chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Hibernace želv > Jak odzimovat želvu

Jak probudit želvu ze zimního spánku

   Jak odzimovat želvu?

P2270044_panorama.jpg

Úvod:

Je začátek března. Dlouhé a pro nás nekonečně se vlekoucí zimní měsíce jsme všichni chodili kontrolovat s obavou naše spící želvy do zimovišť. Nemohli se dočkat jara až je probudíme a ten okamžik konečně nastal. Pomalu se již začátkem měsíce března (dle počasí a předpovědi rosniček) začínáme tedy připravovat na odzimování želv. Pohled z okna nám jaro ani vzdáleně sice mnohdy nepřipomíná, ale to není tak podstatné. Svoji milovanou želvu budeme probouzet jak v domácím prostředí, kde je to trochu složitější, tak ve venkovních ubikacích a to přírodním způsobem. Tady to nebudeme nijak zásadně ovlivňovat a želvy čeká zcela pozvolný proces a na nás je vetšinou pouze odborný dozor. Narůstající teploty, prodlužující se dny, tlak vzduchu to vše na ně má vliv a postupně je spolehlivě a hlavně šetrně probudí.

Přírodní odzimování ve venkovních ubikacích: 

Přírodní odzimování je v celku jednoduché. Želvy se spící dle počasí většinou během měsíce března nanosí do venkovních ubikací, které máme zateplené a zajištěné tak, aby v případě mrazíků želvy nezmrzly. Prudký nárůst teplot by mohl způsobit želvám teplotní šok a proto sledujeme počasí a proces přesunu do ubikací provedeme raději dříve nežli později. Tam je přikryjeme nejlépe např. slámou nebo senem a necháme ostatní na přírodě. Sami se dle počasí jak narůstají průměrné denní teploty probouzejí. Pro celý proces si vybereme počasí kdy hlásí, alespoň pár dní dopředu horší počasí, tedy nejlépe bez sluníčka a zataženo.V žádném případě je nevyndáváme z boudy na sluníčko a necháváme to vše na nich. Něco navíc se dozvíte i zde. Želví rok.

Řízené odzimování v domácích podmínkách:

Budeme se zabývat želvami co máme většinou v během roku v teráriích a zimují různě ve sklepě, ledničce......a z nějakého důvodu jsme se rozhodli, že je ten správný čas. Předpoklad je, že naše želva je v prostorách, kde teplota je asi ideálních +2 - +7°C. Musíme si uvědomit také, že její tepová frekvence dle odborné literatury je dokonce 1 tep za minutu, tedy hodně málo!!  Musím upozornit, že každá zimovaná želva, pokud ji vezmeme do ruky, projeví nějakou malou aktivitu. Zafuní, zatáhne se více do krunýře.......Když se ani nehne má hlavu více vystrčenou ven, zapadlé oči a ani při manipulaci nejeví známky jakéhokoliv pohybu, je pravděpodobně bohužel mrtvá. Jestliže tedy jeví známky života, přistoupíme k samotnému procesu  probouzení.

Postup:

1. Pokud je to možné i s bedýnkou.... kde je zimovaná,  přemístíme do prostor, kde teplota vzduchu je větší, tak nejvíce do 13 - 15°C ( nevytápěné místnosti, chodby, garáže, půdy.....) a případně pokud tam jde denní nebo jiné světlo tak celou nádobu něčím přikryjeme tak, aby tam nepronikalo světlo, samozřejmě necháme škvíru na výměnu vzduchu. 

2. Zde ji necháme  klidně i týden nebo dva a chodíme pozorovat, zda se něco děje a želva se začíná pohybovat po prostoru nebo ne. Bude určitě měnit pozice, ale hlavně záleží na tom, zda začíná lézt a jak čile. Když  je stále i v této teplotě líná a málo pohyblivá, tak po těch dvou týdnech ji můžeme přemístit do pokojové teploty. Pokud se, ale začíná projevovat zvýšenou aktivitou v daném prostoru, přemístíme ji dříve než za oněch 14 dní do pokojové teploty. Záleží vždy na daném jednotlivci, druhu želvy.....

3. Opět s celou nádobou, teráriem..... přemístit do pokojové teploty kde je 20 - 22°C. Když je přiměřeně hodně aktivní už ji nezakrýváme a necháme sice v stinné části pokoje co nejdále od topení a zdrojů tepla stále v bedýnce opět podle aktivity asi týden bez lokálního světla a ohřevu. Pokud je stále málo aktivní tak můžeme i v pokoji částečně zakrýt a izolovat od světla. 

4. Zde už by měla v této teplotě projevit aktivitu a začít prozkoumávat terén, to je znamení, že můžeme přistoupit ke koupání ve vodě, vždy stejné teploty, v které se nachází želva -  na to velký pozor. Po 15 - 30 minutách koupele dle chování želvy ji můžeme přemístit už do terária nebo jejího vnitřního prostoru a začínáme svítit 10 - 12h denním světlem, zatím bez bodového světla minimálně 1 - 2 dny  a už můžeme nabídnout jídlo a samozřejmě misku s vodou. Po této startovací době zapneme už veškeré osvětlení zatím bez UV, pokud ho máme, a želvu pozorujeme, zda nejsou nějaké komplikace. 

5. Musíme si hlavně uvědomit, že neexistuje 100% návod, který se dá aplikovat přesně po krocích a hodinách či dnech. Každá želva se chová jinak, takže délku mezi jednotlivými body viz. nahoře 1 - 4 a teplotami vyloženě upravujeme dle momentální situace a stavu želvy. Tu o nějaký den zkrátíme tu zase přidáme. Čím mírnější a pomalejší probuzení bude, tím lépe a hrozí méně komplikací. V přírodě nebo boudě ve výběhu to trvá měsíc i déle dle počasí v daném roce.

Co v žádném případě neděláme, když chceme želvu odzimovat a vyndáme ji ze zimoviště kde je +2 - +7°C ven a chceme zahájit proces probouzení.

1. ihned vykoupat, dokáže ji spolehlivě zabít voda o teplotě 20°C!

2. ihned umístit do vyhřátého terária v bytě!

3. ihned umístit na sluníčko, a to ani v pokoji na podlaze za oknem!

4. ihned umístit pod bodové výhřevné světlo!

5. ihned umístit k jakémukoliv zdroji tepla - radiátor topení.....

Vše to jsou metody, které ji dokážou spolehlivě zabít nebo v lepším případě hodně ublížit!!!

ZÁVĚREM:

Během zimování i při teplotě lehce nad 0 v zimovišti, pokud má želva prostor mění pozice a částečně se pohybuje. Je to přirozené a není potřeba se nad tím pozastavovat a neznamená to, že želva nespí. Pokud budeme během celého procesu odzimování postupovat pomalu a obezřetně, nehrozí žádná závažná rizika. Rychlost procesu přizpůsobujeme dle potřeby a u každého jedince to je jinak a záleží na mnoha faktorech, které byli během zimování a ovlivňovaly kondici želvy. Přeji všem, aby ta Vaše želva byla po odzimování ta nejšťastnější!

                             Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek