chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Výzkum UVB - želvy

Výzkum UVB - želvy

Želvy a UVB záření v praxi

vyzkum.jpg

Dnes Vám představím můj dlouhodobý osobní projekt a to je výzkum vlivu UVB osvětlení na růst suchozemských želv v umělém domácím prostředí. Je to vlastně dlouhodobé sledování vývoje želv při použití různých typů lamp, které nahrazují hlavně UVB záření. U želv používám v různých prostorách různé typy lamp od kompaktních až po výbojky a sleduji vliv na růst karapaxu želv. V každé kategorii používám dlouhodobě například několik let stejné lampy a pouze je měním po skončení životnosti za nové. Od minulého roku mně pomáhají i speciální měřící přístroje na měření UVB, UVI a UVC.

Nepoužívám žádné umělé produkty k dodávání vitamínu D do organismu suchozemských želv a u všech želv svítím zdroji UVB po celou dobu svícení dle simulace období zhruba 8 - 12h denně, pokud mně to dovolí tepelné podmínky ve zvoleném prostoru a to u některých druhů již více jak 5 let. U dospělých nerostoucích želv občas změním zdroj UVB, pokud si myslím, že jsem našel do daného prostředí lepší alternativu než stávající. Z každé kategorie výbojky, kompaktní zářivky, trubice a lampy s předřadníkem se snažím používat pouze lampy co vykazují nejlepší výsledky z pozice měření nebo alespoň jedny z nejlepších.

Na různých diskuzích se setkávám s názory jako, že je nesmysl používat UVB lampy a stačí umělá nahrážka tedy přesněji řečeno například kapky kombinal AD3 s nesmyslným dávkováním jako například 1x týdně kapku na zobák............Každý z Vás si musí uvědomit, že k zdárnému životu na planetě patří sluneční záření a tam, kde není slunce nebo jiný zdroj, není pořádného života. Proto v umělém chovu je potřeba dopřát živočichům alespoň nějakou alternativu, a k tomu slouží především u želv speciální lampy.

V měřeních nejen na území CZ jsem zjistil, jaké dávky dostávají nebo přesněji řečeno mohou relativně dostávat suchozemské želvy v domovině a to samé jim dopřávám u mě. Spoléhám na instinkt, že zvíře, pokud má slunce plné zuby, se schová, tak jako v přírodě. Pokud pozoruji želvy, věnují se přímému slunění v nejbližším okolí lamp jen po určitou část dne a tím i dostávají omezenou dávku přesně jako v přírodě. Teploty, jak uvidíte na příkladech, pod některými zdroji jsou až závratné, ale želvám to vůbec nevadí a zkracují pobyt pod zdroji na kratší časové úseky dle jejich individuálních potřeb a podle mého to tak chodí i v přírodě. Tam vylézáním a zalézáním z přírodních úkrytů dávkují nejen tepelné, ale i UV záření.

Tím, že lampy běží po celou dobu svícení, má zvíře možnost využít všech podmínek, které lampy nabízejí, kdykoliv v průběhu dne. Pokud snížíte svícení na pouhé dvě hodiny, může se stát, že želva právě v tomto období se věnuje odpočinku a prakticky nedostane žádné UV záření, protože odpočívá většinou v místě chladnějším a mimo dosah záření.

Najdou se i tací, co budou vyvracet moje "bádání", ale pouze výzkumem a sledováním želv se lze dopátrat nějakých výsledků, nikoliv dávkováním umělým a naslepo ve stylu jedna paní povídala. Na různých příkladech zde budu popisovat různé jedince a uvidíte, v jakém prostředí se pohybovali během několika let nazpátek. Na fotografiích budete moci posoudit, zda je vývoj přiměřený tomu, jak vypadají v přírodě. Chovám více druhů želv a zaměřím se především na rostoucí jedince, co mám od mláďat a znám celý jejich životopis. Samozřejmě ovlivňují růst i chovné podmínky a strava, ale vzhledem k tomu, že u mě to mají všechny želvy skoro stejné v základu, budou stravou ovlivněny všechny stejně. Simulací prostředí se snažím napodobit prostředí v jejich domovině a to alespoň přibližně a u každého druhu volím UVB osvětlení podle toho, jak ho využívají. Proto si mohu dovolit například u želv Pyxis arachnoides i ryze bodové UV lampy, neboť tento druh zná pouze dvě stanoviště. Přímo pod lampou nebo v úkrytu. Takže i tady funguje částečně individuální přístup hlavně k druhu chovaných suchozemských želv.

osram-300w.jpg

Zastávám názor, že každé zvíře má mít přístup ke "slunečnímu záření" po celý den jako v přírodních podmínkách, to znovu opakuji. Zdárný vývoj jedinců mě utvrzuje v tom, že moje myšlenka není pouze výplod mé fantazie, ale v praxi funguje velice dobře a všechny želvy prospívají na jedničku. Naopak názor opozice svítit pouze velice omezeně a pouze část dne považuji za mylný, neboť celodenní osvit neprokázal dlouhodobě žádné negativní účinky na život a růst želv, ale naopak. Za tím vším se skrývá pravděpodobně velká snaha ušetřit značné finanční prostředky, protože celodenní osvit  například Osram 300W leze hodně do peněz a kapka AD3 proti tomu je téměř zadarmo.

V dnešní době je hodně zatracováno vše co nese značku MADE IN CHINA! Souhlasím pouze s tím, že 70% výrobku si to opravdu zaslouží, ale pokud zůstaneme u UV lamp ještě jsem nenašel lepší kompaktní žárovku než z právě této produkce, která nese označení ReptiGlo 10.0 26W. Prostě přístroje se ošálit nenechají a v této kategorii je prostě nejlepší a trnem v oku některým jiným výrobcům. Nemohu samozřejmě ručit za každou sérii, ale co jsem lampy měřil a měřím, tak všechny vykazují na vzdálenost 10cm velmi dobré výsledky a vypadá to, že i životnost bude velice dobrá.

Přistoupíme tedy k hodnocení rostoucích želv a u každé najdeme základní celoroční data a nezapomeňte si uvědomit, že želvy nejsou ani v přírodě z pohledu karapaxu klenuté a rovné nýbrž mají povrch až na vyjímky zvlněný! Drobné nesrovnalosti v růstu jsou zaviněny určitě nadměrně bohatou stravou i ideálními podmínkami skoro po celý rok.

Geochelone radiata č.4:

Stáří: 6,5 let

velikost: 23 cm, 2500 g

Druh lamp UVB: 1 - 2x Osram ultravitalux 300 W, 1x Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-013.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-027.jpg

Geochelone radiata č.1:

Stáří: 6,5 let

velikost: 22 cm, 2920 g

Druh lamp UVB: 1 - 2x Osram ultravitalux 300 W, 1x Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

geochelone-radiata---vyzkum-003.jpg

geochelone-radiata---vyzkum-002.jpg

Geochelone pardalis:

Stáří: 5 let

velikost: 26 cm, 2800 g

Druh lamp UVB: 3x Osram ultravitalux 300 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 7,5 - 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-016.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-031.jpg

Chersina angulata:

Stáří: 17 měsíců

velikost: 8 cm, 96 g

Druh lamp UVB: ReptiGlo 10.0 26 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzku-u-zelv-uvb-024.jpg

vyzku-u-zelv-uvb-026.jpg

Chersina angulata:

Stáří: 5 let

velikost: 14,5 cm, 585 g

Druh lamp UVB: Replux 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8 měsíců v roce

vyzkum-uvb-u-zelv-001.jpg

vyzkum-uvb-u-zelv-004.jpg

Pyxis arachnoides:

Stáří: 26 měsíců

velikost: 7,5 cm, 80 g

Druh lamp UVB: T-REX 100 W, Arcadia 160 W

Pobyt ve vnitřním prostředí: 8,5 měsíců v roce

vyzkum-u-zelv-uvb-001.jpg

vyzkum-u-zelv-uvb-005.jpg

Závěrem:

Postupně budu doplňovat tuto stránku podle toho jak želvy budou stárnout. Je to běh na dlouhou trať, ale jak vidíte, žádná z těchto suchozemských želv netrpí rachitidou ani nemají změny v tvorbě krunýře. Což přičítám ve větší míře tomu, že želvám dopřávám to nejkvalitnější dostupné osvětlení UVB.

Další zajímavosti a testy najdete na těchto stránkách:

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ÚVOD

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - VÝBOJKY

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - ZÁŘIVKY

MĚŘENÍ ZDROJŮ UV ZÁŘENÍ - TRUBICE

Samostatný článek o UV lampách najdete zde:  ŽELVY - UVA/B LAMPY

Některé vybrané lampy si můžete zakoupit zde:

e-shop--v%C5%A1e-pro-%C5%BEelvy-180x60.jpeg

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek