chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Želví roky v čase > Želví rok - 2014

Želví rok 2014

‌Želví sen

zelvi-rok-2014.jpg

Co říci jiného než Vítejte všichni v Želvím roku 2014. Na probouzení suchozemských želv, které zimují, je ještě dostatek času a želvy bohužel díky počasí to mají se spánkem letos v zimě opravdu těžké. Ač se to nezdá a zima v tom pravém slova smyslu ještě nezačala, tak jaro se kvapem blíží a ten kdo želvy zimuje, se již netrpělivě, ale i s určitými obavami, těší na své miláčky. Tradičně, tak jako několik let jsem se rozhod opět vést jakýsi deníček nejběžnějších druhů chovaných suchozemských želv.

Pro letošní rok se budu opět věnovat celým skupinám želv a nejvíce prostoru dostanou zástupci nejběžněji chovaných druhů evropských želv Testudo hermanni, T.marginata a T.graeca. Najdete zde obsáhlá data, která budu doplňovat po celý rok, jako váhy, snůšky.... a další podrobnosti z celého chovu, prostě vše, co by Vás mohlo zajímat. Bude to takový normální želví rok a nezapomenu i na další zajímavosti ze života exotických druhů suchozemských želv, které chovám. Takže Vám všem chovatelům želv přeji, ať ten Váš želví rok 2014 patří mezi ty nejlepší, nejkrásnější a rychle všichni zapomeneme na nevydařený rok 2013.

3. 1. 2014
Venkovní teplota 12°C a polojasno! Při kontrole želv zjištěno vše v pořádku, ale i když želvy spí, tak v zimovišti je teplota +8°C, což je u horní hranice pro zimování. Některé želvy jak je vidět mění své místo a nespí tak tvrdě jak by bylo potřeba. S očekáváním mrazů, které mají přijít, je zapotřebí zvýšit dohled nad teplotami v zimovišti, aby neklesly pod 0°C!! Pokud jim předpověď vyjde, nemůžeme v příštích 14 dnech očekávat výrazné změny počasí směrem dolů. Ve venkovních výbězích to vypadá jako na jaře a jeden už neví, co o tom všem má myslet.

spici-zelva.jpg

zacatek-ledna-2014.jpg

4. 1. 2014

Tak mě želvy přichystaly na začátek roku takové malé překvapení. Líhnou se druhy Geochelone pardalis (druhé foto) a vzácný druh Pyxis arachnoides (první foto). Tady je zapotřebí podotknout, že u Pyxis je to běh na dlouhou trať a vajíčka byla snesena 19.2.2013!!. Kéž by to takto hladce šlo po celý rok 2014.

lihnuti-zelv-005.jpg

lihnuti-zelv-003.jpg

9. 3. 2014

Venkovní teplota 14°C a jasno! Tak nám letos nastal den "D". Teplota + 14°C, tak nějak dříve než obvykle. Teplá zima a brzký příchod jara začaly želvy pomalu budit. U mě je to v pohodě, protože mám dokonalé zimoviště a teplotu na zimování mohu udržovat hodně dlouho podle potřeby. Horší to mají ti chovatelé, co mají teplejší prostory a teplota je tam závislá víceméně na venkovní teplotě. Prostě již není zapotřebí na nic čekat a přistoupíme k postupnému odzimování.

Na fotografiích můžete vidět co dokáže s 1/3 želv udělat pouhé otevření boudy. Ostatní pokračují v zimním spánku a probudí se déle s narůstajícími teplotami. Pozor si musíme dát hlavně při nočních teplotách, kdy na některých místech klesnou bez problémů ještě pod 0°C. Tehdy hrozí zmrznutí želv a úhyn. Takže na noc schovat do boudy a případně zavřít a zajistit proti zmrznutí! Ráno opět otevřít a tak každý den až do doby, než pomine hrozba mrazů. Želvy zbytečně k ničemu nenutíme, nevyndáváme násilně na sluníčko a necháme přirozeně odzimovat. Nenechte se mýlit, želva, co vyleze z boudy, není odzimovaná a tento proces trvá klidně jeden měsíc, než se dostane do úplného tempa. Každopádně, pokud by přišla ještě zima, želvy jsou schopné opět upadnout do lehkého spánku. Předpověď, ale vypadá luxusně.

Pomoci Vám může i tento článek: Kdy dát želvy do výběhů

Želvy - odzimování 2014 (7).JPG

Želvy - odzimování 2014 (5).JPG

Předpověď od 9.3.14.png

17. 3. 2014

Venkovní teplota 11°C a zataženo! Jak se říká první vyhrání z kapsy......., tak je to i s letošním brzkým začátkem jara. Po extrémních vedrech na tuto dobu se počasí umoudřilo a teploty spadly k normálu, pokud se to tak dá říci. Pro želvy které se probouzejí ze zimního spánku pouze a jen dobře. K aktivitě bude docházet pozvolna a i předpověď počasí v tomto směru je příznivá. Nemá mrznout (moje lokalita chovu) a tím se netrápím ani s hlídáním želv kam si během dne zalezou a nechávám to na přírodě.

Je to zajímavé, polovina želv se vrací do "teplých boud" a druhá si pěkně nocuje na čerstvém vzduchu v prostorách venkovních výběhů v přírodních úkrytech většinou, nebo pod přístřeškem. Každopádně ten z Vás kdo postupuje stejně jako já, by želvy neměl v žádném případě želvy přemísťovat a měl by věřit, že každý jedinec se osobně zvolí to nejlepší dle vlastního uvážení. Pouze toto je nejlepší cesta za úspěšným chovem suchozemských želv, na kterou se můžete jako chovatelé vydat. Každopádně sledujte počasí, protože v současné době je pro ně nepřítelem číslo jedna mráz, ale i prudké slunce. Ne každý jedinec to pak zvládne. Občas nějaký ten "nezbeda" potřebuje naši chovatelskou pomoc.

Želvy 17.3.14 006.JPG

Želvy 17.3.14 005.JPG

Počasí od 17.3.14.png

27. 3. 2014

Ven kovní teplota 15°C a slunečno! Po pár mrazivých dnech tu máme opět pěkné počasí a želvy na nic nečekají. Ráno je sice blízko k nule, ale sluníčko je vyžene ven. Začíná doba páření, samci jsou aktivní a napříč evropskými druhy se všichni pokoušejí spářit. Někteří jedinci už intenzivně žerou a jaro je prostě na dosah. Letos mohu potvrdit, začíná ten želví aktivní rok hodně brzy, a pokud teploty vydrží a budou stoupat můžeme se dočkat i velmi brzy prvních snůšek. Rekord za posledních cca 10 let to u mě bylo nejdříve u druhu Testudo marginata a to 25.4. Vše záleží ovšem na vývoji teplot. Času zatím relativně dost. V příštích dnech nás čekají opět stoupající teploty a s tím i zvýšená aktivita želv.

Některým z Vás se bohužel zimování moc nepovedlo a želvy uhynuly. Napříč druhy i stářím. Většinou na to nemá vliv vlastní zimování, ale příprava na něj. Kondice želvy také je důležitý faktor, na který nesmíme zapomenout. Přírodní selekce je neúprosná a mnoho z Vás je nezdarem hodně překvapeno, co se dá dělat. Život jde dál a věřím, že neúspěch Vás neodradí od chovu suchozemských želv, vždyť i tato zvířata si zaslouží naší lásku, péči a pozornost. Jako jedny z mála zvířat mají velkou šanci nás přežít.

27.3.14 želvy po zimování 003.JPG  27.3.14 želvy po zimování 004.JPG  27.3.14 želvy po zimování 005.JPG  Předpověď od 27.3.14.png

3. 4. 2014

Venkovní teplota 21°C a slunečno! Želvy, počasí prostě vše se letos zbláznilo. Poprvé za svoji kariéru želvaře se stalo, že začínají želvy s přípravou na snášení, a některé už hrabou. V našem případě T.graeca (Gábi) a to právě dnes. Na graecu s více jak 50 denním předstihem a pokud vezmu všechny druhy želv, tak s měsíčním předstihem. To je tedy nářez. Zítra hlásí písek ze Sahary a pozítří budou padat snad "trakaře". To máme tedy jaro skoro jako v Řecku. Každopádně jsem dnes dal opět s více jak měsíčním předstihem do venkovního výběhu i G.radiaty (Madagaskar). Mají sice vytápěný skleník, ale toto počasí jim bude svědčit. Tak takové jaro si určitě všichni necháme líbit, a pokud to vydrží, bude to super želví rok, huráááá. Abych to nezakřikl, takže hodně sluníčka přeji všem, nejen želvařům.

3.4.2014 Želvy se zbláznily 013.JPG

3.4.2014 Želvy se zbláznily 014.JPG

Počasí od 3.4.14.png

8. 4. 2014

Venkovní teplota 21°C a slunečno (13 h)! (17 h již zataženo a leje) Želvy, si užívají jarního počasí jako snad ještě nikdy. Na obrázcích můžete vidět boj o čerstvou pampelišku a to jsem to fotil dříve, než na to přišly všechny želvy. Bohužel dnešním dnem to končí a předpověď již, tak pěkná není. Denní teploty poklesnou až o 10°C a naštěstí nemá mrznout (zatím), a někde lze očekávat i chumelení. Každopádně Ti z Vás kdo máte želvy ve venkovních výbězích, tak nedávat v žádném případě zpět do terárií a ponechat tam kde jsou. Pro ty co nezimovali své miláčka začíná období kdy část želv půjde do útlumu a tam je potřeba si dát pozor na to, aby také ruku v ruce šel i pokles teplot v chovných prostorách. Každopádně si přeci nenecháme zkazit pěkný začátek jara.

Želví rok 2014 8.4 002.JPG

Želví rok 2014 8.4 003.JPG

Počasí od 8.4.14.png

16. 5. 2014

Venkovní teplota 10°C a zataženo a prší, prší, prší (12 h)! Posledních čtrnáct dní mně a určitě ani jiným chovatelům radost nedělá. Želvy trpí nízkými teplotami, do jídla se nehrnou, a želví nohu aby chovatel ve výběhu pohledal. Všem je  zima a studenokrevný plaz bez tepla prostě neaktivuje. Opakuje se tradice posledních roků. Začátek vypadá slibně a těsně před tím, než začnou želvy snášet, se rapidně ochladí, prakticky když jsou želvy v nejlepším rozežrané, napářené....! Kdyby pouze krátkodobě, ale pokud je tepelný pokles dlouhodobý je to začátek problémů, a tím i hrozí problémy se snášením.

Ale dost bylo nářků, chraň nás chovatele něčeho horšího. Bohužel ani nemoci nechodí po horách, ale i po želvách. O tom by mohl vyprávět nejeden chovatel dlouhé historky. Ono vše jsou spojené nádoby. Pokud je špatný rok, jsou i oslabené želvy včetně mláďat a pak stačí málo a hned se jich chytá kdejaká nemoc. Buďme, ale optimisté :-).

To co vypadalo začátkem dubna velice dobře, se rázem zvrtlo v pouhopouhý průměr. Odsnášeno má opět tak jako loni nepatrné procento želv. Naštěstí následující týden hlásí větší oteplení až někde na 25°C a to bude blázinec, pokud to tedy vydrží několik dní. Želvy budou snášet jak o život, tedy doufám. Jeden nikdy neví, co si na nás příroda připraví za chuťovky v následujících dnech a týdnech. Každopádně Vám všem, co čekáte na teplo jako želvy, přeji v těchto studených dnech hodně optimismu a lepší zítřky.

T.hermanni ve výběhu.jpg

počasí od 16.5.2014.png

7. 6.2014

Ve venkovní teplota 22°C jasno a teplo (9 h)! Je to parádní jaro, jak to zatím vypadá.  Až na menší výkyv teplot směrem dolů, kdy jsem se opravdu obával, aby se neopakoval minulý rok, kdy to nedopadlo dobře. Želvy konečně snáší jak o život a vajíček bude dostatek. Letošní snůšky jsou, co se týče počtu vajíček na želvu a jednu snůšku větší a to zhruba o 1 - 3 vajíčka. Záleží na druhu želvy. Každopádně průměr je velice dobrý. Některé želvy T.marginata již snáší druhé snůšky. Dle vývoje počasí na příštích 10 dní to vypadá opravdu dobře. Toto počasí želvám prostě na snášení vyhovuje.

Ne Všem je, ale veselo, kamarád ze Slovenska od Košic nemá ještě ani jedno vajíčko! Cca asi od 20 želv, které normálně každoročně snáší. Takže to vypadá vzhledem k pokročilému datu na katastrofu, co se týče snášení želv. No každopádně přírodě neporučíš, ale žádného chovatele to prostě nepotěší.

Dnešním dnem jsou všechny druhy včetně malých želv vyjma Pyxis arachnoides a Geochelona carbonaria ve venkovních výbězích. Nejlepší čas přemístit želvy ven, ten kdo to ještě neudělal, a má tu možnost by neměl již vůbec váhat. Prázdniny, dovolené...se kvapem blíží a pro nás všechny pomalu začíná nejkrásnější období roku. Všem Vám přeji ať si to co nejvíce užijete!

T.marginata.JPG

Geochelone pardalis.jpg

Počasí od 7.6.14.png

11. 6. 2014

Venkovní teplota 34°C jasno a vedro (15 h)! Tak a máme tady předčasné léto, teploty posledních dní neklesnou pod 30°C a je šílené vedro. Želvy aktivují pouze ráno a pak večer kdy je již snesitelně. Během dne jsou pěkně poschovávané, jak lze vidět na fotografiích dole. Stále snášejí a letošní rok už lze pojmenovat jako jeden z lepších, po letech problémů se konečně zadařilo i když v polovině května jsem byl ještě skeptický. Výhled počasí na příští dny slibuje ochlazení a teploty se vrátí k normálu a nebude se snad dít nic dramatického, takže želvičkám nastane běžná denní rutina. Jíst, spát a množit se :-)

Bohužel tyto tepla mají i stinnou stránku chovu želv a to jsou úhyny z přehřátí. Je to smutné, ale během posledních dnů mě volalo více majitelů různě starých želv, že se jim želva uhřála a je to její konec, nebo se dodnes potýká se zdravotními problémy a prognóza je nejistá (následky přehřátí). Každý chovatel suchozemských želv by měl vědět, že želva jako studekrevný plaz neumí regulovat tělesnou teplotu jinak než změnou prostředí (stín, slunce, polostín….) na rozdíl od savců!

Pokud ji to není umožněno dochází na sluníčku velice brzy k přehřátí (projevuje se silným sliněním a výtoky z očí), následně kolaps a úhynu. V období veder okolo poledne stačí klidně i 15 minut. Pokud ji najdete a ještě žije je jediná možnost jak ji zachránit a to okamžitě do studené vody a prudce schladit.

Pak nepochopím, když mě nějaký dospělý chovatel volá a ptá se, co je se želvou. Želva je ve venkovním výběhu nemá vůbec žádný úkryt, je rozpálená jako pětník a nehýbe se!!! Co asi? Chudák želva je již v želvím nebi. A mohl bych psát dále, želva na zádech na balkónovém výběhu atd. Někdy je to náhoda, které se nedá zabránit, jindy lidská "blbost"!

Takže pokud ještě přijdou nějaká vedra, tak želvy ve venkovních výbězích musí mít dostatečný počet úkrytů (boudy, keře, vysoká tráva….). V domácích teráriích vypínáme veškeré osvětlení a pokud možno větráme, balkónové výběhy stěhujeme do stínu nebo želvu domů. Toto jsou extrémní teploty a želva sice vydrží hodně, ale proč zbytečně riskovat.‌

Želvy 11.6.14 001.JPG

Želvy 11.6.14 002.JPG

Počasí od 11.6.14.png

29. 6. 2014

Venkovní teplota 24°C oblačno (14 h)! Tak a máme tady prázdniny, dovolené a nastává pro mnohé z nás nejkrásnější období roku. Všem Vám přeji co nejvíce pohody, krásné zážitky z dovolených a především pěkné letní počasí. Dny se začali opět krátit a tak jako každý rok želvy v normálních venkovních výbězích přestávají snášet a sem tam najdeme pouze nějakého opozdilce. Je to tak, i želvy budou mít nějaký čas dovolenou a budou si bezstarostně užívat letní pohodu, pokud tedy bude teplé počasí.

Co se týče vajíček hodnotím tento rok jako dobrý až lepší a počet vajec ja na cca 80% co v ideálních podmínkách dokáží želvy nasnášet. Uvidíme, jak to bude s oplozeností vajec a kolik se jich nakonec vylíhne. Ne každý je na tom tak dobře. Již dříve zmíněný kamarád ze Slovenska nemá od 17 samic T.h. letos ani vajíčko a pro něho je to z chovatelského hlediska "katastrofa".

Co naděláte, život jde dál a nezbývá nic jiného než doufat v lepší zítřky. Chraň nás všechny něčeho horšího, to že ve světě se to "mele" čím dál více nemohlo uniknout nikomu, co sledují dění na naší planetě. Lidé zapomínají, co je to válka a statistici mají jasno - bude, a je to pouze otázka času! Za sebe doufám, že ne v dohledné době. Ale to jsem trošku odbočil.

Vraťme se k želvám, za chvilku se začne líhnout další generace, tak na to se opravdu docela těším. Každopádně ani se nenadějeme a dospělé želvy evropských druhů zahájí postupnou přípravu na zimování. Váha začne už během konce tohoto měsíce stagnovat a postupně půjde pomalu dolů, to neklamná známka příchodu podzimu.

Na webu jsem spustil nové profesionální diskuzní fórum euzelva. Všechny Vás prosím, aby dávali všeobecné dotazy k chovu, nemocem, osvětlení......tam a nikoliv na můj email. Jde pouze o to, že dotazy se opakují a na fóru to každý může zpětně dohledat a mě ubude malinko práce:-), kterou dělám zdarma, protože želvy mě prostě baví a rád Vám pomůžu. Vaše řady chovatelů želv narůstají a dotazy se také množí jak houby po dešti. Doufám, že každý z Vás to pochopí.

Takže hurááááá na prázdniny a dovolené!

Počasí od 29.6.14.png

Želvy.jpg

25. 7. 2014

Venkovní teplota 27°C jasno (17 h)! Polovina prázdnin je za námi, malé želvy se úspěšně líhnou a letos to vypadá s líhnivostí velice dobře, zatím je minimum zalíhnutých vajíček a žádné anomálie. Dalo by se říci, že je prázdninový klid. Dospělé želvy již nesnáší a vesele se cpou, aby měli dostatečné zásoby na zimu. V průběhu srpna již na nich bude pozorovatelný útlum a to hlavně v přísunu stravy. Každopádně počasí nám zatím přeje a to je hlavní. Přece jen želvy potřebují během léta opravdu vyšší průměrné teploty, aby zbytečně nestrádaly.

Nové diskuzní fórum Suchozemská želva již úspěšně běží, vychytal jsem na něm snad všechny mouchy. Předpokládám, že s některými z Vás se tam budu potkávat při řešení želvích problémů, dotazů k chovu....a řídím se heslem pokud vím, vždy rád poradím. Přeji Vám co máte ještě před dovolenou krásné zážitky a ať se Vám smůla vyhýbá obloukem.

Líhnutí želv 001.JPG

Předpověď počasí od 25.7.14.png

3. 9. 2014

Venkovní teplota 17°C jasno (21 h)! Tak a máme tady konec prázdnin, dovolených a prvňáčci se seznamují se školními povinnostmi. Většina mláďat je vylíhnutých a zbývá pouze pár opozdilců. Každopádně, co se týče líhnivosti,  vejde se letošní rok do 5 - 7% ztrát, což je pěkné. Už vylíhnutá mláďata jsou v dobré kondici a je znát, že letošní rok patří k těm vydařenějším na rozdíl např. od loňského roku.
Počasí se nám ke konci prázdnin zkazilo a teploty šly hodně dolů. Spousta chovatelů mě kontaktuje s ohledem na zimování, přesun domů.....Není potřeba plašit, vždyť je ještě léto a bude ještě teplo. Každopádně evropské druhy želv ať chceme nebo nechceme zimovat a máme je ve venkovních výbězích necháváme tam, a prakticky se o ně nestaráme! Není to potřeba, to, že neaktivují je normální v návaznosti na počasí, ale určitě ještě zimovat nehodlají.
Určitě už ale tuší příchod podzimu a tomu odpovídají i dávky krmení. Čím nižší průměrné teploty, tím menší spotřeba krmení (přímá úměrnost). Včas Vám všem tady napíšu, až přijde ten správný okamžik stěhovat želvy co nebudete zimovat, domů. Každopádně samozřejmě kdo chce, bojí se...může želvy přesunout domů za dodržení zásad co nejmenších změn, a to hlavně teplotních. Takže pozvolně. možná někdo podotkne, že já mám želvy již doma a můžete je vidět na kamerách. Jde pouze o jedince určené na prodej do domácího prostředí. Těžko by se začínajícímu chovateli líbila želva spáč. Navíc začátečník chovatel želv má problémy s postupným navyšováním teplot....(na většinu je to moc informací najednou). Proto je lepší, aby dostal želvu již navyklou na domácí chov a teploty. Část želv je ale stále v pohodě ve venkovích výbězích a ještě tam budou asi hodně dlouho, pokud se bude teplotně opakovat např. loňský podzim. To vše až čas ukáže.
Dnes při teplotě cca 17°C v 21:00 mně snáší želva G.pardalis. A pak, že je zima :-)
Pokud je udržíte ve venkovních výbězích co nejdéle, želvy si dostatečně odpočinou a určitě jim pak hrozí méně potřeba odpočinku v zimních měsících a pro někoho složité snižování teplot.

G.pardalis.jpg

Počasí od 3.9.14.png

20. 9. 2014

Venkovní teplota 20°C zataženo bez deště (12 h)! A je to tady, se startem podzimu přicházejí i první sychravé dny. Po víkendu přivítíme relativně nízké ranní teploty a to pod 10°C v závislosti na lokalitě pobytu. Tak jako každý rok, mě začínají chovatelé bombardovat dotazy, zda nastal již čas přemístit želvy do vnitřních ubikací. Můj názor k dnešnímu dni je tento:
Želvy, pokud nehodláme zimovat, čeká do návratu ven 7 - 8 měsíců pobyt v domácím (ideálním teplém) prostředí. Což je docela dost a některým jedincům hrozí, že si začnou vynucovat odpočinek stagnací (většinou leden - únor). Právě z tohoto důvodu je potřeba udržet želvy ve venkovním prostředí (kde jsou většinou od jara) co nejdéle. Ale určitě není záhodno je nechat zazimovat. Nesmíme si to plést s odpočinkem, který určitě s poklesem teplot nastane. Hodně v těchto případech záleží na teplotním průběhu začátku podzimních dnů. To, co ukazuje předpověď, zatím nevypadá nijak pro želvy tragicky. Tento víkend u mě půjdou domů africké druhy a to Geochelone pardalis a Pyxis arachnoides z Madagaskaru. Ostatní zůstávají nadále venku s vyjímkou želv určených k prodeji (těžko by někdo chtěl pospávající a utlumenou želvu).

1) Doporučení pro ty, co mají hodně velký strach

Přesunout želvy domů, postupně zvyšovat svícení a teploty na požadované hodnoty v horizontu 1 - 2 týdnů a najet na jarní a pak letní teploty dle chování želv

2) Doporučení pro ty, co se nebojí

Nechat želvy venku a vyčkat, jak se bude vyvíjet počasí v příštích týdnech, tak jako já. Mrazy zatím nehrozí a nemusíme tedy nic řešit. Až přijde čas, k přesunu postupovat stejně jako v bodě jedna

Pozor!

Vždy záleží na místní lokalitě a jinak to bude vypadat na Šumavě, jinak na Moravě či v Praze. Zrovna tak je důležitá i poloha výběhu. Stinné a vlhké místo na severní straně nebo jižní svah. Ubikace temperovaná, izolovaná nebo skleník. To vše má na toto vliv. Proto bude vždy záležet na zvážení všech podmínek u Vás a nikoliv u mě.

Dospělé evropské druhy želv se chovají normálně, žerou na na některé "leze jaro" viz. fotografie. Takže máme zatím ve výbězích pěkne veselo a zimování se zatím u nás nechystáme. Pro houbaře, už rostou!

Motto: Někdy mám pocit, že už vše znám, jsem dobrý a nemůže mě už nic v chovu želv překvapit. Ale každý rok se přesvědčuji, že opak je pravdou, to co platilo loni už neplatí, vyzkoušené metody nefungují, jak by měly..... Je to jako v životě, člověk se stále učí a jednou je nahoře a podruhé dole a krok po kroku objevuje stále nové zkušenosti a poznatky, kterého ho po krůčcích posouvají vpřed. A proto doufám, že tento i ten nastávající rok je právě ten, kdy se bude dařit nejen mně, ale i Vám všem nejen chovatelům suchozemských želv. „Také naši předkové chovatelé věřili, že lidé budou v budoucnosti lepší - tím minili nás“

Přeji Vám hodně štěstí v rozhodování, každopádně věřte, že zatím nejde o život :-)

Dospělé želvy na podzim 062.JPG

Dospělé želvy na podzim 061.JPG

Počasí od 20.9.14.png

Houby už rostou 001.JPG

14. 10. 2014

Venkovní teplota 18°C polojasno (15 h)! Tak nám pomalu končí nádherný a teplotně nadprůměrný podzim. Jako velmi příjemné podzimní počasí minulých dnů vyhodnotila pozitivně také venkovní Juka, která nasadila na nádherný květ viz. fotografie. Uvidím, zda stačí i vykvést. Ani mně nepřipadne, že je už říjen, stále chodím v krátkém tričku a na teplejší oblečení nemám ani pomyšlení - zatím, škoda. Tento týden mají klesnout hlavně noční teploty výrazně pod 10°C (záleží a lokalitě) a to je signál pro ty, co nehodlají zimovat dát želvy domů, a to než se výrazně ochladí. Takže zítra 15.10.14 doporučuji všem konečně stěhovat želvy domů!

Po přestěhování nepřehánějte teploty a dobu svícení a želvám postupně zvyšujte teplotu i osvit. Někteří jedinci se rozhodnou pro odpočinek, a těm ho umožněte. Není to klasické zimování, ale řekněme podzimní útlum. V těchto podzimních měsících želvy napříč chovy a to nejen venku cítí změny počasí a příchod podzimu, takže se podle toho chovají - některé odpočívají, nebo jsou méně aktivní. Netýká se to ovšem všech želv, ale pouze vybraných jedinců.

Ten kdo zimovat bude, může být zatím v klidu. Mrazy nejsou na pořadu dne, a tak se nemusíme prakticky o želvy, co jsou venku a budou zimovat vůbec starat. Želvy stále žerou, i když sporadicky, vylézají každý den na sluníčko a některé nocují v pohodě v trávě. Nic je zatím nenutilo vyhledávat si teplý úkryt.

Například já mám stále G.radiaty ve venkovním výběhu, každý den žerou a je na nich vidět, že jsou spokojené, s poklesem půjdou také domů. Nádherný podzim všem.

Želvy 14.10 (4).JPG

Želvy 14.10 (1).JPG

Počasí od 14.10.14.png

7. 11. 2014

Venkovní teplota 12°C polojasno (16 h)! Tak a máme tady listopad, želvy by pomalu měly spát, ale opak je pravdou. Ve venkovních výbězích se sice nežere, ale probíhá čilá činnost. Pokud vysvitne sluníčko, minimálně 50% všech želv vylézá ven a nasává poslední teplé paprsky před zimním odpočinkem. Chovatelé, kteří  zimovat nehodlají,  by želvy určitě již neměli mít ve venkovních výbězích a měli by je dát už pěkně domů do teplíčka. Jinak hrozí, že jim zásadně narušíte již probíhající přípravu na zazimování, a to je pak pořádný problém! Proto neváhejte a rychle s nimi domů.

Na některých želvách je tak jako každý rok vidět nejen podle váhy, že jim tento podzim - nepodzim nevyhovuje a začínají být oslabené. Je to nejhorší možný scénář a těmto jedincům akutně hrozí, že dlouhé zimování prostě nevydrží a uhynou. Nemůžeme s tím jako chovatelé nic udělat a jedinou možností je po zralé úvaze tyto želvy nezimovat a během zimy je udržovat aktivní v domácím teplém prostředí, a do jara zajistit jejich zesílení řádnou péčí.

Ještě ve středu za pěkného slunečného počasí želvy, a to hlavně Testudo hermanni, běhaly po výbězích jako na jaře. Teplota blížící se dvacítce je vyhnala z boud na sluníčko. Zatímco, tak jako vždy, druh želv Testudo marginata to má vyřešené, většina jedinců už tvrdě spí a aktivní již není ani 1/4 všech dospělců. To samé se dá říci i o druhu Testudo horsfieldi - želva stepní, většina již začala "zákopové práce" a mizí hluboko v zemi.

Ty želvy, co se takto zahrabávají, necháme v klidu v zemi až do prvních větších mrazů, než je již spící uklidíme přímo do zimoviště. Ten, kdo chce mít jistotu, může místo, kde se zahrabaly jednak řádně označit a dále překrýt nějakou izolační deskou, pokud začne mrznout a to např. polystyrénem. Prodlouží jim tak přírodní odpočinek v zemi, a pokud by se opakovala loňská teplá zima, tak tam mohou zůstat klidně až do jara.

Výhled počasí na příští dny je sice z pohledu želv nadějný, leč mrazy zatím nehrozí a teploty alespoň klesnou pod 10°C, to je dobře. Nám lidem se to většinou ale líbit nebude, nemám pravdu?

Malé želvy ve vnitřních ubikacích jsou v tomto období většinou hodně aktivní a začal jejich pozvolný růst. Někteří starší jedinci cítí i v teráriích příchod podzimu a přišel na ně částečný útlum.

Těmto jedincům doporučuji nechat podmínky, pokud je to možné, konstantní a počkat nějaký čas, co se bude dít. V případě dlouhodobého útlumu jim omezit svícení nebo úplně vypnout a počkat, až si odpočinou. Hodně záleží na tom, jakou želvy mají  historii chovu a nedá se jednoznačně všechny jedince "hodit" do jednoho pytle. Musíme přistupovat ke každé želvě individuálně.

Každopádně vánoční masáž se pomalu rozbíhá a nám všem, nejen chovatelům želv přeji přežít to poslední období do konce roku ve zdraví, bez zbytečného stresu a v pohodě.

Želvy 6.11.14 004.jpg

Počasí od 7.11.14.png

19. 11. 2014

Venkovní teplota 7°C polojasno (15 h)! Venkovní teploty konečně začínají klesat a želvy, co budeme zimovat se ve venkovních výbězích ukládají pomalu ke spánku, aktivita rapidně klesá. Chce se mě říci zaplať pá....Už bylo opravdu na čase. Předpověď počasí je trend dalšího poklesu teplot a to je super. Až budou želvy tvrdě spát, jen tak je už něco neprobudí. Pokud tedy teploty v zimovišti rapidně nestoupou nad 7°C. To se někteří jedinci začínají budit. Ale i v přírodě při změně počasí k tomuto efektu probouzení a opětovného usínání běžně dochází.

Každý kdo chová želvy takto přírodně by měl, ale zpozornět a to z důvodu hrozících mrazů, kdy je želvy potřeba uklidit z dosahu mrazů, aby nám zapomenutý jedinec ve výběhu případně nezmrzl!

V domácích boxech je to jiná "liga". Želvy rostou, jsou aktivní, a jak můžete vidět na fotografii níže, tak vesele snášejí vajíčka. V tomto případě jde o druh Geochelone pardalis největší samici, která dnes snesla šest krásných vajíček. Můžete si nad ní povšimnou výhřevného zdroje Osram 300W, která je nad ní sotva 20 cm a teplota na povrchu krunýře želvy bude díky výkonu lampy hodně nad 60°C! celý proces než opustila stanoviště trval dlouhé tři hodiny.

Na tom je vidět jak pečlivě si vybírají místo na snášení poblíž výhřevných zdrojů a jaké teploty jsou schopné bez problémů dobrovolně snášet po delší časový úsek! Klobouk dolů. Pro zajimavost, když je tato lampa zavěšena 40 cm nad povrchem je pod ní na volném prostranství 35°C.  I jiné "domácí druhy" jako Pyxis arachnoides po letním útlumu vykazují zvýšenou aktivitu a brzy budou snášet.

Během měsíce se mají už líhnout první G.pardalis ze snůšky v září a Pyxis arachnoides u kterých trvá inkubace skoro jeden rok a je to vždy loterie s nejistým koncem. Prostě nastal čas chovatelských radostí a je to odměna za celoroční péči. Na druhou stranu, když se podívám na elektroměr polévá mě horko, ještě, že ceny el. Energie malinko spadly dolů. Velcí chovatelé moc dobře vědí, o čem mluvím. Na želvách nešetřím a dopřávám jim ten nejlepší komfort, i za cenu zvýšených nákladů, doufám, že to ocení :-).

Juka již letos asi nerozkvete, i když od minule hodně pokročila a chybí málo, aby se konečně rozkvetla. Škoda, nasadila na květ poprvé za nějakých patnáct let, co ji máme, a to až po přesazení z květináče do výběhu k želvám.

Vánoce se blíží, pomalu začíná předvánoční šílenství, a pro nás rodiče práce až nad hlavu na všech frontách. Proto Vám opět všem přeji, pevné nervy a pohodový chov vašich želvích mazlíčků.

Snášející G.pardalis.jpg

Juka.JPG

Teploty od 19.11.14.png

26. 12. 2014

Venkovní teplota 1°C polojasno (19 h)! Tak a máme tady snad konečně ochlazení. Želvy v zimovištích v relativně teplých dnech minulý týden začaly být neklidné. To nevěstí nikdy nic dobrého a začínají se pak probouzet. Přicházející studená fronta to snad napraví a želvy tvrdě usnou. Sníh by také neuškodil, když už máme tu zimu, ať si pořádně alespoň zalyžujeme.

Vánoce jsou za námi, tak jako skoro celý Želví rok 2014. Jak bych ho hodnotil. Z pohledu želvaře za lepší průměr a počasí má co zlepšovat. Hlavně jarní počasí několik posledních let zaznamenává výrazné ochlazení a želvy mají problémy se snášením. Ale proč si stěžovat, je to příroda a ta je nevyzpytatelná a můžeme být rádi za to, co jsme měli. Začaly se líhnout v prosinci před vánocemi malé želvy G.pardalis a tak jsem měl i dárky navíc pod stromeček :-)

Rok 2014 byl z mého pohledu také výrazně horší než jiné lepší roky pár let dozadu. Loňské malé želvy u chovatelů dost často dostaly zápal plic, rýmu...a některé to bohužel nevydržely. Podle mého mínění byla oslabená celá želví populace z roku 2013 a přirozená selekce si vybrala svoji krutou daň. Jednoznačně to má na svědomí velmi špatné jarní počasí, které nevyhovovalo především našim želvím obrněncům.

Letošní rok nám to možná vynahradí. Nejsou žádné problémy, želvám se daří a ani jsem nezaznamenal žádné jiné výrazné odchylky od normálu v chovu želv. Dalo by se říci, že po slabším roce 2013 přišel ten lepší 2014. Prostě jak na houpačce. Ale to není v přírodě žádná novinka a pěstitelé ovoce, zeleniny by mohli také vykládat hodiny o tomto "přírodním jevu", kdy je vše jak na houpačce. Jednou jsi dole a podruhé nahoře..

Opět jsem se po celý rok 2014 snažil Vám všem želvařům kteří o to stáli, být jakýmsi poradcem a průvodcem želvím světem. Želvy mám rád a snažím se pomoci, bohužel, ač to dělám zdarma a rád, někteří začínající chovatelé želv nepochopili, že to není mojí povinností a ani já nemám den delší jak 24h! A proto jsem spustil fórum, kde si každý jednak může vyhledat podobný nebo stejný problém, který už se řešil anebo mu odpoví některý jiný zkušený chovatel. Proto touto cestou děkuji za výpomoc na fóru těm nejaktivnějším členům v čele s Mirkem, Kubou a dalšími šikovnými chovateli suchozemských želv. Dotazy se víceméně často opakují a není již v mých silách odpovídat na 50 e-mailů denně každému zvlášť.

Na rok 2015 pro Vás opět  na webu chystám několik novinek a menších úprav, uvidíme, jak se mně to vše podaří dotáhnout do konce. Také nabídka zboží v e-shopu by měla být rozšířená o..., ale to si nechám jako překvapení. Prostě mojí snahou bude vše ještě více zdokonalit a zlepšit. Zda se mmě to povede, nevím, ale to už musí posoudit každý sám.

Proto do roku 2015 přeji Vám všem bez ohledu, zda jste "želvaři" nebo ne, hodně úspěchů v životě a hlavně pevné zdraví. Ať se tady můžeme potkávat ještě spoustu let. No a samozřejmě želvářům, ať nám všem milovníkům suchozemských želv dupou želvy po celý rok bez problémů.

Těším se, až se opět uvidíme v Želvím roce 2015

Geochelone pardalis 21.12.14 073.JPG

Počasí od 26.12.14.png

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek