chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Manipulace s hlavou želvy

Manipulace s hlavou želvy

Jak suchozemské želvě manipulovat s

hlavou

hlava-zelvy.jpg

Problémy s uchopením a následným vytažením hlavy želvy má dříve či později každý chovatel suchozemských želv. Někdo se možná bude ptát, proč jí vlastně vůbec hlavu vytahovat nebo s ní nějak jinak manipulovat? V podstatě při běžném chovatelském "provozu" to opravdu není zapotřebí. Jsou ale situace, kdy želva buď onemocní, vytvoří se nějaké hnisavé ložisko, želva se zraní, je zapotřebí podat léky nebo prostě z jiného důvodu chceme mít přístup k hlavě nebo krku. Suchozemské želvy jsou ale velice chytré a jakmile ucítí jen malinké nebezpečí, tak schovají hlavu hodně dozadu a vytažení hlavy je opravdu obtížné až nemožné. Proto uchopení hlavy musí být silné a než želva zavětří nebezpečí, mělo by se zachycení hlavy podařit nejlépe na první nebo druhý pokus, pak již většinou nastávají zmíněné problémy. Čím je želva větší tím je úkon obtížnější a u opravdu velkých želv je zapotřebí vyvinout značnou sílu.

Aby to vše nebylo tak jednoduché, tak nestačí hlavu pouze vytáhnout, ale navíc je nutné provádět další úkony jako stříhání zobáku, podávání léků, operativní zákrok......takže nejlépe je provádět to ve dvou lidech. K tomu, aby to vše zvládl pouze jeden člověk je nutné mít opravdu v tomto praxi a zručnost. Na videích, jenž můžete vidět níže, si ukážeme manipulaci s hlavou více způsoby. A to hlavně za prvé její vlastní vytažení a následný úchop, aby nedošlo k opětovnému zatažení a případné otevření zobáku za účelem jeho zkrácení nebo podávání léků. Druhý způsob bude manipulace s želvou když si hlavu chrání navíc předníma nohama a odmítá naprosto spolupracovat. Někomu se tyto metody mohou zdát drastické, ale věřte, vždy jde o zdraví zvířete a nikdy se nepoužívají  bezúčelně.

pracovni-obleceni.jpg

Jak se tedy připravit na tento zákrok? Většině doporučuji obléci si pracovní oblečení (montérky) nebo oblečení, na kterém zase tak moc nezáleží. Pokud se ptáte, proč, je to hlavně z důvodu možného zašpinění. Některé želvy jsou ve stresu a při této proceduře vypustí nejen vodu z kloakálních vaků, ale i moč a trus, to je přirozené. Dávají tím jasně najevo, že  jim to nevyhovuje, ani se jim osobně nedivím. Více než jinde zde platí, že nejlepší je moment překvapení a než želva zpozoruje, že se vůbec něco děje, je pozdě na obranu. To je úplně ta nejlepší metoda. Každopádně i želvy, které jsou na lidi zvyklé, po pár neúspěšných pokusech poznají nebezpečí. Tomu se snažíme vyhnout.

Pokud se nám nepodaří uchopení hlavy po pár pokusech a želvě nejde přímo o život, je nejlepší to vzdát, želvu vrátit do výběhu nebo terária a pokusy opakovat znovu, až se jedinec uklidní a přestane být ostražitý. Hodina by měla stačit a můžeme vše opakovat, než se nám to podaří nebo se želva opět totálně zasekne. S vytažením hlavy jejím udržením a další manipulací mají problémy i veterináři a málokterý si s tím ví rady, i jim může tento článek pomoci. Je to vše o cviku a zkušenostech. Každopádně, pokud želvě potřebujeme zobák otevřít a selžou veškeré nenásilné metody, přichází na řadu páčidlo a to nejlépe dřevěné, zbavené otřepů a pokud možno z tvrdšího dřeva.

hura-do-prace.jpg

A teď hurá do práce, želva čeká. Pokusím se vytvořit jak video návod, tak fotografický i psaný. Doufám, že mnohým z Vás to zásadně pomůže  v případě potřeby a zachrání to Vaši želvu před problémy nebo i zachrání i její život. Postup je stejný, ať jde o jedince malého nebo velkého a pouze manipulace je v některých případech o něco složitější, a to pouze díky velikosti želvy.

Z pera chovatele želv

- připravíme si nástroje, léky, pomůcky na dosah ruky

- úkon provádíme nejlépe v sedě

- želvu uchopíme do levé ruky nebo mezi nohy

- počkáme, až náš zvědavec vystrčí hlavu

- pravou rukou ji chytneme hlavu mezi ukazováček a palec

- palec je nahoře a tlačí hlavu proti ukazováčku

- silně uchopíme a vytáhneme hlavu co nejvíce dopředu

- levou rukou uchopíme želvu za lebkou v měkké tkáni

- povolíme tah pravé ruky směrem dopředu

- želva se snaží opět zatáhnout hlavu

- prsty levé ruky brání zpětnému zatažení, nedovolí zatažení hlavy zpět

- pravá volná ruka může provádět potřebné úkony

- v případě druhé osoby je vše daleko jednodušší

- máme hotovo,  uvolníme želvu a vypustíme do známých prostorů

udelej-si-sam.jpg

Tyto metody držení hlavy a otevření zobáku se hodí samozřejmě i při jeho zkracování nebo jiných kosmetických úpravách na plochách zobáku želvy. K předvedení všech úkonů jsem si vybral hodnou želvu Testudo hermanni, která se jmenuje Hrbola. Je ochočená, málo vzdorná a ochotná k manipulaci, takže o to bude vše jednodušší. U želv vzdorovitých je zapotřebí daleko větší síla a na klidné kamerování můžeme pak zapomenout. Tímto Hrbole za  předvedený výkon děkuji. Jsem amatér a podle toho bude vypadat i kvalita videa a jsem přesvědčen, že i přesto Vám to všem přinese další poznatek do společného života se suchozemskou želvou.

Chovatel želv fotografem

  Základní uchopení želvy mezi nohy

manipulace-s-hlavou-zelvy-001.jpg

Prsty pravé ruky vytáhneme hlavu co nejvíce dopředu

manipulace-s-hlavou-zelvy-006.jpg

Levou rukou prsty držíme želvu za hlavou, aby nemohla hlavu zatáhnout zpět

manipulace-s-hlavou-zelvy-003.jpg

Pravou rukou otevřeme zobák a jistíme zadním prstem

manipulace-s-hlavou-zelvy-004.jpg

Proč použít pracovní oděv

manipulace-s-hlavou-zelvy-005.jpg

Když želva odmítá vystrčit hlavu, aby šla uchopit používá se také tento popsaný fígl. Dáme želvu na pokrčenou nohu do vodorovné pozice. Následně pohybem dopředu sunutím po noze chovatele změníme směr kolmo dolů - simulace pádu. Některé želvy na to zareagují vystrčením hlavy a předních nohou před sebe. To je chvíle pro chovatele, aby zachytil její nohy nebo hlavu.

testudo-hermanni-simulace-padu-002.jpg

testudo-hermanni-simulace-padu-001.jpg

Chovatel želv kameramanem

Na prvním videu uvidíte způsob, jak želvě uchopit hlavu, a zabezpečit jejímu opětovnému zatažení zpět.

Na druhém videu je želva, která se brání, je ve stresu a chrání si hlavu nohama. Abychom mohli aplikovat léky...musíme jí nohy odtáhnout, což leckdy není jednoduché a pomůže v tom toto video.

Závěrem

K tomu všemu stačí trochu zručnosti a praxe, ale každý jsme jednou začínali. Pokud mám na něco vyloženě upozornit, tak tah za hlavu musí být sice silný, ale narůstající pomalu. I želvě dojdou síly za pár sekund a pak je již vzdor mírnější. Proto nikdy nepostupujeme při této manipulace razantně, nýbrž pomalu s narůstající silou až do doby, než to želva vzdá. Nikdy by se nemělo stát, že želvě ublížíte. Proto by želva měla mít hlavu suchou i vy prsty, zabráníte tím nepříjemnému klouzání prstů a zbytečným průtahům.

Přeji Vám hodně odvahy, osobní statečnosti,  protože první pokusy bývají provázeny hodně velkou nejistotou. Každopádně zvládnout se to dá s přehledem :-)

Upozornění:

Nejde o týrání zvířat, aleleckdy o nutný zákrok, který želvám nejen usnadní život, ale leckdy i zásadně zdraví!

 Copyright ©

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek