Testudo marginata - albín
Želva se znaky albína
1. 9. 2011 se mně vylíhl unikát, který se nepodaří některému chovateli za celý život, a to Testudo marginata - albín. Jde o nedostatek pigmentu v organismu a u želv se to projevuje v různých formách a variacích. Včetně červených očí.........tento jedinec je má normální a vykazuje všechny znaky pro zařazení do skupiny - želvy abíni. Nejsem v této problematice žádný odborník a možná jde pouze o extrémně světlého jedince, ale přesto to považuji za raritu a zvláštnost bez ohledu na to co nebo jak to druzí nazývají. Tato suchozemská želva se vylíhla zhruba 1. 9. 2011 a až do dnes je v inkubátoru. Vylezla předčasně z vajíčka a měla hodně nezatažený žloutkový vak.
Zatahování probíhalo velice pomalu na rozdíl od jiných želv. Dnes již měla pupek zcela uzavřen a zbytek vaku, který se nezatáhl musel být odstraněn skalpelem. Uvidíme, zda želva do budoucna přežije, ale zatím vykazuje co se týče vnějších projevů, znaky zdravého jedince. Čas ukáže, jak je na tom zdravotně opravdu a její budoucnost je podle mého 50 - 50%. Takže ji budu držet palce, protože vícekrát se mně to jako chovateli suchozemských želv pravděpodobně nepoštěstí.
K tomuto tématu jsem našel na internetu:
Albinismus patří přes svou výjimečnost mezi nebezpečné poruchy
Jedincům, jejichž kůže, vlasy, případně srst jsou čistě bílé, bývá přisuzovaná magická moc. Kvůli svému výjimečnému vzhledu padlo do rukou šamanů, pytláků a překupníků mnoho kusů zvířat a mezi oběti patří i poruchou pigmentotvorby postižení lidé. Krutá je k bílým variantám jedinců i divoká příroda, kde se nápadní jedinci stávají snadnou kořistí.
„Typů albinismu je více. Některé varianty doposud nejsou ani zcela objasněny. Rozdíly mezi jednotlivými typy albinismu nejsou jen v tom, jaký chromozom je způsobuje, a v mechanismu vzniku, ale také v projevech. Některý typ vady u lidí například způsobuje bílou kůži a bílé vlasy, ale umožní slabou pigmentaci duhovky. Takový člověk nemá oči červené, ale například světle modré,“ upřesňuje genetička. Jiným, mnohem vzácnějším typem je parciální albinismus, ke kterému dojde už při přenosu jednoho chybného chromozomu v páru. Tato vada se projevuje jen na ohraničených částech kůže, na které vznikají nápadně světlé skvrny, a nepostihuje oči.
Co je leucismus |
V živočišné říši se u částečně zbarvených jedinců používá pojem leucismus. V tomto případě mají zvířata alespoň v minimálním množství zachovanou tvorbu pigmentu. Zvířata díky tomu mají tmavé oči a na těle mají patrnou přirozenou kresbu. U nás asi nejznámější formou leucismu jsou bílí tygři. |
Video albína
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz