chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Plíseň krunýře želvy

Plíseň krunýře želvy

Napadení karapaxu želvy plísní

Plísně.jpg Dnes si povíme něco o plísních na karapaxu (krunýři) suchozemských želv. Plísně jsou všude, kam se podíváme a jsou vlastně součástí života nás všech. Že nás dokáží pěkně potrápit a setká se s nimi během života v nějaké formě každý člověk, ví už dnes každý dospělák. U zvířat v našem případě suchozemských želv to není jiné. Nebudeme se zabývat plísňovými onemocněními na měkkých tkáních, ale vyloženě plísní krunýře želv. Tento nebezpečný v podstatě neviditelný zabiják dokáže v některých případech zcela zdevastovat krunýř naší milované želvy.

V přírodě je to u suchozemských želv z některých lokalit docela rozšířená nemoc, někteří jedinci na to běžně uhynou. Přírodní selekce je prostě neúprosná a nezná žádné slitování. Proto pokud kupujete novou želvu, nalezli jste želvu.....vždy ji pečlivě prohlédněte, abyste si do chovu nezatáhli nějakou plíseň! Pokud si toho nevšimnete, může se Vám rozšířit do celého chovu. Proto je nutné měli dodržovat karanténu. I v chovu by měl být každý chovatel ostražitý a stav krunýřů svých želv průběžně sledovat a při prvním podezření ihned nasadit léčbu a nedovolit rozšíření plísní.

V domácích chovech u chovatelů želv jde sice o daleko menší výskyt tohoto onemocnění, ale i tady se s plísní občas setkáváme. A to dokonce u malých želv ve velikosti okolo 6 cm. Kde to želvy dostanou....je v podstatě otázka na nějakého specialistu na plísně, ale nám pomůže jediné. A to co nejdříve se plísně zbavit a zastavit další leckdy zničující devastaci krunýře suchozemské želvy při zanedbání nemocí. Pokud ji neléčíme, tak nemoc postupuje sice pomalu, ale napadá postupně celý krunýř v delším časovém horizontu a v některém stádiu začnou želvě odpadávat celé kusy nebo štítky vrchního karapaxu.

Většina chovatelů si tohoto problému všimne, až když už je více rozšířeno, neboť želvu to nijak neomezuje, chová se naprosto přirozeně a jde v první fázi vlastně o "kosmetickou" vadu. Problém je, že zastavit toto nenápadné onemocnění není tak jednoduché, jak by se mohlo na první pohled někomu zdát. Určitě existuje několik druhů plísní a zjistit, co na tu "naši" zabírá, je docela oříšek, neboť okem viditelné výsledky léčby jsou někdy až v horizontu týdnů soustavného léčení.

Postup léčení se skládá z důkladného odstranění poškozeného krunýře až ke zdravé části. Mnohdy musíme místa která jsou silně poškozená doslova odrhnout na zdravou část. Můžete to přirovnat k odstraňování rzi z kovu před nátěrem. I zde platí, čím důkladněji to uděláte, tím lepší jsou vyhlídky na úspěšnou léčbu. Léčebné přípravky, které jsou většinou ve formě mastí, najdete v ŽELVÍ LÉKÁRNIČCE bod 14. Nebo detailní postup léčby v NEMOCNÉ ŽELVĚ bod 9.

Plísně bych nezaměňoval s hnilobou krunýře tam je to hodně o vlhkosti a někdy také o hoblinách, propagovaných některými chovateli. Pro zajímavost jeden postřeh chovatelky koní. Koně ustájení na hoblinách trpí po čase hnilobou kopytní rohoviny, no moc bych se nedivila, kdyby i želvy mohly začít trpět nějakou formou hniloby či plísně krunýře/plastronu po dlouhodobém pobytu ve vlhných ne-li mokrých hoblinách! Ale to jsem malinko odbočil.

Každopádně každý chovatel želv by měl své želvy občas detailně prohlédnout, zda u nich toto nebezpečné onemocnění karapaxu nezačíná. Na příkladech dole můžete vidět napadení plísní již v hodně rozšířeném stádiu, kdy jedné z želv odpadávají už i celé štítky.

Plíseň krunýře želvy.jpg

Plíseň karapaxu želvy 2 (2).JPG

Plíseň karapaxu želvy.jpg

Začínající plísňové onemocnění krunýře želvy.jpg

Plíseň karapaxu želvy 1.jpg

Odloupnutý štítek krunýře.jpg

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek