chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Jakou želvu vybrat > Želva pro radost

Jak začít s chovem želvy pro radost

Jako domácího mazlíčka můžete chovat i suchozemskou želvu. Při správně vytvořeném zázemí se řadí k nenáročným zvířátkům. V létě ji nakrmíte tím, co roste na lukách. Nevyžaduje každodenní čištění terária. Je vhodná i pro alergiky. A nebude se trápit, když odjedete na dovolenou bez ní.

želva zelenavá

želva zelenavá

Když si chcete pořídit želvu pro radost

Přestože nemáte chovatelské ambice a kupujete želvu pro radost, požadavky na vhodné podmínky se tím nesnižují. Bude vyžadovat péči mnohem více let než je u domácích zvířat obvyklé. Proto je potřeba střízlivě zvážit, zda jste schopni a ochotni jí vhodné prostředí k životu dlouhodobě poskytnout.

Odpověděli jste kladně? Pak mám pro vás pár tipů, jak začít s chovem želvy, abyste si dělali radost navzájem.

Jaký druh želvy vybrat

Jednou z prvních otázek začátečníků bývá, jaký druh želvy vybrat. Pokud s chovem želv teprve začínáte, mezi méně náročné druhy patří tyto:

  • želva zelenavá (CITES)
  • želva žlutohnědá (CITES)
  • želva vroubená (CITES)
  • želva čtyřprstá/stepní (nepodléhá CITES)


K nejvyhledávanějším druhům suchozemských želv patří želva zelenavá. Přestože se jedná v přírodě o velmi ohrožený druh, není těžké ji u nás sehnat. A to bohužel i z černého trhu - zvířata chycená v přírodě. Vybírejte tedy dobře, od koho želvu koupíte, a vyžadujte povinný CITES.

želva žlutohnědá

želva žlutohnědá

Kde koupit želvu

Prodejce želv vybírejte pocitem. Seriózní a zkušený chovatel nemá za jediný cíl prostě vám prodat želvu. Chce, aby byl nový majitel s vybranou želvou spokojený a o zvíře se dovedl správně postarat. Pokud právě zvažujete jakou želvu a od koho koupíte, vaši volbu s vámi rád proberu. Želvu ode mě si můžete vybrat přímo v prostorách mého chovu, nebo vám ji dovezu vlastním rozvozem. Vždy budete mít možnost vybírat z více želv.

Želvy z mého chovu na prodejJak zařídit terárium

U terárií platí, že čím větší můžete želvě dopřát, tím lépe. Dobrý chovatel vám nejen poradí, co budete potřebovat. Ale také řekne, jaké období máte želvě po příchodu do nového domova nasimulovat. Ze zkušenosti mohu říct, že pro začátečníka je nejlepší pořídit už kompletně vybavené terárium, které stačí jen připojit do zásuvky. Při jejich sestavení jsem vycházel z mých mnohaletých zkušeností s chovem 13 druhů želv. Na mém e-shopu najdete samozřejmě i veškeré vybavení potřebné pro sestavení vlastního terária.

Ukázat všechna terária


Co jí želva

Při krmení želvy se řiďte zásadou: “Proč krmit želvu čímkoliv, co by nenašla sama v přírodě?” Přilepšováním jí totiž můžeme spíše ublížit.

Želvě uděláte radost květy i listy pampelišek, jetele či jitrocele. Méně vhodné jsou aromatické byliny. Pozor na dusičnany obsažené v salátu, kapustě či květáku a kyselý šťovík. V zimním období použijte jako základ čínské zelí. Granulím se pokud možno zcela vyhněte. Výjimkou může být granulované seno. Přísun vápníku je vhodné podpořit uhličitanem vápenatým nebo sepiovou kostí. Ovoce podávejte velmi umírněně a vyhněte se exotickým druhům. Na zbytky z kuchyně rovnou zapomeňte. Více jsem se o tom rozepsal v článku Jak krmit želvu.

Zobrazit krmení pro želvy

Dokumenty a registrace želvy

Jestliže vámi vybraná želva podléhá CITES (registraci chráněných a ohrožených druhů), potřebné dokumenty dostanete už od chovatele. Jedná se o tzv. bílý doklad (něco jako rodný list želvy) a žlutý doklad (dočasný dokument s povolením k prodeji). Pokud vám je prodejce nedá nebo jejich vydání zamlouvá, zbystřete a nákup raději přehodnoťte. Každý majitel má totiž povinnost zakoupenou želvu na sebe registrovat. Není to nijak složité. Stačí když vyplněné doklady do 30 dnů odnesete nebo pošlete na Krajský úřad životního prostředí nebo jeho pobočku dle vašeho trvalého bydliště. Dále musíte vést Chovnou knihu želvy - ať už želva podléhá či nepodléhá CITES.

Chcete si pořídit želvu pro radost? Kupte ji od zapáleného chovatele suchozemských želv, který vás provede všemi úskalími chovu. Svým zákazníkům poskytuji 100% chovatelský servis. Kromě toho své zkušenosti sdílím v knize Začínáme se suchozemskými želvami a zde na webu. Ozvěte se mi i vy, rád vám se vším ohledně želv poradím.

Chci poradit

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek