chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > Náklady na chov želv

Náklady na chov želv

Chov želv

finanční náklady na vybavení, provoz a chov suchozemských želv

lightning_bolt.jpg

Úvod:

Naše dítě je alergik, soused si pořídil zvířátko, kamarádi ve škole mají také nového mazlíčka z říše zvířat a po bližším průzkumu zjistíme, že jde o suchozemskou želvu. Nápad či nátlak našich milovaných dětí nás přinutí to vše odsouhlasit a z chovatelské pasti už není úniku. Začínáme se pomalu orientovat, kde vlastně se dá želvička zakoupit a se spokojeným výrazem, když to vše máme zjištěno, večer u televize jen tak, mezi řečí, někdo z přítomných pronese větu: Kolik peněz nás to všechno bude vlastně stát? Většina, až na pár z nás, co mají opravdu jasno ve všem od začátku, pokrčí rameny a prostě neví. Stačí nakouknout do tohoto článku a hned budeme vědět, co nás zhruba čeká za investice při chovu suchozemských želv.

Pokusím se zde spočítat na různých modelových příkladech náklady na chov suchozemských želv, včetně potřebného vybavení, zařízení, osvětlení a hlavně provozu na chov želv. Chov každého zvířete včetně želvy zatíží také náš rodinný rozpočet, ať chceme nebo ne. Proto není od věci vědět dopředu, co nás čeká a nemine a jak všichni víme, dnešní uspěchaná doba přeje připraveným, a to budeme my.

Pakliže máme nebo plánujeme pořídit více želv, náklady nám budou růst až od určitého počtu a hlavně velikosti želv. Náklady začnou narůstat až s nutností větších prostorů pro chovanou skupinu. Pro začínajícího chovatele, který si koupil želvu jen tak pro zábavu, dětem......... se za čas může stát chov těchto úžasných zvířat velkým koníčkem. A to mi věřte, pokud Vás to postihne, tak jako u nás, Váš chov se začne rozrůstat a tím i finanční náklady na provoz, popřípadě nákup dalších suchozemských želv.

Určitou výhodu pak mají Ti z nás, kteří mají velké zahrady a pozemky u domu. Každé místečko se bude hodit. Tam, kde jsme po dlouhé roky urputně hubili pampelišky a jiný plevel, budeme po odkvětu běhat s padáčky a přát si, ať máme příští rok co největší úrodu a během jara se zálibně dívat, jak nám ten plevel pěkně roste a oku zalahodí žlutý koberec. Až tak nám může běžný život změnit pořízení suchozemské želvy a věřte mně, nějak se v těch řádcích začínám poznávat. Květinové záhony, trávníky, lány brambor se postupem času změnily na výběhy želv.

Druh suchozemské želvy, další důležité ne-li nejdůležitější rozhodnutí, které v budoucnu ovlivní, a to značně, celkové náklady na chov. Je obrovský rozdíl, zda naše želva pochází z podmínek středomořských, tedy evropských nebo jde o teplomilný druh, např. z Afriky. Náklady přímo ovlivňuje, zda želva během zimních měsíců zimuje, či jí musíme topit, svítit, krmit.....Z tohoto pohledu jsou na tom nejlépe druhy, co jsou po celou aktivní dobu ve venkovním výběhu a zimu prospí. Další podstatnou výhodou je možnost vytvoření venkovního výběhu nejen na zahradě, ale i na balkóně, terase....Z toho vyplývá, že největší náklady na chov mají lidé, co chovají  po celý rok v teráriu teplomilnou želvu druhu např. G.elegans. Rozhodující je také velikost dospělé želvy zvoleného druhu,  a tím jsou dané nároky na prostor a také jejich provoz, na což mnozí zapomínají. Často se to stává například majitelům želv Geochelone pardalis, kde nákupní cena je nízká a želvička na první pohled nádherná. Deset let uběhne jako voda a máme doma mazlíčka ve velikosti 40cm a 10kg. Rozdíl nákladů na chov miminka a obra jsou v přímém porovnání strašné.

Ke všem nákladům je potřeba ještě započítat výměnu UV lamp a žárovek,  když to vezmu opravdu zběžně je to 1x za rok provozu. Některé vybrané dražší lampy vydrží déle, jiné méně, ale pokud budeme praktikovat výměnu po roce provozu nic určitě  nezkazíme. To znamená celkový náklad  500 - 1500,- na jednu speciální UV lampu a rok.

Nesmíme zapomenout při chovu většího množství želv také na krmné nároky, a to hlavně během zimního období, kdy nám nic jiného nezbývá, než nakupovat v zelenině či marketu.

Venkovní výběhy nás také něco stojí, ale vzhledem k obrovské variabilitě možností, kdy můžeme vyrobit boudu skromnou a postačí pár prkýnek nebo honosné sídlo včetně elektrického vytápění, zateplení a různých technických vymožeností, nelze nijak stanovit a to ani zběžně, cenu. Počítat ale s nějakou tou korunou musíme, a je dobré si to promyslet než do něčeho bezhlavě skočíme. Přestavba již hotového venkovního výběhu a hlavně složitější boudy je těžká a opět finančně a pracovně náročná.

Když chováte dospělé želvy, dříve či později je začnete i množit. Provoz menšího inkubátoru, který například u mě běží nonstop, protože jsou tam stále nějaké vajíčka, stojí přibližně denně dalších 3 - 5,-Kč dle typu, ovládání a tepelných ztrát. Pokud to pak vše sečtete najednou zjistíme, že roční provoz při větším počtu suchozemských želv, terárií a dalších nezbytných prostor není zrovna levná záležitost.

Cenu podstatně ovlivňuje také naše vybraná měsíční sazba za jistič, dodavatel elektrické energie a kategorie, do která jako odběratel spadáme. Také příkon některých osvětlení není přesný ,jak je udávané na žárovce či výbojce a může se lišit. To jsou vše hodnoty ,které zkreslují konečný výsledek, ale určitě ne zásadně. Budu tedy používat modelový příklad z minulého roku (2009), kdy průměrná cena za 1 KW v mém případě byla po započítání všech nákladů a poplatků 3,- Kč/KW.

Tady je potřeba jak jde čas si přepočítat na současné ceny!

Co ovlivní náklady na chov suchozemské želvy:

1) Druh a velikost suchozemské želvy a to hlavně v dospělosti a jejich nároky na chov

2) Velikost a umístění chovných prostor a to hlavně s ohledem na tepelné ztráty

3) Počet chovaných jedinců

4) Sazba za 1KW elektrické energie

5) Zvolené osvětlení a to především s ohledem na výkon W a kvalitu (delší životnost)

6) Poloha chovné stanice vzhledem k lokalitě chovu (délka zimy a léta)

7) Použité materiály na stavbu terária, želvího stolu.......

8) Zakoupení či stavba svépomocí, tím dokážete srazit náklady na minimum

Potřebné základní vybavení pro chov malé želvy a ceny:

Pokud budeme vše kupovat , zkusím spočítat Vám, za jaké náklady jste asi schopni vše sehnat. Rozhoduje kvalita provedení a Vaše požadavky na celkový vzhled. Čím více doplňků, tím více se Vám vše prodraží. Budu se držet základního, tedy pravděpodobně nejlevnějšího provedení. Vše je závislé na místě ,kde to zakoupíte, ceny se mohou lišit a slouží pouze  pro hrubou představu o počátečních nákladech.

V případě e-shopů se promítnou do nákladů i případné poplatky za balné a poštovné dle druhu zboží. Na co nesmím zapomenout, a už to píšu i na jiných místech, je nepodlehnout při nákupu nátlaku některých prodejců, kteří Vám jsou schopni solidně navýšit Váš celkový rozpočet na nákup tím, že Vám "vnutí" spoustu zbytečností, které opravdu pro chov želv nepotřebujete. Proto je nejlepší vstupovat do prodejny s jasnou představou co si chceme zakoupit. Mějte také na paměti, že ceny jsou různé dle prodejce, výrobce a regionu. Konečnou sumu výrazně ovlivní také velikost zakoupeného zařízení a to výrazně!

Počítejte také s tím, že ceny každoročně stoupají, takže veškeré výpočty se mohou každý rok výrazně měnit!!

1)  - Terárium 80 x 40 x 50 cm -        2000,-         pouze prázdné terárium

     - Terárium 60 x 40 x 40 cm -        1600,-          pouze prázdné terárium

     - Akvárium 80 x 35 x 40 cm -         950,-

     - Želví stůl 120 x 60 x 20 cm        1250,-         lze použít i plastový větší box

2) Teploměr - obyčejný pokojový -      30,-      málo přesný většinou

                     - digitální speciální -         300,-          pohodlnější, přesné sled. teploty

                                   - terarijní -            90,-

3) Substrát - kokosové vlákno 1 0l -   159,-     množství dle chovných prostorů

                         - terarijní kamení -        89,-     množství dle chovných prostorů

4) Běžná bodová žárovka -                   45,-     výhřevná pro nahřátí želvy

5) Zářivka na denní osvětlení -             255,-

6) UV lampa dle typu - úsporná -         500,-        nutné při dlouhodobém terarijním chovu!

                                 - výbojka -             1300,-       použít při dlouhodobém terarijním chovu

7) 3x porcelánová objímka -               120,-

8) Kabeláž 3 x 3 m -                             120,-

9) Spínací hod.el. -                               234,-        vhodné pro nastavení pravidelného režimu

      - mechanické -                                90,-

10) Miska na vodu -                              50,-

11) Kryt na výhřevné světlo -               80,-          žádoucí doplněk   

Celkem tedy zaplatíte za základní minimální zařízení + - :

Terárium a základní výbava 80 cm -   3659,-     orientační cena

Terárium a základní výbava 60 cm -   2659,-     orientační cena

Akvárium a minimum do začátku -     1906,-     orientační cena

- základní minimum

Orientační množství substrátu do terária 80 je 15 l a ter. kamení 5 l

Dále ušetříte například, kamení nasbíráte v potoce nebo lomu, misku na vodu můžete použít nějaké vhodné víčko, kabel z vyřazené žehličky..........

Želvy na prodej

Terária na prodej

E-shop    vše pro želvu

Čistá matematika provozu v modelových prostorách

Pen%C3%ADze.jpg

 Jako základ je počítána 1000 W -  1 KW/3,- Kč (ceny se mění každý rok cca + 10%)

 Vše počítáno r. 2010 a klidně si připočítejte uvedených + 10% ročně!!

1) Terárium 60 x 40 x 45 cm - považuji za základní rozměr pro malou želvu

- denní osvětlení 1 x 18 W -12 h - 216 W

- bodové osvětlení 1 x 40 W - 10 h - 400 W

- UV úsporná lampa 1 x 13 W -10 h - 130 W

Celková denní spotřeba a náklady: 746 W - 2,30 Kč

2) Terárium 80 x 50 x 55 cm  

- denní osvětlení 1 x 18 W -12 h - 216 W

- bodové osvětlení 1 x 60 W - 10 h - 600 W

- UV úsporná lampa 1 x 26 W -10 h - 260 W

Celková denní spotřeba a náklady: 1076 W - 3,20 Kč

3) Terárium 120 x 60 x 50cm  

- denní osvětlení 2 x 18 W -12 h - 432 W

- bodové osvětlení zajišťuje UV lampa

- UV výbojková lampa 1 x 100 W -10 h - 1000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 1432 W - 4,30 Kč

4) Terárium 1 x 1 x 1 m  

- denní osvětlení 2 x 18 W -12 h - 432 W

- bodové osvětlení zajišťuje UV lampa

- UV výbojková lampa 1 x 300 W -10 h - 3000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 343 W - 10,30 Kč

5) Želví stůl 120 x 60 x 20 cm - místnost průměrné teploty 15 - 18°C  

- denní osvětlení 1 x 25 W -12 h - 300 W

- bodové osvětlení 1 x 40 W - 10 h - 400 W

- UV výbojková lampa 1 x 100 W -10 h - 1000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 1700 W - 5,10 Kč

6) Želví stůl 120 x 60 x 20 cm - místnost průměrné teploty 21 - 25°C  

- denní osvětlení 1 x 25 W -12 h - 300 W

- bodové osvětlení zajišťuje UV lampa

- UV výbojková lampa 1 x 100 W -10 h - 1000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 1300 W - 3,90 Kč

7) Želví stůl 2 x 3 m - místnost průměrné teploty 21 - 25°C  

- denní osvětlení 1 x 36 W -12 h - 360 W

- bodové osvětlení zajišťuje UV lampy

- UV výbojkové lampy 1 x 130 W -10 h - 1300 W

                                1 x 300 W -10 h - 3000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 4660 W - 14,00 Kč

8) Želví stůl 2,5 x 5 m - místnost průměrné teploty 15 - 18°C  

- denní osvětlení 2 x 36 W -12 h - 720 W

- bodové osvětlení zajišťuje UV lampy

- UV výbojkové lampy 1 x 300 W -3 h - 900 W

                                2 x 300 W -10 h - 6000 W

Celková denní spotřeba a náklady: 762 0W - 22,90 Kč

Případné vytápění zvolených prostor, pokud jsou mimo obytnou zónu, nám náklady opět zvedají, a to významně, díky nutnosti vytápět v období mrazů. Záleží  na typu zvolených prostor a ovlivní to izolační schopnosti zdiva, okna , dveře, větrání a hlavně délka zimy a její teplotní průběh. Samozřejmě lampy se dají různě kombinovat, ale náklady se moc neliší, protože prostor zůstává stejný a je potřeba ho prosvítit a hlavně vytopit na potřebné teploty. Pokud na jedné straně zvolíme úspornější zdroj a ušetříme, na druhé straně zase musíme výkon přidat, tak aby celkový topný účinek osvětlení byl v obou případech srovnatelný.

Můj milovaný i nenáviděný mazlíček - domácí elektrárna 

Moje-elektr%C3%A1rna.jpg

Závěrem:

Snažil jsem se všem, a to hlavně začínajícím chovatelům suchozemských želv, přiblížit ekonomiku chovu a finanční náročnost provozu a základních chovatelských pomůcek. Většinou jsem použil pro modelový příklad prostory, které vlastním a přesně znám nároky na jejich provoz a osvětlení. Veškerá udávaná čísla musíte brát s nadhledem, protože můžeme zvolit jiné osvětlení, dobu provozu, tarif za elektrickou energii a rázem se nám hodnoty posouvají jiným směrem.

Jediné co by si každý měl uvědomit, že zásadní chyba je šetřit na úkor potřeb chovaných želv, tam se nám to může v budoucnu hodně prodražit, a to hlavně úhyny a zdravotními problémy díky špatným chovným podmínkám. Šetření na kvalitě lamp se odrazí na jejich životnosti a opět na kvalitě chovaných želv a to vždy až po určité době. Prostě a jednoduše, když to vezmeme z jakékoliv strany, dojdeme k poznatku, že chov želv a provozování tohoto koníčka něco stojí a pokud to chceme dělat kvalitně, musíme obětovat více prostředků z rodinného rozpočtu.

                             Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek