ZOO Ohrada
Za želvami do Hluboké nad Vltavou
31. 8. 2013
Další tip na pěkný výlet za suchozemskými želvami, ale i jinými zvířaty nám předkládá chovatelka želv Helena. ZOO Ohrada je další místo, které my milovníci zvířat nesmíme určitě vynechat, a jsem velice rád když nám někteří z Vás přiblíží atmosféru alespoň na dálku. Pokud mohu mluvit za sebe určitě toto místo navštívím. Ale dost bylo řečí, a hurá společně na další putovaní po krásných místech naší planety.
Ahoj milí chovatelé a příznivci želv,
po krásně zpracované reportáži z Korsiky asi nemám moc šancí uspět, ale přesto se pokusím Vám nabídnout tip na výlet za želvami, který je oproti Korsice lépe dostupný české veřejnosti. Jedná se o návštěvu krásné zoologické zahrady Ohrada u Hluboké nad Vltavou.
Tuto zahradu jsem navštívila v ideální roční době pro všechny milovníky želv a sice koncem srpna. Všechny želvičky jsou tak k vidění, žádné nezimují a pokud se ZOO podaří, budou v tomto měsíci k vidění i vylíhnutá mláďata. Samotná ZOO se nachází nedaleko Českých Budějovic u krásného loveckého zámečku Ohrada, který sám o sobě může být tipem na výlet. Navštívit tu můžete zemědělské muzeum a také se tu pořádá řada mysliveckých akcí, jako např. trubačské slavnosti.
Ceny
Hned u zámku je parkoviště, které stojí 50 Kč na celý den a je hlídané a také velké. Z parkoviště projdete kolem zámku a už jste u vstupu do samotné ZOO. Vstupné je 110 Kč na jednu dospělou osobu a podle mého to odpovídá tomu, co uvidíte. ZOO prochází v současné době rekonstrukcí, neustále se zvětšuje a zkrášluje, nemusíte se ovšem bát, na kvalitu prohlídky to nemá vliv.
Naše milá zvířátka
Hned za pokladnou Vás zaujmou malí klokánci, psouni a papouščí ráj. Za prohlídku určitě stojí i kaktusové zahrádky. Vůbec zeleň v ZOO je moc pěkná a všude krásně doplňuje jednotlivé výběhy. Prohlídka pokračuje po hrázi obrovského Munického rybníka, přes který dohlédnete na samotný zámek Hluboká. Tento břeh je také ideálním místem pro ukázku rozličných druhů vodního ptactva. ZOO se pyšní i plameňáky a adepti na myslivecké zkoušky si zde mohou dobře ověřit znalost vodního ptactva, jež je u nás v legislativě zahrnuta do zvěře a loví se. Břeh rybníka navíc nabízí možnost posezení na molu, které je upraveno jako malá zahrádka k Občerstvení. Také tu rodiče najdou prodejnu plyšových zvířátek a dítka si tak mohou odvézt svého oblíbence domů na památku. Když budete pokračovat dále po hrázi, uvidíte druhy zvěře, jež se vyskytuje v našich lesích, např. srnce a zajíce, zde si opět přijdou na své příznivci myslivosti. Takže pánové – otcové, ani vy se nebudete nudit. Naproti těmto výběhům jsou k vidění osli, ovečky a dále se nachází Africká část, která je nádherně vybudovaná.
Konečně suchozemské želvy
Uvidíte surikaty, velkého krokodýla, nová mláďata damanů a u nich ve výběhu také pár želv pardálích. Konečně ty želvy! Hned vedle i méně známe želvy ostruhaté, u nich je bohužel poměrně patrná deformace krunýřů, i tak však stojí za vidění a to hlavně pro svou velikost. Nechybí tu ani zástupci želv vodních. Z africké části mě ovšem kromě „pardálek“ nejvíce uchvátil pták Marabu africký. Za africkou částí si na své přijdou příznivci medvědů. Vidět velkého medvěda hnědého, jak se nezaujatě cpe mrkví je poměrně srandovní zážitek. V této části zahrady mají také vlky a velký výběh tu mají vydry, které se neustále předvádí a je u nic prostě pořád narváno.
Uprostřed zahrady stojí za nemalou pozornost lesní část s voliérami nejrůznějších druhů sov, je to opravdu krásně udělané, připadáte si jako v lese. Cestou k želvímu pavilonu můžete dítě postavit na velkou váhu decimálku a zjistit tak, jaké „zvíře“ máte doma. No a jsme u želv, ostatně právě kvůli nim jsem do ZOO jela a nelituji! Že jste u želvího pavilonu, poznáte snadno. U vchodu je velká socha suchozemské želvy. Želví pavilon je stále ve výstavbě, takže kdo přijde za rok, asi bude nadšenější než já. Hned zkraje vás uvítá terárium užovek a pak už následuje nové velké terárium pro Testudo greaca a hermanni. Terárium je velmi velké a světlé a vypadá jako skutečný přírodní terén, to se tedy ZOO opravdu povedlo. Musím Vás upozornit, abyste želví pavilon navštívili nejlépe v poledne, kdy budete mít jistotu, že želvy budou vzhůru. Samosebou i ony mají ve svém výběhu nenápadně zabudované boudičky, takže v pozdním odpoledni jdou všechny postupně chrnět.
Boudičky vypadají jako nory. Vedle už mají svůj výběh Testudo horsfieldi, které mě pochopitelně zaujaly nejvíc. Jejich výběh se liší od výběhu dříve uvedených želv. Povrch tvoří bílý písek, což bychom možná mohli vytknout, jiný povrch želvy k dispozici nemají. Všechny želvy se však zdají být zdravé a dobře rostlé. Kdo si dá načas, může ve vedlejším teráriu hledat ještěrku. Rozhodně bude mít co dělat a i kdyby jí nenašel, čeká ho pohled na překrásný výběh. Nechť je nám všem želví pavilon inspirací. Až se dostatečně vynadíváte na suchozemské želvy našich srdcí, nezapomeňte u východu z pavilonu věnovat pozornost krásnému výběhu želv bahenních. Stojí za to! A jsme venku, kdo dokázal želví pavilon opustit ještě za světla. Zde je nová část zahrady a rozhodně vydařená. Obývat jí budou tygři a velké opice, které jsem sice neviděla, ale jejich prostor je tak krásný, že jsem to ZOO odpustila.
Co ještě uvidíme mimo želv
Ze své vysoké nové voliéry vše sledují orli a supi a dohlíží tak i na dítka, která si opodál můžou ve svém dětském koutku pohrát s kozami a dovádět na roztodivných dřevěných prolézačkách. Abych nezapomněla, všude jsou k dispozici automaty, kde za malý peníz můžete koupit zvířátkům odpovídající mlsy a přilákat je tak sobě. Komu vyhládne, má právě tady ideální vyhlídkovou restauraci, ze které uvidí nejen celý areál ZOO, ale také celý Munický rybník a zámek Hlubokou.
S plnými pupíky pak po dřevěném můstku na břehu rybníka vyrazte obdivovat severského krále Losa a jeho nové losí slečny. Z můstku nad rybníkem nakrmte kapříky, kteří netrpělivě vyhlížejí z vody každého návštěvníka. Pak ještě zaběhněte od rybníka do středu zahrady, kde najdete nově vybudovaný pavilon Český les, kde jistě uslyšíte a uvidíte i velkého datla. Za pavilonem je nová budova vzdělávacího centra, kde se pořádají i různé teraristické výstavy a různé vzdělávací akce. Je zde i model ZOO a nechybí ani želva! Tentokrát skoro neznámá želva Kloubnatá. Tatínkovou odtud asi budou pospíchat rovněž do nového pavilonu Jezevčí skála, kde zaplesá myslivcovo srdce nad pohledem na jezevce, lišky i divoké kočky. Dětičky neodolají a norou prolezou až do samotné jezevčí nory.
Celkové hodnocení
V této ZOO je toho k vidění hodně a rozhodně jsem nevyjmenovala všechna zvířata, která tu uvidíte. Byť se může zdát, že jde o ZOO malou, nenechte se zmást a na výlet si vyhraďte hodně času. Opomíjená by tato ZOO mezi jinými velkými českými zahradami byla zcela neprávem! Kdo chce, může si zde vybrat i to své zvíře k adopci a přispět tak na jeho chov a životní podmínky. Cedulku se svým jménem pak najde přímo u výběhu vybraného zvířátka. ZOO nabízí obrovské vyžití pro děti, které zde mají spousty dětských koutků a dobrůtek na každém rohu.
Můžete tu v klidu posedět a odpočívat a kochat se krásnou jihočeskou přírodou. Za zmínku určitě stojí i čisté a nové toalety, kde nebude stát dlouhé fronty a u vchodu také naleznete spoustu informačních letáčků. Po celé ZOO narazíte na spousty doprovodných a krásně zpracovaných informačních tabulí a jednu s výpisem akcí, které ZOO v daném roce pořádá, a není jich málo. Jestli máte rádi jihočeské rybníky a dáte si kapra rádi i k obědu, zastavte se pak v rybí restauraci v kempu u věhlasného rybníku Bezdrev, kolem kterého do ZOO pojedete. Nakonec i milovník koní si tu přijde na své, kromě poníků v ZOO může opodál navštívit nádherný jezdecký areál a projet se na koni.
Doufám, že jsem Vás k návštěvě ZOO přeci jen přesvědčila. Pokud ne, snad k tomu přispěje prohlídka připojené fotogalerie.
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz