chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

Želva skalní - chov

Sedmý nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Želva skalní.jpg

Sedmou nejrozšířenější suchozemskou želvou v dnešní době v Česku je želva skalní. A to hlavně snahou chovatelů, kterých ale bohužel moc není . K odchovům dochází v naší republice také velice zřídka. A dostáváme se pomalu k exotickým druhům suchozemských želv. Tento článek je určen ryze záčátečníkům a hlavně dětem. Odborný latinský název pro tento druh jim vůbec nic neřekne. Ale pro upřesnění je to Malacochersus tornieri.

Najdete zde základní informace pro chov a to pěkně naservírované opravdu čistě laicky a zběžně. To nejdůležitější pro skalní želvu  najdete zde. Budu se snažit vše popsat česky bez používání speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak tomu je určen speciální profesionální článek. Pro želvu skalní  je to: Malacochersus tornieri - chov. Tam je to vše probráno do hloubky a čistě profesionálně.

Želva skalní se vyskytuje výhradně v střední Africe a to hlavně v Keni a Tanzánii. Dorůstá se velikosti jako druh Želva skalní (Malacochersus tornieri) 15 - 18 cm. Samci jsou u tohoto druhu přibližně stejně velcí jako samice. Dožívají se v přírodě opět luxusních 80 - 100 let.

Stravu potřebuje želva skalní nejlépe k luční jako je list i květ pampelišky, jitrocel, řebříček, jetel....a další traviny. Nedáváme žádné ovoce a jiné pochutiny nebo když už, tak velmi, ale velmi málo. U mláďat obohacujeme stravu vápníkem a to klidně každý den. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem, je to pro ně dokonc nebezpečné!!!

Želvu skalní sice můžeme chovat během tří někdy až čtyř nejteplejších měsíců ve venkovním výběhu, ale teplota by neměla klesnout pod 15°C! Popřípadě může být i na balkóně a v něm potřebuje pouze dostatečně velký nejlépe izolovaný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou a nedojde k velkému poklesu průměrných teplot v delším časovým rozpětí. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu, a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují průměrně okolo 25 - 28°C. Pokud se na delší dobu zkazí během léta počasí, je vhodné ji přemístit zpět do terária či jiných domácích prostorů.

Do domácího prostředí se tento druh sice hodí, ale každý z Vás musí počítat s tím, že moc si této želvy neužije. V chovných prostorách by měla mít dostatečnou zásobu kamenných skrýší, kam se schová a budeme rádi, když ji jednou denně náhodou uvidíme. Přesně tak, jde o druh který většinu času stráví v úkrytu a vylézá pouze ojediněle  buď se nakrmit nebo vyslunit. Měli bychom ji chovat určitě v teráriu, které vybavíme potřebným osvětlením a dalšími nezbytnostmi jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný, na ten předem zapomeňte (vlhkomilný druh).

Želva skalní snáší běžně 1 - 2 vajíčka a bez inkubátoru se nám jako vždy v podmínkách Česka malé želvičky vylíhnou pouze, když  vajíčka budeme uměle inkubovat.  Průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C. Součástí želvy je její tvrdý krunýř, z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu, vetřelcům či jiným přírodním vlivům.

Želva skalní jako druh suchozemské želvy patří jednoznačně, co se týče chovu nejlépe do domácího prostředí, do skleníku a případně ven pouze pokud zajistíme minimální noční teplotu nad 15°C. Pro poměrně jednoduchý způsob chovu a malé nároky  lze jednoznačně tento druh doporučit začínajícím chovatelům, i když cena želvy se pohybuje za mládě od 5 do 10 tis. Chov je bezproblémový a vcelku nudný. Jedná se navíc o druh, který nezimuje a ani nevyžaduje výraznější odpočinkové období, a je aktivní celoročně, ale jak jsem psal, díky úkrytům je moc často neuvidíme. Chovatelům se daří sice tento druh množit, ale tyto želvy nejsou moc v chovech rozšířené!

Jako jeden z mála druhů jsou tyto želvy velice klidné a málokdy se podaří je na něco nalákat. Jsou ale výborní lezci a dokáží se dostat do míst, kam jiné želvy nemají vůbec šanci se vyšplhat. Při pádu se bez problémů obrátí z polohy na zádech zpět na nohy, a to vše i díky tomu, že jsou z profilu jako jediný druh suchozemské želvy placaté.

Tento druh potřebuje při nákupu či prodeji CITES a podléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek