chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Jakou želvu vybrat > Přidáváme další želvu

Přidáváme další želvu

Rozšiřujeme chov želv

t.hermanni--t.marginata-6.1.12-002.jpg

Dnešní téma bude o rozšiřování domácího chovu suchozemských želv o další želvičku (želvičky). Velice často je toto téma probíráno v pokecu i dotazech. Asi 70 - 80% majitelů želv dříve či později pořídí své želvě dalšího želvího kamaráda, to je moje soukromá statistika. A proto tady společně probereme klady a zápory tohoto kroku a už dopředu předesílám, že pokud dojdete k rozhodnutí ANO, tak čím dříve ji pořídíte, tím lépe. U chovatelů jsou během roku od letních prázdnin do dalších k dispozici většinou stejně staré želvy, protože nové se líhnou právě v létě, tím pádem máme na rozhodnutí relativně dost času.

Ten z Vás, kdo má strach, nemusí, protože k dále popisovaným problémům a komplikacím dochází pouze ojediněle a čím více porušíte zásady, tím větší Vám hrozí případné komplikace s adaptací. Mou chovatelskou povinností je, ale Vás na to upozornit. Želvy nejsou stádové zvíře, přesto se pravděpodobně v zajetí cítí lépe ve společnosti jiných želv. Důkazem tohoto tvrzení budiž příklad, kdy takto chované jedince rozdělíte. Můžete u nich po nějakou dobu pozorovat určitý náznak stesku (přestanou na chvíli žrát, jsou více apatičtí....). Na druhou stranu želva je spokojená i když je sama. Takže rozhodnutí je opět na Vás, jak jinak.

Pominu samozřejmě finanční náklady na pořízení želvy, to je každému jasné již dopředu. Ušetřit se dá pouze v případě, pokud zakoupíme zrovna dvě želvy a nečekáme déle, to se nám může pouze prodražit. Doprava, čas a další vícenáklady dokáží opravdu ušetřit dle vzdálenosti k chovateli klidně až 300 - 500,-. Takže pokud už uvažujete před zakoupením první želvy o případném dalším kamarádovi, tak neváhejte a pořiďte želvy zrovna dvě najednou.

t.marginata-024.jpg

Vraťme se, ale k situaci, kdy jednu želvu máme a uvažujeme o další. Jaká jsou vlastně rizika a jaké nám hrozí problémy? Nejdříve si v bodech popíšem,e co vlastně by každý měl vědět a jak se zachovat a potom je postupně rozebereme detailněji:

1) druh suchozemské želvy

2) věkový a velikostní rozdíl želv

3) chovné prostory a jejich velikost

4) snášenlivost želv

5) náklady na chov

Takže základní body máme a vzhůru na to pěkně popořadě:-))

1) druh suchozemské želvy - někomu to může připadat jako maličkost, ale jedná se o jeden z nejdůležitějších kroků, když kupujeme naší želvě kamaráda. Pokud možno kupte stejný druh, jaký máte, protože míchání různých druhů přináší i své problémy. Chápu každého, že by chtěl mít ve skupině různé druhy, ale z chovatelského hlediska se jedná o nepřípustnou věc a hrozí i další rizika. Za nejdůležitější považuji  celkové nároky na chov a hlavně velikost dospělých želv. Většina druhů želv má i specifické chování příznačné pouze pro ten či onen druh. Takže zatímco se samicemi nebývá žádný problém, co se týče chování u jakékoliv jiné kombinace, hrozí hlavně neúměrné obtěžování samice z pozice samce buď většího než je její druh nebo z hlediska odlišného namlouvacího rituálu. Vzhledem k tomu, že u malých želv se nedá určit pohlav,í zvolete STEJNÝ DRUH SUCHOZEMSKÉ ŽELVY!! Nic jiného Vám ani nemohu doporučit. V jiném případě neúměrně riskujete problémy na malém prostoru s tím spojené.

2) věkový a velikostní rozdíl želv - další podstatnou věcí je rozdílná velikost a věk. Čím větší bude, tím větší hrozí problémy při vzájemném soužití. Větší prostě utlačuje menšího z pozice jak pohlaví, tak velikosti. Když je náš první a větší želví miláček samec, procentuálně stoupá možnost komplikací. Většinou se dá obecně říci, že věkový rozdíl želv do dvou let je přijatelný a bez větších rizik. S rozevírajícími se nůžkami roste riziko komplikací, ale hodně záleží na nátuře každého jedince. Je to jako všude, pokud se budou nesnášet z pozice povahy, budou jejich šarvátky a rozepře na denním pořádku.

3) chovné prostory a jejich velikost -  pro dvě malé želvy stačí i malé terárium, ale s postupem věku rostou i nároky na prostředí. Želva je tvor, který sice moc nevyužívá prostory, ale potřebuje určitý akční rádius ke své spokojenosti. Ale to je všem jasné, v našem případě je hlavně zapotřebí, aby každá želva měla hlavně dostatek prostoru k tomu, aby se mohla schovat před dotěrným kamarádem či kamarádkou. Pouze k odpočínku jim stačí minimum prostoru.

4) snášenlivost želv - jak už jsem předeslal, důležitá je nátura každého jedince. Tak jako v každé říši, i tady existují dominantní zvířata a na druhé straně úplní flegmatici, které nerozhodí snad nic a může se na nich i dříví štípat. K naší smůle toto zjistíme, až když přikoupíme další želvu. Z našeho miláčka flegmatika se rázem stane pěkný drak a mnoho z Vás to pěkně udivi.

5) náklady na chov - co pro nás může být útěchou je fakt, že chov jedné nebo dvou želv nás nezruinuje a jediné co potřebujete jsou o něco větší prostory v budoucnu a větší porce jídla. Jinak veškerý provoz a to svícení...jsou identické jako u želvy jedné.

drak.jpg

Závěrem:

Pořízení další suchozemské želvy tedy při zachování některých výše popsaných pravidel není problém a musím přiznat, že problémy nastávají hlavně pokud máme první  želvu starší a rapidně větší a je to samec. Nejsou neřešitelné a i želvy, co se od začátku perou, jsou po čase, kdy si rozdělí pozice ve skupině, dobří kamarádi a k opravdovému ublížení dochází opravdu ve velmi výjimečných případech 1%, kdy rozdělení je pak nutností. Většinou po počátečních strkanicích se vše uklidní a želvy spokojeně akceptují jedna druhou. Proto Vám všem na závěr přeji šťastnou ruku při výběru té Vaší další želvy.

Jak to někdy může dopadnout si přečtěte v článku ŽELVA KANIBAL

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek