chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Vše o teplotách > Nízké teploty ve výbězích želv

Nízké teploty ve výbězích želv

Studené jaro a léto

pokles aktivity suchozemských želv

spatne-pocasi-na-jare.gif

Velmi špatné počasí na jaře v květnu a červnu 2013 moc neprospívá nejen suchozemským želvám, ale nelíbí se to ani nám lidem a bude pokračovat nejméně ještě týden. Co máme v tomto počasí dělat s želvami? Mnoho takovýchto a podobných dotazů na toto téma mě přimělo napsat tento článek. O teplotách všeobecně pro chov želv toho bylo již řečeno hodně a najdete to na jiném místě například ŽELVY A TEPLOTY. Momentální situace vzhledem k letošnímu vývoji počasí je abnormální. Toto téma se bude týkat hlavně želv umístěných od jara ve venkovních výbězích a je zcela jedno, zda jde o výběh na balkóně, zahradě nebo někde jinde a nerozhoduje, zda jsou želvy zimované nebo ne. V podstatě je vše pouze o teplotách venku v místě umístění želv.

Jarní teplé počasí (začátek května) nastartovalo většinu suchozemských želv do aktivity, zimující a spící se probudily a vše probíhalo jak mělo. Díky špatnému počasí, a to hlavně díky nižším průměrnym teplotám během dne od první třetiny května došlo k mnoha změnám. Želvy postupně přestaly snášet, žrát.....a počasí je donutilo podle lokality chovu většinou do útlumu a někteří jedinci zcela upadli do spánkové stagnace a vůbec nevylézají ven. Jen pro zajímavost letošní kladení vajec má zpoždění již minimálně tři týdny a většina chovatelů má vysnášeno pouze 15 - 20% z celkové roční produkce. To se nestalo minimálně deset let dozadu.

spici-zelvy.jpg

Mnozí z Vás hlavně začátečníků při pohledu na spící želvu a předpověď počasí začínají zmatkovat. Nechat či nenechat "chudáka suchozemskou želvu" venku během noci, když hlásí pouze +5°C, je největší dilema mnoha začínajících chovatelů želv, ale ani starý kozák si není leckdy jistý. Musíme si připomenout, že želvy evropských druhů jako T.hermanni, T.marginata, T.graeca, T.horsfieldi snášejí bez problémů teploty do 0°C a zvládnou i krátkodobé ranní mrazíky bez úhony a je to pro ně přirozené, tak jako v přírodě.

Suchozemské želvy jsou prostě hodně tvrdí živočichové a vydrží opravdu hodně. to už věděli naši předkové podnikající dlouhé výpravy na lodích. Neuteče a vydrží dlouho naživu i za strašných podmínek bez větší péče. Přesně tak, toto zvíře máme my všichni chovatelé želv doma. A je načase si připomenout základní poučku chovatele želv: čím lépe se želva má, tím méně vydrží! To neznamená, že je budeme týrat hlady či žízní, ale pouze to, že pokud je to možné budeme zasahovat do přírodních procesů co nejméně a pouze v krajních případech. Ale vraťme se k tématu.

Želvy moc dobře cítí příchod ranních mrazíků a vždy se včas schovají co nejlépe jak jim velí pud. Ve výběhu neuvidíte ani želví ocásek a proto já jim někdy říkám rosničky. Pokud jim porozumíte a poznáte jejich chování, zjistíte, že dokonale dokáží předpovídat počasí, a to na několik hodin dopředu. Věřte, že pokud během slunečného dne najednou všechny želvy ve výběhu zalezou, tak je prudká změna počasí otázkou chvilky a většinou nás nečeká pouze deštík, ale pořádná mela.

spici-zelva.jpg

Co mám tedy s želvou dělat?

Především každý z Vás by měl sledovat předpověď počasí pro svůj region a pokud nehlásí vyloženě mrazy, není čeho se obávat, můžeme tedy želvy bez obav nechat ve venkovních výbězích a nemusíme řešit vůbec nic. Například já nic neřeším až do předpovědi mrazů, nebo pod +1°C. Nízkými teplotami postupně utlumená želva díky tomu, že je studenokrevný plaz, nebude aktivovat skoro vůbec, bude odpočívat a čekat na růst teploty a zlepšení počasí. Kdy to bude, rozhodne počasí a může to trvat týden, dva, ale klidně i v extrémním případě měsíc. Stále se nic neděje a nemusíme propadat panice. Některým jedincům, a to hlavně těm nezimovaným, to může naopak prospět a využijí 100% toto období k suplování zimování.

hrozi-mrazy.jpg

Hrozí mrazy, POZOR!!

Jiná situace je, pokud hrozí vyloženě mrazy, a to hlavně na horách a studenějších lokalitách. Ten, kdo vlastní zateplenou boudu, pohlídá, aby všechny chované želvy na noc byly v boudě a uzavře vchod. To by mělo naprosto stačit, aby nám želvy nezmrzly, na přelomu května a června nemůžeme očekávat celonoční mrazy pod - 5°C, spíše půjde o ranní mrazík. Ten, kdo nemá ve výběhu boudu, želvy navečer umístí do neprůhledné krabice s čerstvou trávou a tu dá nejlépe na chladné místo například do garáže, chodby, zádveří a ráno ji opět vrátí do výběhu. Tím zabráníte zmrznutí želvy, ale i jejímu probuzení a hlavně ji nezměníte výrazně chovné teploty.

omyl.jpg

Největší omyl!

Nejhorší, co pro takto utlumenou želvu a tím i připravenou na špatné počasí, můžete udělat, je navrátit ji do terária či vnitřních chovných prostorů a začít jí naplno svítit. Nejenže želvu totálně rozhodíte teplotně, ale zároveň riskujete nemalé zdravotní problémy právě díky rychlé změně průměrných teplot. Vše by mělo být postupné a nenásilné. O návratu želvy opět po týdnu z vyhřátého terária zpátky ven ani nemluvím - další šok. Teplotní kotrmelce, které musí takto chovaný jedinec snášet v krátkém časovém období, jsou pro ni opravdu zásadní a nevhodné!!! Daleko lepší je pokud je to možné nechat ji venku, nebo pouze chránit před mrazem nočním uschováním.

hlad-a-zizen.jpg

Neumře nám želva hlady a žízní?

Tyto obavy jsou zcela zbytečné, želvy jsou všeobecně výtečnými hospodáři s tekutinami a jídlem a proto možná přečkaly milióny let v současné podobě na rozdíl od jiných živočichů. Pokud želva odpočívá a spí, má minimální nároky na vodu i potravu a vydrží takto i několik měsíců. Obavy tohoto typu u zdravého jedince jsou tedy naprosto zbytečné a želvě nehrozí při odpočinku z tohoto pohledu vůbec nic zlého. Vše doženou, až je teplé počasí znovu probudí a budou aktivní.

Závěrem

Proto všichni zachovejte chladnou hlavu a pokud nemrze, nepanikařte a na tu Vaši suchozemskou želvu se choďte pouze ven dívat, jen tak jí zajistíte ty nejvhodnější podmínky pro chov bez zbytečných kotrmelců a nemusíte se obávat následných komplikací. Letošní počasí je doufejme výjimečné a v příštích letech se bude opakovat co nejméně. Přeji Vám všem pevné nervy v rozhodování.

To se jen tak nevidí, předpověď jako řemen!

kveten---cerven-2013.gif

Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek