chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva hvězdnatá - chov

Želva hvězdnatá - chov

Osmý nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Želva hvězdnatá.jpg

Osmou nejrozšířenější suchozemskou želvou v dnešní době v Česku je želva hvězdnatá. Sice by se dalo úspěšně spekulovat, zda osmý nebo devátý či sedmý druh, ale v podstatě je to jedno. Patří již mezi druhy obtížně chovatelné a není moc chovatelů, co by se zabývali chovem tohoto druhu a proto spíše narazíte na želvy dovezené z ciziny než domácí odchov z CZ. Tomu všemu odpovídá i nabídka na českém trhu. Tento článek je určen ryze začátečníkům a pokud mohu poradit, ten, kdo nemá s chovem suchozemských želv zkušenosti, měl by se tomuto druhu želv vyhnout. Latinský název pro tento druh většině vůbec nic neřekne, a je to Geochelone elegans.

V tomto článku najdete opravdu základní informace pro chov tohoto druhu suchozemské želvy. Naservírované laicky a zběžně, vše, co by měl vědět začínající chovatel. Jednoduše to nejdůležitější pro hvězdnatou želvu a její chov. Budu se snažit vše popsat česky bez používání speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak tomu je určen speciální profesionální článek. Pro želvu hvězdnatou: Geochelone elegans - chov. Tam je to vše probráno do hloubky, profesionálně a pro laika možná v některých pasážích méně srozumitelné.

Želva hvězdnatá se vyskytuje výhradně v Indii, Pakistánu a na Srí Lance. Dorůstá se velikosti jako druh Želva hvězdnatá 20 - 25 cm samice, a samci jsou 14 - 17 cm, tedy výrazně menší . Dožívá se přibližně v přírodě 80 - 120 let, tak jako většina suchozemských želv.

Stravu v zajetí potřebuje tento druh obvyklou, a to nejlépe luční směs. Úplně nejvhodnější je list i květ pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel....a další traviny včetně kvalitního sena. V zimním období si vystačíme s čínským zelím, čekankou a senem. Velmi omezeně a raději vůbec dáváme nějaké pochutiny jako ovoce... Snažíme se tomu vyhnout co nejvíce nebo podáváme pouze v určitém ročním období. Držíme je spíše na dietní stravě - kvalitní seno. Úplně se snažíme vyhnout krmení klasickym salátem, je to pro ně krajně nebezpečné, ale to už bylo řečeno tisíckrát!!!

Želvu hvězdnatou můžeme chovat při dodržení určitých pravidel chovu bez obav od června do září ve venkovním výběhu nebo na balkóně. V něm potřebuje pouze dostatečně velký, nejlépe izolovaný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou a nedojte k velkému poklesu průměrných teplot v delším časovém rozpětí. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují během dne průměrně okolo 27 - 32°C.

Do domácího prostředí se tento druh sice hodí, ale každý z Vás musí počítat s náročným simulováním období dešťů a s tím spojeným i celkovým klimatem v chovném zařízení. Proto pokud opravdu želvu budete chovat, tak prostředí chovu by mělo být vždy v uzavřeném prostoru (nejlépe teráriu). S ohledem na simulace vlhkého a teplého období. Zde umístíme výhřevný zdroj a hlavně UVB osvětlení a popřípadě další nutné osvětlení. A další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a přiměřený úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný, na ten předem zapomeňte. Pro tento druh želvy i krajně nebezpečný!!!

Želva hvězdnatá snáší podle velikosti samice běžně 3 - 6 vajíček a bez použití inkubátoru se nám malé želvičky nikdy bohužel nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je opět v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř z něhož nemůže nikdy vylézt (jak se  děti někdy mylně domnívají) zároveň je to i její ochrana při pádu, proti vetřelcům či jiným přírodním vlivům.

Želva hvězdnatá jako druh suchozemské želvy patří jednoznačně po většinu roku, co se týče chovu do uzavřených prostorů terarijního typu. Pokud ji dáme na zahradu do výběhu neměl by chybět temperovaný úkryt, skleník nebo podobné zařízení udržující při špatném počasí přijatelné teplotní podmínky pro chov. Pro poměrně složitý způsob chovu a nároky zejména začínajícím chovatelům nelze jednoznačně tento druh doporučit, protože chov je problematický a to hlavně z dlouhodobého hlediska. Jde o druh, který nezimuje a ani nevyžaduje výraznější odpočinkové období, je aktivní celoročně pouze s mírným kolísáním aktivity.

Chovatelům pokud vytvoří vhodné podmínky se daří tento druh množit, ale jak již jsem psal v CZ jich je pouze pár. Z dovozu nikomu tento druh kupovat nedoporučuji, protože želvy trpí při dlouhé přepravě stresem, nemocemi a jejeich kondice je povětšinou velmi špatná. Pokud se přidá následný laicky pojatý chov jsou problémy dílem okamžiku.

Tento druh nepotřebuje při nákupu či prodeji CITES a nepodléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek