis a diffenbachie a další. Stačí si najít, jaké rostliny jsou jedovaté a ty prostě nepoužívat. Řešením jsou jak vidíme na obrázku umělé rostliny.

umele-rostliny.jpg

Skleněné chovné prostory pro želvy:

Terárium či akvárium vyrobené ze skla jsou dalším nebezpečím pro želvy. Nechápou podstatu skla a pokud vidí ven, je někdy problém na světě. Želva neustále chodí okolo stěn a snaží se ono sklo překonat. Leze po něm a přepadá stále a opakovaně na záda. Proto by okolo skla nemělo být výhřevné světlo, miska s vodou a vše, co skýtá nějaké nebezpečí při převrácení na záda. Jak tomu zabránit? Někdy pomůže zakrýt částečně výhled želvě ven, například nalepením pruhu kartónové krabice jak vidíte na obrázku. Není to sice moc vzhledné, ale účinné, v tomto případě to 100% pomohlo a já i želva máme klid. Ovšem želvy pravděpodobně někdy vidí svůj odraz ve skle a ve své činnosti neustanou. Proto je zde další finta, a to je neprůhledný materiál umístit dovnitř terária podél stěn. Tím se problém ve většině případů vyřeší ke spokojenosti všech. Můžeme použít, dřevo, plast....... Zajímavé je, že pokud želva nevidí ven a chovné prostory jsou z neprůhledného materiálu, tak se s tímto problémem setkáme zřídka.

kartonovy-kryt.jpg

Závěrem:

Vždy mějme na paměti bezpečnost suchozemských želv, když zařizujeme jakékoliv prostory. Nejvíce problémů hrozí v domácích výbězích, neboť tam želvy najdou nejméně opor pro svoje skotačení. Substrát je ze sypkého materiálu a chybí jim členitý terén s mnoha rostlinami, které v přírodě využijí při přepadnutí na záda k zpětnému otočení. Jak již jsem psal, vyhněte se obloukem výhřevným lampám a tam neumisťujte prostě nic. Přeji Vám při řešení problémů pevné nervy a zdravé želvy.

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek