chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva zelenavá - chov

Želva zelenavá - chov

Nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Suchozemské želvy 025.JPG

Nejrozšířenější suchozemská želva v dnešní době v Česku je želva zelenavá. Tento článek je určeno úplným záčátečníkům a hlavně dětem, kterým latinský název pro tento druh vůbec nic neřekne a je to pro upřesnění Testudo hermanni boettgeri a menší poddruh Testudo hermanni hermanni. Najdete zde základní informace pro chov, a to pěkně naservírované opravdu čistě laicky. Uvedu to nejdůležitější pro zelenavou želvu a  budu se snažit vše popsat česky bez používaní speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh,  jsou určeny speciální profesionální články na tomto webu euzelva. Pro želvu zelenavou: Testudo hermanni - chov. Tam je to vše probráno opravdu detailně.

Takže želva zelenavá se vyskytuje ve středomoří a nejvíce je rozšířená od Itálie přes Chorvatsko, Albánii, Řecko, Bulharsko a její větší výskyt končí v Turecku. Dorůstá se velikosti pro laicky řečeno poddruh Želva zelenavá běžná (Testudo hermanni boettgeri) 17 - 25 cm a menší poddruh Želva zelenavá menší (Testudo hermanni hermanni) 14 - 16 cm. Samci jsou u tohoto druhu asi o 1/3 menší. Dožívá se přibližně v přírodě 70 - 100 let. Tento druh může vyžadovat klidové období a ačkoliv není zimování podmínkou jejich života, je v tomto případě potřebné a vhodné jí to popřípadě umožnit, a to snížením teplot či zimováním.

Stravu potřebuje tento druh nejlépe luční a nejvhodnější je list i květ pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel....a další traviny. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou, polníčkem a rukolou. Občas jako pochutinu můžeme dát kousek ovoce pěstovaného u nás jablko, hruška, jahoda....ale zbytečně nepřeháníme. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem!!!

Želvu zelenavou můžeme chovat bez obav od května do konce září ve venkovním výběhu nebo balkóně a v něm potřebuje pouze dostatečně velký vzdušný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu, a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují okolo 25°C. V domácím prostředí chovu může být v teráriu, želvím stole nebo akvariu kam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení a další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný.

Želva zelenavá snáší běžně 2 - 6 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu a zároveň vetřelcům či povětrnostním vlivům.

Želva zelenavá jako druh patří jednoznačně pro poměrně jednoduchý chov a nároky do chovu zejména začínajícím chovatelům, kteří by s ní měli poznávat základy chovu želv. Než se popřípadě vrhnou na chov exotických druhů suchozemských želv, které jsou složitější na chov a vyžadují určité zkušenosti.

Tento druh potřebuje při nákupu či prodeji CITES a podléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek