chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva pardálí - chov

Želva pardálí - chov

Pátý nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Želva pardálí.jpg

Pátou nejrozšířenější suchozemskou želvou v dnešní době v Česku je želva pardálí. A to hlavně díky masivním faremním dovozům ze zahraničí a pouze částečně i snahou chovatelů. Tento článek je určen ryze záčátečníkům a hlavně dětem. Latinský název pro tento druh většině vůbec nic neřekne a je to pro upřesnění Geochelone pardalis babcocki a její větší poddruh Geochelone pardalis pardalis. Najdete zde základní informace pro chov. Pěkně naservírované opravdu čistě laicky a zběžně, prostě to nejdůležitější pro pardálí želvu. Budu se snažit vše popsat česky bez používání speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak tomu je určen speciální profesionální článek. Pro želvu pardálí: Geochelone pardalis - chov. Tam je to vše probráno do hloubky a profesionálně.

Želva pardálí se vyskytuje výhradně ve střední Africe a její větší forma v jižní Africe. Dorůstá se velikosti jako druh Želva pardálí (Geochelone pardalis babcocki) 40 - 50 cm a její větší forma (Geochelone pardalis pardalis) 50 - 70 cm. Samci jsou u tohoto druhu menší asi o 1/3 - 1/2. Dožívá se přibližně v přírodě 80 - 120 let.

Stravu potřebuje tento druh nejlépe luční a nejvhodnější je list i květ pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel....a další traviny včetně sena. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou a senem. Velmi omezeně a raději vůbec dáváme nějaké pochutiny jako ovoce... Snažíme se tomu vyhnout co nejvíce A držíme je na dietní stravě - kvalitní seno. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem, je to pro ně krajně nebezpečné!!!

Želvu pardálí  můžeme chovat bez obav od června do září ve venkovním výběhu nebo balkóně. V něm potřebuje pouze dostatečně velký nejlépe izolovaný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou a nedojte k velkému poklesu průměrných teplot v delším časovým rozpětí. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují během dne průměrně okolo 25 - 30°C.

Do domácího prostředí se tento druh sice hodí, ale každý z Vás musí počítat s velikostí dospělé želvy. Tím i většími prostory pro chov než u jiných druhů menších želv. Pokud přece jen želvu budete chovat, tak prostředí chovu může být v útlém věku v teráriu a později nejlépe v želvím stole, kam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení. A další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný, na ten předem zapomeňte.

Želva pardálí snáší běžně 3 - 10 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C a u většího poddruhu je navíc potřeba pauza při inkubaci vajíček. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu, vetřelcům či jiným přírodním vlivům.

Želva pardálí jako druh suchozemské želvy patří jednoznačně co se týče chovu na zahradu, do skleníku a v případě dostatečných prostorů i do bytu. Pro poměrně jednoduchý způsob chovu a nároky zejména začínajícím chovatelům lze jednoznačně tento druh doporučit, protože chov je bezproblémový. Jedná se navíc o druh, který nezimuje a ani nevyžaduje výraznější odpočinkové období a je aktivní celoročně. Chovatelům se daří tento druh množit, ale 90% želv pochází z faremních či odchytových dovozů, a tam je riziko nemocné želvy opravdu veliké. To potvrzují i problémy chovatelů, kteří tento druh zakoupí z těchto zdrojů. Stres, neodborný přístup, adaptační problémy...to vše se podepíše na jejich zdraví a celkově špatné kondici a často dochází k úhynům či onemocněním.

Tento druh nepotřebuje při nákupu či prodeji CITES a nepodléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek