Čipování želv
Želvy a problematika čipování
ČIPOVAT ČI NEČIPOVAT?
Tak to je základní otázka všech chovatelů. Nejdříve je potřeba si uvědomit, že zatím to není zákonná povinnost a nejde jen o kontrolní orgány, ale i o dokonalé označení želv hlavně ve velkých chovech. Čip ve velikosti 3 x 1 mm lze aplikovat až u větších zvířat. U mláďat vzhledem k velikosti v žádném případě. Pokud tedy máme menší chovnou skupinu želv a uvažujeme o čipování lze bez výhrad doporučit zákrok v ordinaci zvěrolékaře a nemusíme se prakticky o nic starat. Čip i příslušenství odborníci běžně mají v ordinacích a provedou i následnou registraci do databáze.
PŘÍKLADY Z PRAXE - aneb úředník to rozhodne
Dotaz: Klára
Dobrý den,
Chtěla bych poprosit o radu. Máme dospělou samičku želvy zelenavé, když mi ji mamka pořídila, byla jsem ještě malá a vůbec se nezajímala o nějaké doklady - mamka víceméně taky ne, jenom želvu přihlásila na náš úřad. Já tak nějak postupně zjišťovala víc a víc informací, uvědomila jsem si, že jsme nenosili na úřad fotky želvy, jak rostla. Dneska jsem se byla zeptat, jestli je to hodně velký problém, nebo stačí přinést aktuální fotku - kdy už je velká, dospělá. Pán na úřadě mi řekl, že si ji MUSÍME nechat očipovat, ale na dotaz, jestli je to povinné, jestli nestačí jenom fotka, neodpověděl. Prostudovala jsem si tady čipování želv, a tak nějak jsem si vydedukovala, že je to výhodnější jen při větším počtu chovaných želv... my chov neplánujeme, takže neví někdo, jestli je to očipování opravdu nutné a z jakého důvodu by nestačila jenom fotka? (vím, že je naše hloupost, že mamka poctivě nenosila každý rok fotky, ale teď už s tím bohužel nic neudělám).
Odpověď Mirek:
Čipování není zákonem vymahatelné, takže to opravdu nemusíte, ale hádejte se s úředníky... Takže pokud nechcete čipování, zajděte k nějákému veterináři, jestli by Vám nevystavil papír, že želvu nelze ze zdravotních důvodů čipovat a ten pak předložte. Co se týče těch fotek, tak bych se pak poradil s příslušným úředníkem (ale až po doložení potvrzení, protože byste se nedohádali). Přeji hodně trpělivosti
Ano i takto vypadá praxe a vždy je to o lidech. Naštěstí většina úředníků je rozumných a lze se s nimi domluvit na nějakém přijatelném kompromisu, ale proti nějakému předpisu určitě nepůjdou.
- Základní rozměr běžného čipu je 2 x 12 mm
- Novinak od roku 2012 je MINI MIKROČIP v rozměru 1,4 x 8,5 mm
- Novinak od roku 2018 je SUPER MINI MIKROČIP v rozměru 1,2 x 7 mm
Rozdíl ve velikosti čipů vidíte na obrázku a mám vyzkoučeno, že těmito novými čipy se dá čipovat suchozemská želva od velikosti 8 cm zcela bezpečně. Čipy můžeme zakoupit v samostatném jednorázovém aplikátoru a nebo pouze v jehle. Pak musíte mít samostatný aplikátor pro výcenásobné použití, což v rozdílu ceny 5,- je zcela zbytečné.
Rozdíl ve velikosti čipů je patrný na první pohled
Čipování lze provést kdykoliv, ale nejlépe v ranních hodinách nebo když je zataženo, tehdy je želva málo aktivní a není dokonale probuzena a bude klást nejmenší odpor. Místo vpichu musíme nejprve řádně očistit a zbavit všech nečistot. Poté dezinfikujeme místo přípravkem Betadine a lehce pod kůži vpíchneme jehlu a vytlačíme čip. Pevně přitom musíme držet nohu přitlačenou ke krunýři viz. obrázek, tak aby nedošlo k náhlému pohybu a nepatřičnému zranění. Jehla je ač se to nezdá vzhledem k velikosti velmi ostrá. Po aplikace lehce místo prsty masírujeme aby si čip sedl a nevylezl. Nakonec opět provedeme dezinfekci.
Pro větší chovatele jsou čipované želvy určitou výhodou, odpadne neustálé obnovování fotografie spodního plastronu, které vyžadují úřady, až do dospělosti hlavně u většího počtu želv kde se potom nemusí zabývat aktualizacemi fotografií a může se soustředit na chov a činnosti s tím spojené. Odpadá také chybné určení příslušného jedince například při prodeji.
Je určité byť malé riziko zdravotních komplikací, které mohou nastat a také daleko finančně nákladnější než pořizování fotografií. Větší chovatelé si pořizují kompletní příslušenství na čipování, čtecí zařízení.....a čipují si želvy sami. Při velkých počtech želv je to nejsnadnější identifikační metoda a nemůže dojít k záměně želv např. chybou chovatele. Vlastní čipování se provádí jen u zdravých želv nijak neoslabených a v plné kondici. Při dodržení všech hygienických a zdravotnických zásad většinou nenastanou žádné komplikace. Čip by se měl zavést do míst kde je co nejvíce zaručena jeho polohová stabilita a kde nedojde k jeho cestování po těle želvy. Nejvýhodněji se jeví kožní řasa u předních nohou viz.obrázek dole. Krátce po zavedení čipu během několika dnů je potřeba zkontrolovat zda čip nevyjel ven a rána nehnisá. Také je potřeba zvýšenou pozornost věnovat těmto jedincům a jejich chování zda nevykazují určité abnormality, která by mohla poukazovat na zdravotní komplikace.
Jak aktualizovat fotografie najdete v samostatném článku: Fotografie želv na CITES
Čipování při větším množství želv lze tedy jednoznačně doporučit u malých skupin vzhledem k finanční náročnosti je jednoznačně výhodnější zůstat u klasického způsobu značení. V žádném případě se nepouštějte do domácího čipování pokud neznáte dokonale anatomii želvy kde napíchnutí žíly či nevhodné umístění může způsobit i smrt zvířete!!!
Čipovací jehla s čipem a se samolepícími kódy.
Jednorázový čipovací set s aplikátorem, jehlou a čipem.
Čipovací set jiný výrobce, již sestaven a připraven pro použití.
Přední noha želvy a kožní řasa kam se čip aplikuje pod kůži - náhled 1.
Přední noha želvy a kožní řasa kam se čip aplikuje - náhled 2.
Čipování T.marginata, vytáhneme nohu a podržíme, dezinfikujeme, aplikujeme a opět dezinfikujeme a máme hotovo
Čtecí zařízení čipů dle typu - kapesní 4500 - 6950,- bez DPH.
Čtecí zařízení čipů přenosné 25000,-
Kolik Vás může v budoucno očipování želvy stát!
Dobrý den pane Junek. Mezi tím už přišla řada u pana veterináře Hnizdo 24. 3. 16 Telefonicky mi sdělili, že čipovani u nich je za 360 korun, a zaplatila jsem 950!!! Škoda, že jsem netrvala na detailní ceně, bylo by to možná někde levnější, a ještě bych jsem se seznámila s hlavním chovatelem želv v Česku, který vždy rád poradí.
Snad jednou, až se rozhodnu koupit naše želvě kamarádku. Moc děkuji, že přesto, že jste určitě přetížen takovou práci, našel jste čas mě odepisovat. Moc děkuji za Vaše stránky, kde po každé najdu kvalitní odpověď.
Moc se omlouvám, že zbytečně jsem Vás rušila.
Ať se Vám moc dobře vede v tom, co děláte!
Co by jste měli před nákupem želvy vědět:
- Objednat čipovanou nebo nečipovanou želvu? Odpověď
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz