Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva zelenavá - chov

Želva zelenavá - chov

Nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Suchozemské želvy 025.JPG

Nejrozšířenější suchozemská želva v dnešní době v Česku je želva zelenavá. Tento článek je určeno úplným záčátečníkům a hlavně dětem, kterým latinský název pro tento druh vůbec nic neřekne a je to pro upřesnění Testudo hermanni boettgeri a menší poddruh Testudo hermanni hermanni. Najdete zde základní informace pro chov, a to pěkně naservírované opravdu čistě laicky. Uvedu to nejdůležitější pro zelenavou želvu a  budu se snažit vše popsat česky bez používaní speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh,  jsou určeny speciální profesionální články na tomto webu euzelva. Pro želvu zelenavou: Testudo hermanni - chov. Tam je to vše probráno opravdu detailně.

Takže želva zelenavá se vyskytuje ve středomoří a nejvíce je rozšířená od Itálie přes Chorvatsko, Albánii, Řecko, Bulharsko a její větší výskyt končí v Turecku. Dorůstá se velikosti pro laicky řečeno poddruh Želva zelenavá běžná (Testudo hermanni boettgeri) 17 - 25 cm a menší poddruh Želva zelenavá menší (Testudo hermanni hermanni) 14 - 16 cm. Samci jsou u tohoto druhu asi o 1/3 menší. Dožívá se přibližně v přírodě 70 - 100 let. Tento druh může vyžadovat klidové období a ačkoliv není zimování podmínkou jejich života, je v tomto případě potřebné a vhodné jí to popřípadě umožnit, a to snížením teplot či zimováním.

Stravu potřebuje tento druh nejlépe luční a nejvhodnější je list i květ pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel....a další traviny. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou, polníčkem a rukolou. Občas jako pochutinu můžeme dát kousek ovoce pěstovaného u nás jablko, hruška, jahoda....ale zbytečně nepřeháníme. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem!!!

Želvu zelenavou můžeme chovat bez obav od května do konce září ve venkovním výběhu nebo balkóně a v něm potřebuje pouze dostatečně velký vzdušný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu, a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují okolo 25°C. V domácím prostředí chovu může být v teráriu, želvím stole nebo akvariu kam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení a další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný.

Želva zelenavá snáší běžně 2 - 6 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu a zároveň vetřelcům či povětrnostním vlivům.

Želva zelenavá jako druh patří jednoznačně pro poměrně jednoduchý chov a nároky do chovu zejména začínajícím chovatelům, kteří by s ní měli poznávat základy chovu želv. Než se popřípadě vrhnou na chov exotických druhů suchozemských želv, které jsou složitější na chov a vyžadují určité zkušenosti.

Tento druh potřebuje při nákupu či prodeji CITES a podléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek

 

 Suchozemské želvy - prodej zvířat - terárií - vybavení - rozvoz

Vivarista             Obchodní podmínky

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 23.09.2023 Mapa webuVytvořil Acceler

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas.

SouhlasímVíce informací