chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

Želví ráj Korsika

Ráj želv na Kostarice

8.8.2013

Další tip na krásnou dovolenou, spojenou tentokrát se suchozemskými želvami, pro Vás všechny milovníky želv napsal, jak je vidět také srdcem želvař a to chovatel Vít. Po přečtení poutavého článku mě napadá pouze jedno - to musím prostě na vlastní oči vidět!! Určitě pokud mohu mluvit za sebe, bych se rád do tohoto krásného koutu světa, želvařům zaslíbeného, rád podíval. Manželka z kuchyně pouze souhlasně přikyvuje - hurá :-). Ale abych nezdržoval, rychle na poutavé čtení.

V první polovině srpna 2013 jsme společně s dalšími dvěma rodinami podnikli dovolenou na Korsice. Protože máme rádi pobyt v přírodě (a taky je to o dost levnější), zvolili jsme variantu stanování. V době, kdy jsme odjížděli, panovaly u nás teploty vysoko přes 30 C, takže korsické teploty pro nás nebyly ničím novým. Korsika je ostrov ležící ve Středozemním moři na západ od Itálie. Svými rozměry 183 x 83 km se řadí na čtvrté místo ve velikosti mezi ostrovy ve Středozemním moři. Východní část je v pásu několika km od pobřeží rovinatá a svým vzhledem nám připomínala spíše italské pobřeží. Západní část je skalnatá a méně osídlená. Celé vnitrozemí je hodně hornaté. Pro ty, kteří radši chodí po horách, než tráví čas u moře, je zde mnoho tras o různých náročnostech.

Pro letní cestu na Korsiku je nejvhodnější se rozhodnout hned po té, co Vás přejde úporná bolest po silvestrovské noci. V té době by se snad měly začít prodávat lístky na trajekt na další sezonu a měly by být výrazně levnější (čím více se blíží termín odjezdu, tím jsou lístky dražší). Tou dobou jsme my ještě ani netušili, kam v létě pojedeme. Pro Korsiku jsme se rozhodli až někdy v dubnu a lístky jsme kupovali cca 5 týdnů před odjezdem. Cesta z Čech do Livorna (Itálie) trvá dle zvolené trasy a dopravních komplikací od 11 hod. V přístavu je nutno být cca 1,5 hod před naloděním. Trajekt z Livorna do Bastie jede 4 hodiny, a když má někdo to „štěstí“ že je zaparkovaný v nejvyšším podlaží a na nejposlednějším místě (jako jsme to měli my), tak pak ještě počká hodinu v podpalubí na vylodění.

Kempy, ubytování

Pro přejezdy na Korsice je nutno zapomenout na rychlostní průměry, na které jsme zvyklí u nás. Na hlavních trasách jako např. Bastia – Corte – Ajaccio se po překonání občasné zácpy u Bastie nechá počítat i s průměrem 70 km za hodinu. Na menších trasách jako např. z Bastie do Calvi lze počítat již jen s cca 50 km za hodinu a z Calvi přes Porto do Piana jste místy rádi za 30 km za hodinu (silnice, že se na ní komfortně vyhnou tak leda dva velorexy). My jsme pro naši dovolenou zvolili na základě rady kamaráda, který již dříve projel celý ostrov a navštívil více kempů, kemp La Morseta  jižně od městečka Calvi (před příjezdem jsou podél cesty cedule, které Vás informují, jak je to ještě do kempu daleko). Pláž zde byla oblázková (z kempu na dohled a nával asi jako na Makarské 15. listopadu ve dvě odpoledne), kemp čistý a v recepci pracovali dva super studenti (Čech a Slovenka) na brigádě – snad tam budou i příští rok.

Základní potraviny bylo možno koupit přímo v obchůdku u recepce. Z tohoto místa jsme podnikli výpravu do „Mare e Monti“ z U Fangu do Tuarelli – procházka kolem parádně čisté říčky, ve které se dá bezvadně koupat a místy i do ní skákat. Kromě koupání a šnorchlování v moři jsme také navštívili Deltu du Fangu – viz dále a Calvi – menší městečko se středověkými uličkami a sídlem (a muzeem) cizinecké legie. Po několika dnech jsme se přesunuli přes Porto (je tam mořské akvárium – ale nic moc a problém zaparkovat) do kempu Plage D´ Arone – dle průvodce jedna z nejhezčích písčitých pláží na Korsice. Kemp byl také pěkný, ale kapacita sociálek byla menší, takže večer se občas muselo čekat na sprchu. V blízkosti je oblast Calanche – parádní oranžové skály, které Vám určitě sežerou hodně místa na kartě ve Vašem foťáku.

Ke konci jsme se přesunuli do kempu cca 5 km jižně od Folelli na východním pobřeží, odkud jsme mohli pohodlně stihnout nalodění na trajekt zpátky domů. Cestou jsme se zastavili v želví zoo A cupulatta (na trase Ajaccio – Corte cca 30 min z Ajaccia – po cestě jsou značky, které Vás navedou) – viz dole. Odtud jsme podnikli poslední výlet za želvami do želví vesnice v Moltifao – viz dole.  

Korsika želvařská

1) Delta du Fangu, delta-du-fangu.com

Delta řeky Fangu má statut chráněné oblasti a kromě ptáků se zde vyskytují i želvy bahenní (Emys orbicularis). Za 5 € na osobu Vám půjčí kajak a můžete si deltu proplout. My jsme napočítali cestou 22 emysek. Kapacita je omezená – do delty pouští pouze omezený počet lodí a proto se může stát, že budete chvíli čekat.

2) Cupulatta, acupulatta.com

Je to zoologická zahrada zaměřená pouze na želvy. Sice na stránkách a v průvodci tvrdí, že chovají 170 druhů, ale v expozicích, které jsou přístupné návštěvníkům, jich určitě tolik není. Přesto jsme byli úplně uchváceni koncentrací želv (obrazně řečeno pro želvu nebylo kam plivnout) a hned jsme začali vymýšlet, jak zkrášlit náš venkovní výběh. V těchto chvílích člověku připadá na mysl, že je škoda, že to ten náš praotec zapíchnul u Řípu a nešel ještě o kousek dál – v zimě tam mají max. kolem nuly a tak většinu suchozemských želv ani nikam nepřemisťují – želvy si prý samy vylézají podle teploty z vnitřních prostor. Druhy, které jsou podle průvodce (za 5 €, ale mají pouze ve francouzštině, anglická verze snad za dva roky), v přístupných expozicích:

Druhy želv co lze vidět

Emys orbicularis, Testudo hermani hermani,Testudo hermani boettgeri, Testudo terrestris, Testudo graeca marokkensis, Testudo marginata, Testudo kleinmanni, Testudo horsfieldii, Testudo weissingeri (Bour,1995), Terrapene ornata, Terrapena carolina major, Terrapene carolina carolina, Terrapena carolina triunguis , Dipsochelys elephantina , Chelonoidis nigra, Phrynops hilarri, Pseudemys floridana, Pseudemys concinna, Glyptemys insculpta, Kinosternon odoratum, Cistoclemys flavomarginata, Kinosternon carinatum, Heosemys grandis, Apalone mutica, Indotestudo elongata, Pyxis planicauda, Chersina angulata, Pyxis arachnoides, Indotestudo forstenii, Geochelone elegans, Malacochersus tornieri, Chelonoidis chilensis, Indotestudo elongata, Chelonoidis carbonaria, Geochelone platynota, Manouria emys emys, Chelonoidis denticulata, Stigmochelys pardalis pardalis a babcoki, Malacochersus temnickii, Centrochelys sulcata, Mauremys leprou, Mauremys rivulata, Clemys guttata, Emydoidea blandingii, Caretochelys insculpta, Chelus fimbriata, Chelodina parkeri, Manouria emys emys, Pyxidea mouhotii, Kynixys belliana belliana, Leucocephalon yuwonoi, Geomyda spengleri, Manouria impressa, Kinixys erosa Trachemys skripta elegant, Chrysemis picta, Malaclemys terrapin, Pseudemys nelsoni, Mauremys Japonka, Chinemys reevesii, Graptemys nigrinoda, Trachemys skripta skripta, Graptemys pseudogeographica kohnii, Apalone spinifera, Chelydra serpentina......

Z uvedeného výčtu bych řekl, že jsme viděli většinu druhů – zajímaly mě hlavně suchozemské želvy, vodní jsem tolik neregistroval. Když jsme po dvou hodinách museli ze zoo odjet, abychom stihli ještě najít další kemp, vůbec se nám nechtělo a říkali jsme si, že tady snad nejsme naposledy.

3) Le village des tortue, De Moltifao, villagetortues.com

Sice to není želví vesnice, jak by se dalo dle názvu tušit, ale je to velká zahrada za domem ve vesnici Moltifao. Jedná se o projekt správy místního parku, kde jsou zachraňovány zraněné (nejen) želvy (Testudo hermani hermani), které se zde volně vyskytují. Želvy zde odchovávají a pak navrací do přírody. Na tomto výletě bylo asi nejzajímavější, že kdy ž jsme tam jeli, tak nám přes silnici těsně před auto začal přecházet krásný želví kluk (ten, co je na fotkách), tak jsme jej odvezli do stanice, aby nedošel při pohybu kolem silnice k úhoně. Jak jsem až doma zjistil, tak jsme toho tady mnoho nevyfotili, takže mám jen fotky toho našeho zachráněnce.

Doprava

Korsika související
Rakouská dálniční známka cca 10 € - kupováno u nás, poplatek Brennerský průsmyk 8,5 €, dálnice Brenner – Livorno 38,5 € - to vše x 2 v případě, že se budete chtít i vrátit, benzín byl na Korsice o cca 0,3  € levnější než v Itálii, trajekt pro dva dospělé, dvě děti (5 a 8 let) a auto velikosti Opel Zafira  nebo Citroen Crosser stál z Livorna do Bastie a zpět 8.900,- Kč (na Korsiku jezdí dvě společnosti – Moby a Corsica ferries – lístky je možno zabukovat např. u jedné cestovky v Brně), Pozor, kromě počtu cestujících a jejich stáří je pro cenu důležitý termín a čas plavby ale i rozměr vozidla – pozor na rakev na střeše – my jsme ji nebrali, protože bychom přesáhli povolenou výšku a bylo by to o cca 100  € dražší. Kamarád měl zase problém, že mu délku auta měřili až po konec tažného zařízení a chtěli po něm doplatek.

Ceny

Ceny za ubytování v hotelech, a nebo v apartmánech jsme nezjišťovali, ale kamarád, který byl v apartmánu na východním pobřeží cca 0,5 hod od Bastie říkal, že byl rád, že se mu podařilo sehnat ho na 14 dní za necelých 60 tis Kč. My jsme v prvních dvou kempech za dvě děti, dva dospělé, auto, velký stan a elektrickou přípojku platili 40 €/noc. V posledním kempu, který však již nebyl tak parádní, stála noc 27 €.
Nákupy
Potraviny jsou cca  2 x dražší než u nás např. broskve, rajčata 3,5 €/kg, bageta cca 1,2 €, balená voda 1,5 l  od 1,2 €, víno (to na pití) od 2,8 €, místní Pietra pivo jsme zkoušeli pouze v restauraci– 0,5 l 5 €, pizza v restauraci (D´Arone) od 13 € 

S pozdravem „Želvičkáři všech zemí světa, zastavte se na Korsice“ končím krátké vyprávění o naší letošní dovolené (2013).

Fotografie jsou pojmenované podle místa pořízení

A cupulatta (1)
A cupulatta (2)
A cupulatta (3)
A cupulatta (4)
A cupulatta (5)
A cupulatta (6)
A cupulatta (7)
A cupulatta (8)
A cupulatta (9)
A cupulatta (10)
A cupulatta (11)
A cupulatta (12)
A cupulatta (13)
A cupulatta (14)
A cupulatta (15)
A cupulatta (16)
A cupulatta (17)
A cupulatta (18)
A cupulatta (19)
A cupulatta (20)
A cupulatta (21)
A cupulatta (22)
A cupulatta (23)
A cupulatta (24)
A cupulatta (25)
A cupulatta (26)
A cupulatta (27)
A cupulatta (28)
A cupulatta (29)
A cupulatta (30)
A cupulatta (31)
A cupulatta (32)
A cupulatta (33)
A cupulatta (34)
A cupulatta (35)
A cupulatta (36)
A cupulatta (37)
A cupulatta (38)
A cupulatta (39)
A cupulatta (40)
A cupulatta (41)
A cupulatta (42)
A cupulatta (43)
A cupulatta (44)
A cupulatta (45)
A cupulatta (46)
A cupulatta (47)
A cupulatta (48)
A cupulatta (49)
A cupulatta (50)
A cupulatta (51)
A cupulatta (52)
A cupulatta (53)
A cupulatta (54)
A cupulatta (55)
A cupulatta (56)
A cupulatta (57)
A cupulatta (58)
A cupulatta (59)
A cupulatta (60)
A cupulatta (61)
A cupulatta (62)
A cupulatta (63)
A cupulatta (64)
A cupulatta (65)
A cupulatta (66)
A cupulatta (67)
A cupulatta (68)
A cupulatta (69)
A cupulatta (70)
A cupulatta (71)
A cupulatta (72)
A cupulatta (73)
A cupulatta (74)
A cupulatta (75)
A cupulatta (76)
A cupulatta (77)
A cupulatta (78)
A cupulatta (79)
A cupulatta (80)
A cupulatta (81)
A cupulatta (82)
A cupulatta (83)
A cupulatta (84)
A cupulatta (85)
A cupulatta (86)
A cupulatta (87)
A cupulatta (88)
A cupulatta (89)
A cupulatta (90)
A cupulatta (91)
A cupulatta (92)
A cupulatta (93)
A cupulatta (94)
A cupulatta (95)
A cupulatta (96)
A cupulatta (97)
A cupulatta (98)
A cupulatta (99)
A cupulatta (100)
A cupulatta (101)
A cupulatta (102)
A cupulatta (103)
A cupulatta (104)
Fangu (1)
Fangu (2)
Fangu (3)
Fangu (4)
Fangu (5)
Fangu (6)
Fangu (7)
Fangu (8)
Fangu (9)
Fangu (10)
Fangu (11)
Korsika (1)
Korsika (2)
Korsika (3)
Korsika (4)
Korsika (5)
Korsika (6)
Korsika (7)
Korsika (8)
Korsika (9)
Korsika (10)
Korsika (11)
Korsika (12)
Korsika (13)
Korsika (14)
Korsika (15)
Korsika (16)
Korsika (17)
Korsika (18)
Korsika (19)
Korsika (20)
Korsika (21)
Korsika (22)
Korsika (23)
Korsika (24)
Korsika (25)
Korsika (26)
Korsika (27)
želví vesnice (1)
želví vesnice (2)

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek