chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Zásady chovu želv > Želva během dovolené

Želva během dovolené

Co se suchozemskou želvou během naší

dovolené

dovolena.jpg

Odjíždíme na dovolenou a nastává problém co s naší suchozemskou želvou, jak se o ni postarat během naší nepřítomnosti. Můžeme ji sice vzít sebou, ale to přináší jistá úskalí a po pravdě řečeno nejlépe jí bude doma ve známém prostředí. Ten, kdo želvy chová v létě ve venkovním výběhu, nemusí v podstatě řešit vůbec nic. Želva v tomto prostředí přečká bez zásahu člověka klidně celé léto a nedělá íi to žádné potíže. Jedinou podmínkou je správně navržený výběh s možností ukytí se před sluncem a růst travní přírodní zeleně. Pak pouze naplníme pro jistotu misku vodou a vzhůru na dovolenou. Želvu tam najdeme za čtrnáct dní spokojenou a "usmívající se". Vše můžeme rozdělit do čtyř kategorií.

1) Želva zůstává ve venkovním výběhu

Nejlepší varianta a zde nemusíme řešit prakticky nic. Pokud ve výběhu roste něco zeleného, co želva může v pohodě pojídat, můžeme bez obav vyrazit klidně na měsíční dovolenou. Želva si bude žít přirozeným životem dle nálady a počasí. Jediné, co hrozí za nebezpečí, je během dovolené příchod silnějších mrazů. Proto by ve výběhu neměl chybět zateplený úkryt, kam se želva ukryje, protože pokud dojde k takto vysokým poklesům teplot, a to až pod nulu, sama to vycítí a hledá místo které íi zaručí přežití. V 99% případů se jí nic nestane. Během letních prázdnin toto nehrozí nebo opravdu minimálně v některých horských oblastech. U malých želv se hodí zakrytí výběhu pletivem, aby nějaký dravec nemohl želvu odnést, nebo jí nějak ublížit. I když se to stává ojediněle, tato možnost se nedá vyloučit.

venkovni-vybeh-pro-zelvy.jpg

2) Obsluha k želvě dochází 1x za tři dny

Zcela jiný je pohled na věc, pokud se jedná o želvu chovanou v domácích bytových podmínkách nebo pokud nezimujeme. Když máme nějakou blízkou osobu, která je sice ochotna se nám o želvu postarat, ale pouze nárazově například 1x za tři dny, problém tím částečně vyřešen. V tomto případě stačít, pokud tam přijde, udělá pořádek v chovných prostorách, doplní vodu a čerstvé krmení a vrátí se opět za tři dny. Předpokladem ovšem je nastavit svícení pomocí spínacích hodin, aby byl zaručen automatický chod.

spinaci-hodiny.jpg

3) Nemáme nikoho a želva je odkázána sama na sebe

Další možnost je o něco složitější. Předpokládejme, že nikoho ochotného nemáme a želva je doma nucena strávit 7 - 14dní sama bez dohledu. Nezoufejte, i to se dá  vyřešit, ale musíme provést pár základních úkonů. V teráriu necháme spuštěné pouze denní světlo a UV osvětlení, podmínkou jsou spínací hodiny. Výhřevné osvětlení vypneme zcela pro případ, že by se želva otočila na záda. Třetí činností, kterou musíme udělat je namočení substrátu na maximum. A konečně čtvrtá a neméně důležitá věc je dostatečné množství stravy, která nehnije.

Vyhneme se například u čínského zelí dužnatému materiálu a dáme pouze listovou plochu. To samé platí u luční stravy. Takto podaná strava nám maximálně uschne a želva, pokud bude mít hlad, si ráda zakousne. Do suché části můžeme také dát seno, které v případě hladu želva v pohodě bude konzumovat. Doplníme misku s vodou jako poslední záležitost a želvu můžeme i vykoupat a tím ukončíme přípravy před dovolenou a hurá za odpočinkem. V takto připraveném prostředí želva přežije měsíce a čtrnáct dní pro ní není žádná výrazná zátěž. Každý, kdo ještě teď pochybuje, si musí uvědomit, že v přírodě je vystavena daleko tvrdším podmínkám a zvládá to v pohodě.

vitr.jpg

4) Želva jede s námi na dovolenou

Čtvrtou a poslední možností je cestování želvy s námi. Z mého pohledu nejrizikovější možnost ze všech. Někteří si řeknou, proč asi. Odpověď je jednoduchá, výrazná změna chovných podmínek včetně počasí pokud cestuje daleko, provizorní chovné podmínky, to vše dokáže pořádně rozhodit každé zvíře včetně suchozemské želvy. Stres z takového  putování se může na oslabeném jedinci projevit nemocí a i následným úhynem (zápal plic, rýma...). Proto, když se už k takovémuto kroku rozhodneme, měli bychom dbát na tato pravidla. Měnit jí přechodné prostory chovu co nejméně a snažit se jí udělat provizorní přírodní výběh v místě dovolené. Netahat ji sebou na jednodenní výlety a svěřit hlídání raději někomu v okolí. Snažit se jí neměnit zásadním způsobem stravu a její zvyky. Pokud dodržíme pár těchto rad, eliminujeme možné problémy na minimum.

Cestu na dovolenou a zpět by měla želva přečkat v krabici, kde je tma a je dobře větraná. Jako podestýlku zvolíme seno, trávu nebo jiný přírodní materiál v dostatečném množství. V takto připraveném přepravním boxu nám želva cestu s největší pravděpodobností prospí. Přepravní box umístíme mimo sluníčko a průvan např z klimatizace, tedy do míst, kde se teplota bude měnit co nejméně. Stálým nakukováním dovnitř ji budeme zbytečně stresovat a popřípadě i budit.

zelva-v-prepravnim-boxu.jpg

Do zahraničí s želvou

Při cestě do zahraničí mohou nastat problémy, protože podle předpisů bychom měli a  musíte mít s sebou:

- V EU CITES nebo doklad původu a to originál nikoliv kopie

- Mimo EU vývozní povolení od ministerstva životního prostředí a CITES

Veterinární zpráva není potřeba s výjimkou Velké Británie!

Potřebné podklady jsem zjistil přímo na MŽP

Doklady Vám slouží k prokázání původu zvířete v případě nějaké kontroly, která je sice málo pravděpodobná, ale nedá se vyloučit. Například příhraniční kontroly. V případě cestování mimo EU doporučuji si na MŽP zjistit aktuální informace, protože může dojít k změnám v zákonech a předpisech. Při cestování letadlem si musíte zjistit podmínky přepravy u Vaší letecké společnosti. Nedoporučuji letadlem převážet želvu "na černo"

letime-s-zelvou-na-dovolenou.jpg

Závěrem

Každá dovolená přináší zvýšená rizika pro všechny, nejen pro  želvy. Neznámé prostředí, jiné klimatické podmínky......to vše mějme vždy na paměti. Želvy jsou na tom daleko hůře, žijí v prostředí, do kterého jsou leckdy posazené člověkem bez ohledu na jejich potřeby a zdraví. Proto bychom se měli snažit, aby ta naše dovolená byla příjemným zážitkem i pro naše čtyřnohé miláčky. Přeji Vám všem, ať prožijete tu Vaši dovolenou co nejlépe, bez komplikací a vzpomínáte na ní v dobrém do konce života jako na jednu z nejkrásnějších.

zelva-potapec.jpg

Ps: Vtipný článek k této tématice najdete zde: BEZ ŽELVY NA DOVOLENÉ

Denně ji vidím, denně ji krmím, denně zkoumám její bobečky, denně kontroluji loužičky. Bez toho malého krunýřku už nemohu existovat!.............................................

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek