Želva stepní - chov
Třetí nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ
určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv
Třetí nejrozšířenější suchozemská želva v dnešní době v Česku je želva stepní. Hlavně díky masivním faremním dovozům ze zahraničí. Tento článek je určen pro začátečníky a hlavně pro děti, kterým latinský název pro tento druh vůbec nic neřekne. Pro upřesnění je to název pro želvu stepní: Testudo horsfieldi. Najdete zde základní informace pro chov a to pěkně naservírované opravdu čistě laicky a zběžně. Prostě to nejdůležitější pro stepní želvu. Budu se snažit vše popsat česky bez používaní speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak tomu je určen speciální profesionální článek. Pro želvu stepní: Testudo horsfieldi - chov. Tam je to vše probráno do hloubky profesionálně a zevrubně.
Želva stepní se vyskytuje výhradně ve státech bývalého Sovětského Svazu SSSR a nejvíce je rozšířená od Kazachstánu až po Írán a to ve stepích, kde panují jak v létě, tak v zimě extrémní teploty od -40 až po +40°C. Proto si tento druh hloubí nory, kam se schovává v obdobích extrémních teplot. Dorůstá se velikosti jako druh Želva stepní (Testudo horsfieldi) 18 - 23 cm. Samci jsou u tohoto druhu opět asi o 1/3 menší. Dožívá se přibližně standardního věku, a to v přírodě 70 - 100 let. Tento druh může vyžadovat během roku klidové období a většinou tomu tak i je, na to pozor.
Ačkoliv není zimování podmínkou jejich života, je v tomto případě potřebné a vhodné jí to určitě umožnit, a to snížením teplot či zimováním. Tento druh to vyžaduje z evropských druhů želv úplně nejvíce, a pokud mu to neumožníme během zimních měsíců pak stagnuje dlouhodobě i během letních měsíců a tím si nahrazuje výpadek odpočinku v zimě.
Stravu potřebuje tento druh nejlépe luční, jak jinak, a nejvhodnější je opět list i květ pampelišky, jitrocel, žebříček, jetel....a další traviny. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou, polníčkem a rukola, popřípadě senem také nic nezkazíme. Občas jako pochutinu můžeme dát kousek ovoce - druhy pěstované u nás jablko, hruška, jahoda....ale zbytečně nepřeháníme. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem!!!
Želvu stepní sice můžeme chovat bez obav od dubna až do konce října ve venkovním výběhu nebo balkóně a v něm potřebuje pouze dostatečně velký vzdušný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou a vydrží opravdu hodně (dané druhem). Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu jinak než změnou tepelného prostředí. Proto je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují průměrně přes den okolo 25°C.
Do domácího prostředí se ale tento druh vůbec nehodí, protože nejste schopni ani náhodou se přiblížit jeho životním potřebám, které se formovaly tisíce let. Pokud přece jen přes veškerá doporučení se rozhodnete želvu chovat v bytě, tak prostředí chovu může být jak terárium, tak želví stůl nebo akvarium. Tam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení. A další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný, na ten předem zapomeňte.
Želva stepní snáší běžně 2 - 6 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu a vetřelcům.
Želva stepní jako druh suchozemsaké želvy patří jednoznačně, co se týče chovu, na zahradu a nikoliv do bytu. Pro poměrně složitý způsob chovu a nároky tento druh nelze moc doporučit zejména začínajícím chovatelům. Jedná se navíc o druh nejméně aktivní z pohledu celoročního chovu. Možná vám bude někdo tvrdit pravý opak, ale zeptejte se chovatelů, co je opravdu chovají ve větším počtu. Jsou s nimi problémy, chov je složitý a bez hlubších znalostí chovu želv se prostě nedaří. Želvám nesedí naše klimatické podmínky a přizpůsobit se dokáže pouze nepatrné množství jedinců. Dostatečný počet želv na našem trhu je pouze z důvodu faremních či odchytových importů nikoliv snahou chovatelů želv!
Tento druh nepotřebuje při nákupu či prodeji CITES a nepodléhá registraci.
Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:
1) Želva zelenavá - Testudo hermanni
2) Želva vroubená - Testudo marginata
3) Želva stepní - Testudo horsfieldi
4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca
5) Želva pardálí - Geochelone pardalis
6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria
7) Želva skalní - Malacochersus tornieri
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz