Krátkodobé venčení želv
Želvy na vodítku
Přenášení želv domů a ven - venčení:
Něco jiného jsou potřeby želv a něco jiného možnosti chovatelů, pokud jste nuceni je přenášet na noc domů ať již je důvod jakýkoliv pak určitě volíme prostory s co nejmenšími teplotní rozdíly a když to bude terárium teráriu tak jim již nesviťte. Je to vždy o nějakém kompromisu a želva si určitě na nějaký Váš rytmus přenášení zvykne a lepší je určitě umožnit jim alespoň na část dne pobyt ve výběhu, než ji celé léto mít v teráriu o tom není pochyb. Zásadní chybou při tomto postupu je určitě náhlá okamžitá a výrazná změna teplot! Želva v podvečer může mít ve výběhu okolo 10°C a přenosem do vyhřátého terária je změna teploty klidně 15°C a už vůbec nemluvím o nadšencích co ji litují a šoupnou ji přímo pod zdroj světla to je pak ten správný fičák a rozdíl teplot i 30°C!!. To začíná jít opravdu mnohdy o život!
Řídíme se tedy zásadami:
- při přenosu ven želvu nedáváme rovnou na slunce, ale do stínu
- vyvarujeme se prudkých změn teplot a snažíme se eliminovat na co nejmenší rozdíl
- při krátkodobém "venčení" musí mít možnost se ukrýt (ochladit) ve stínu
- vyhneme se venčení při extrémních teplotách!
Krátkodobé venčení želv:
Tyto zásady přenosu želv se týkají i takzvaného "venčení želv" kdy majitelé chodí se želvou ven na omezenou dobu například 2 h. Když k tomuto účelu využijeme stálý výběh nejsou rizika velká, ale hrozbou jsou hlavně veřejná volně přístupná prostranství (mezi obytnými bloky.....) a týká se to hlavně chovatelů, kteří bydlí v bytech a nemají jinou možnost jak želvě dopřát alespoň trochu sluníčka a čerstvého vzduchu. V poledne kdy, jsou teploty na slunci klidně 50°C, se Vám želva přehřeje během 30 minut. Ve vysoké trávě je to ještě dobré tam je částečný stín, ale nebezpečné jsou nízké anglické trávníky, volné holé plochy, čerstvě posekané plochy.......Nezapomínejte, že plochy mohou být chemicky ošetřené nebo hnojené to je veliké riziko krátkodobého venčení, a ještě včera vhodný trávník může být dnes smrtelnou pastí.
Jak poznáte, že se želva přehřívá?
- usilovně běhá a hledá úkryt - stín
- z očí a zobáku ji jde napěněná voda a želva se snaží ochladit (úhyn je na dosah)
Pomoc - když už to dojde takto daleko pomůže jedině okamžité zchlazení!!!
Tento druh trávníku není vhodný k venčení želv
Louka, ideální místo na venčení želv
Závěrem:
Pro ty z Vás, co pouze venčí želvy a nemají jinou možnost, jak ji nechat ochutnat slunce, platí pravidlo - nevenčím tam kde to neznám. Vyhnete se případným komplikacím, protože želva jako zvídavý tvor se bude snažit vše ochutnat. Nemusíte se bát počůraného trávníku od psů a případných exkrementů tam hlavní nebezpečí nehledejte, největší číhá v chemické podobě a je jedno či při hubení plevele nebo za účelem hnojení.
Nemocnou želvu nikdy nedáváme ven a raději počkáme, až se vyléčí. Takže ven ano, neboť přírodu napodobit dokážeme jen částečně, ale pouze zdravou želvu v kondici!! Ten, kdo má opravdu strach a nějaké pochybnosti, ať počká opravdu déle a vyhne se možným komplikacím, a hlavně si ušetří své nervy.
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz