Želví rok - 2011
Rok želvy
Rok utekl jako voda a je čas začít pomalu probouzet naše miláčky, a to každý podle lokality pobytu. Probuzení želv po zimování je opět těsně před startovní čarou. Doufám, že všechny želvy úspěšně probudíte a budete mít opět spoustu želvích starostí po celý želví rok 2011. Tak jako loni jsem se rozhodl opět vést jakýsi deníček 3 samic (a to ve dvou případech stejných jako v roce 2010, a to hlavně pro možnost porovnání dat a jedné nové větší poddruh, ať můžete porovnávat rozdíly) nejběžnějších druhů chovaných suchozemských želv Testudo hermanni, marginata, graeca.
Pro změnu jedné ze samic jsem se rozhodl dodatečně a každý rok nějakou vyměním. Včetně všech dat doplňovaných po celý rok, jako váhy, snůšky.... a další podrobnosti z každodenního života. Budou zde i detaily jako počet snesených vajec, čas, místo.......Vybral jsem moje, jak jinak než oblíbené želvy, které vlastním již spoustu let, snášejí a jsou plně adaptované na prostředí u nás doma. Data, fotografie a veškeré informace budu doplňovat průběžně po celý rok a budete mít možnost se dozvědět vše z jejich života. Prostě takový normální želví rok a nezapomenu i na další zajímavosti ze života ostatních želv.
V hlavní roli až na jednu změnu: Tína, Mája a Gábi
1) Tína - Testudo hermanni - želva zelenavá
do zimoviště 1210 g
(2009 - 1250 g)
2) Mája - Testudo marginata - želva vroubená - do zimoviště 2300 g
(2009 - 2320 g)
3) Gábi 23 - Testudo Graeca - želva žlutohnědá - do zimoviště 1655 g
(2009 - 1575 g)
Úvod:
Představení máme tedy úspěšně za sebou a začátek sledování posuneme na datum 1. 12. 2010, kdy byly želvy přeneseny do zimoviště v uvedených vahách a dle mě v dobré kondici, již spící. Zahrabány do substrátu teploty +5°C a teplota ještě klesla v těchto místech až na -2°C na povrchu substrátu. Dnešní venkovní teplota je +1°C a zítra, to je 8. 3. 2011 budou želvy vyhrabány, zváženy a přeneseny do venkovních ubikací, kde je současná teplota +1°C. Jen doufám, že zimu přečkaly bez nějakých problémů.
Zimoviště ve sklepě 30 cm vlhkého substrátu vlhkost 100%
8. 3. 2011 - Začínáme odzimovávat:
Statistické údaje pro rok 2011:
Stěhování z venkovních prostorů do zimoviště: 1. 12. 2010
Vyhrabání a přenos do venkovní ubikace: 8. 3. 2011: 16 - 18h
Délka pobytu v zimovišti: 97 dnů (2010 - 88 dnů)
Rozpětí teplot během celého zimování: -2 - +5°C
Teplota v zimovišti dnes: +2,5°C
Teplota venku dnes:+5°C
Teplota v ubikaci dnes:+3°C (po zapnutí se zvedne za 3 h na +4°C)
Počet úhynu v zimovišti celkem: 1
Počet jiných zaznamenaných problémů: 0
Předpověď počasí: na příští týden od 8. 3 - 16. 3. 2011
Nejlepší počasí na přenos ze zimoviště, teploty venku budou pomalu stoupat a nehrozí šok z tepla. Želvy se budou probouzet dle nárůstu teplot a tlaku pěkně venku a postupně s rostoucí teplotou, tak jako v přírodě. Minimální teplota v ubikaci je zajištěna pomocí automaticky řízeného temperování na +4°C. Takže ani v mrazech nehrozí umrznutí. Izolace 5 cm polystyrénu v plášti ubikace zase brání při prudkém slunci náhlému zvednutí teplot uvnitř.
Elektrické ovládání vytápění ubikací
Vážení po zimě: domů 1. 12. 10 - 8. 3. 11 ven
Váhy samic po zimování : 1 T.h. - Tína 1210 g - 1230 g
2 T.m. - Mája 2300 g - 2345 g
3 T.g. - Gábi 1655 g - 1665 g
Popis stavu želv a komentář:
Tak želvy jsou v ubikacích a já si mohu oddechnout, hlásím sice bohužel jeden úhyn, a to želvy zelenavé, kterou mně darovala loni jedna paní a její historii jsem neznal. Bohužel nevydržela první zimování v novém prostředí. U ostatních jsem nezjistil viditelné problémy, tak jako každé předjaří za posledních pár let dozadu. Uf, měl jsem jisté obavy, neboť letos mně klesla teplota na povrchu substrátu na -2°C a vzhledem k tomu, že želvy po celou dobu nekontroluji detailně a do prostorů chodím pouze monitorovat situaci zda některá nevylézá...., protože jsou 30cm hluboko zahrabány, jsou obavy oprávněné! Neznamená to, že během probouzení ještě nenastanou problémy, ale je to určitě pozitivní zjištění. Letos jsem u žádné dospělé želvy nezjistil úbytek na váze a všechny mají více jak 20g nárust, což mohu prohlásit za chybu vážení, ale určitě je to dobrý ukazatel a dokonce lepší než v roce 2010. Tím hodnotím letošní pobyt v zimovišti opět jako výborný a dle všech indícií i správný, protože 100% želv na váze přibylo 20 - 80g. Škoda jen toho úhynu, což připisuji adaptaci na nové prostředí. Želvy zůstanou zatím uzavřeny bez možnosti vylézat až do doby, než se začne zlepšovat počasí. Budu zde o všem informovat hlavně jak se daří našim 3 modelkám.
Tak a jedeme:
12. 3. 2011 - slunečno, jasno 16°C. Jaro nám začalo naplno a včasný transport želv do venkovních výběhů se ukázal jako ten správný tah. Teplota dnes se vyšplhala až na 16°C a vyhnala probouzející se želvy ven z boudy. Jako vždy začínají první hlavně samci T.marginata a to v počtu 4 kusy, již brzy se začnou pokoušet o páření, pokud bude jen trochu vhodné počasí. Samice až na jednu, se budou ještě muset trochu přemlouvat, než začnou vylézat. Zatímco u T.hermanni a graeca je prozatím klid a první teplejší den vylákalo sluníčko ven pouze jednu želvu. Předpověď, pokud vyjde, by mohla nastartovat letos želvy dříve než například loni. Uvidíme, na nějaké závěry je dostatek času.
15. 3. 2011 - slunečno, jasno teplota venku 16°C a v boudách 11°C. Všechny marginaty jsou už probuzené a vesele vylézají ven, samci začínají projevovat aktivitu zatím ještě pouze ojediněle a jejich hlavní období teprve přijde. Zatímco ve výběhu hermanek a graec je zatím, dá se říci, klid. Želvy vylézají sporadicky, pár jedinců se sluní, ale většina stále spí. U těchto druhů je rozjezd pomalejší každý rok. Dejte si, kdo z Vás již také odzimoval a má želvy ve venkovních výbězích, velký pozor na příští dny, kdy mají teploty klesnout a hrozí i mráz. Takže posbíráme jedince a pěkně zavřeme do boudy, popřípadě na noc přemístíme někde do chladna např. chodby, garáže... nedáváme v žádném případě do terária. Pěkně je opět vrátíme do výběhů ihned, jak přestane mrznout.
Mája už aktivuje a je to ta světlá želva před vchodem
21. 3. 2011 - slunečno, jasno teplota v 12:00 h ve stínu 9°C, na slunci 18°C a v boudách 6,5°C. Po mrazivé noci sluníčko vytáhlo některé želvy ven a jak jinak než převážně T.marginata. Zatímco T.hermanni pouze jednu a graecu žádnou. Předpověď počasí na další týden bude jak na houpačce a želvy se určitě za tohoto počasí do varu nedostanou. Nízké noční teploty nám obstarají celotýdenní hlídání, aby na noc nezůstaly venku a náhodou neumrzly. Takže pozor na to, Ti kteří z Vás, kteří je mají již ve venkovních výbězích, buďte ostražití a pohlídejte je!! Na druhou stranu bude docházet k pozvolnému probuzení což je pro želvy jedině dobře a rekordní nástup jara by nebyl tak vhodný.
Pár statečných želv
23. 3. 2011 - slunečno 15°C a nehledě na noční teploty pod nulou začínají samci T.marginata projevovat pářící aktivitu. Želvy zatím nežerou, jen občas některé kouká ze zobáku kousek trávy. Všechny jsou O.K. a už pravidelně za teplého počasí vylézají. Zato hermanky a graecy mají ještě zimu a moc se jim nechce probudit se. Vylézá na sluníčko pouze pár jedinců a většina stále spí nebo se tak tváří.
Slunící se modelka Mája
28. 3. 2011 - slunečno, jasno, teplota v boudách 6,5°C a venkovní 14,6°C. U želv zatím žádná podstatná změna. Díky mrazivým nocím je teplota v izolovaných boudách nízká a během krátkého dne se nestačí prohřát, takže většina želv stále chrní. To se netýká ale T.marginata, ty už vylézají každý den a výhled počasí dává naději, že se želvy rozjedou již brzy a začne naplno páření a postupně s rostoucími teplotami také začnou mít chuť k jídlu. Zatím jedí spíše sporadicky, organismus ještě není připraven na konzumaci větších dávek. U marginat je plážové opalování a želvy si to vyloženě po zimování užívají naplno. Předpověď počasí je více než optimistická a iž brzy začne to pravé želví řádění.
Želvy si to prostě užívají
7. 4. 2011 - polojasno, teplota v boudách je 15°C, venku 24°C. Za posledních pár dní se konečně rozhoupaly T.graeca a T.hermani a začínají konečně vylézat na sluníčko, chuť k jídlu zatím nic moc až na pár jedinců. Samci všech třech evropských druhů se dali do práce a jsou v plné aktivitě. Konečně u nás začaly pořádně růst pampelišky a já postupně začnu želvy navykat na tuto stravu. I když venkovním bude potřeba ještě přidávat čínské zelí, než se pořádně pampelišky rozjedou pro pokrytí dostatečné potřeby všech jedinců. Počasí se nám opět zkazí a i aktivita želv půjde dolů, ale jaro je tady a letos v nezvykle plné síle.
12. 4. 2011 - polojasno až zataženo, teplota v boudách je 14°C, venku 15°C. Želvy většinou již žerou a páření probíhá na všech frontách. Zájem je i o naší jednu modelku T.g Gábi 23. Všechny želvy jsou již probuzené a v případě sluníčka vylézají pravidelně ven. Některé nocují ve venkovních prostorách v různých úkrytech. Jako stravu kombinuji stále čínské zelí a luční směs. Počasí sice není ještě ideální, ale pokud bude pokračovat trend letošního jara, můžeme se dočkat snůšek relativně velice brzo na podmínky v CZ. Je zatím předčasné dělat nějaké závěry, ale bylo by to opravdu fajn. Počasí se nám opět na pár dní pokazí a pozor v některých lokalitách na přízemní mrazíky.
21. 4. 2011 - jasno,teplo - teplota v boudách je 17°C, venku 25°C. Krásné počasí posledních dnů probudilo i poslední váhající spavé želvy a začíná "žravé období". Samci páří jak o život a nenechají samice na chvilku v klidu. Trend počasí sice půjde opět mírně dolů, ale pokud se výrazně nepokazí, můžeme první snůšky očekávat již brzy. Pampelišky již také začínají růst a nic nebrání v přechodu na přírodní stravu. Ten, kdo chce mít evropské druhy po celé léto ve venkovním výběhu, nemusí váhat a toto teplé období je příhodné. Jiní si mohou počkat až na květnové dny.
2. 5. 2011 - zataženo - polojasno - teplota v stínu 18°C, venku na "snášecím kopečku" 22°C. Počasí tedy nic moc, ale samici T.marginata to nevadí a v 15:30 je na světě první letošní snůška a to hned 8ks. Nevěřil jsem, že zrovna v tomto počasí začnou snášet, ale jak je vidět, vidí daleko dopředu a cítí zlepšování se počasí. Teď již začnou snášet, pokud počasí vydrží, pravidelně, jedna po druhé. V některých lokalitách pozor na přízemní mrazíky, kdo máte želvy ve venkovních výbězích.
6. 5. 2011 - polojasno - jasno, teplota v stínu 16°C, venku na "snášecím kopečku" 20°C, 12:00. První z sledovaných želv, modelka Mája T.m, dnes před polednem snesla 9 vajíček což je oproti minulému roku (8. 5. 2010 - 6ks) podstatný rozdíl. V nadcházejícím víkendu díky teplotám jistě budou snášet další želvy ,a to hlavně T.m. Uvidíme, zda se předpověď vyplní.
11. 5. 2011 - jasno, slunečno - teplota ve stínu 25°C. Posledních pár dní nám počasí nechalo ochutnat letní teploty, ale tomu je na pár dní konec viz. předpověď. Ač jsem předpokládal, že želvy budou snášet jak o život - mýlil jsem se. Snesla první T.hermanni a T.graeca a ostatní sice běhají, ale nic. Co naděláme, přírodě neporučíme a nejde o život.
17. 5. 2011 - zataženo - teplota v stínu 20°C. Želvy se za poslední dny konečně rozesnášely a zatím nejhůře jsou na tom T.hermanni, které očividně čekají na teplejší počasí. 15. 5. 11 konečně snesla i naše druhá modelka zástupce druhu T.graeca Gábi 23 a to dokonce 6 vajíček, což je zatím její rekord. Počasí do příštích dnů dává tušit, že se konečně rozhoupají i samice, co prozatím váhají, ale nervozita je na nich očividně znát.
24. 5. 2011 - slunečno - teplota v stínu 23°C. Počasí super a výhled vypadá také výborně. Želvy snášejí jak o život jen T.hermanni letos nějak zaostávají a jde jim to vlažně, Tína zatím nic nebo jsem ji propásl a vajíčka jsou někde zahrabána. T.marginata naše modelka Mája začala 22. 5. 11 druhé kolo a v pohodě snesla po 16 dnech od první snůšky. Máme tady období největší žravosti a jeden nestačí doplňovat několikrát denně stravu.
1. 6. 2011 - slunečno, bouřky - teplota v stínu 25°C. Předpověď nelhala, vedro za posledních pár dní želvy ve snášení utlumilo a až dnes kdy se občas zatáhlo je vyprovokovalo ke zvýšené aktivitě a snášení hlavně druhy T.m a T.g. Vedra vadí nejen lidem, ale i želvám, tak to prostě je. Modelka T.g Gábi 23 nám snesla druhou snůšku a to přesně po 18 dnech po první. Letos to prostě holkám odsejpá daleko lépe než loni. Počasí se prostě poručit nedá a uvidíme co pro nás želvy připraví napříště. A zelenavky se tradičně flákají a určitě si vše nechávají až na červen. Nakonec velcí kámoši želva a ještěrka! Předpověď je jasná - vedro, vedro.........
8. 6. 2011 - slunečno, bouřky - teplota v stínu 30°C. Prostě posledních pár dní bylo vedro a želvy se věnovaly až na výjimky zahálce místo snášení. Dalo se to očekávat, vedra jim také nedělají dobře a většinu času tráví odpočinkem ve stínu. Až dnes přišla výrazná změna a už od rána to vypadalo na pořádný déšť a zrovna když píšu tyto řádky bubnuje venku pořádný déšť. Ráno jdu pěkně nakrmit želvy a co nevidím, již naše modelka Mája T.m snáší vesele na kopečku již třetí snůšku. Je letos asi první a poslední která to dokázala. Jiné se zase flákají a výsledek bude, tak jako každý rok sice dobrý, ale mohl by být lepší. Prostě ty želvy nenaučím a nenaučím poslouchat :-)). Teploty mají jít na čas dolů a uvidíme, co to s želvami udělá a určitě ještě pár vajíček bude. Koncem měsíce se začnou líhnout první želvy, to bude radosti........
20. 6. 2011 - polojasno, bouřky - teplota v stínu 20°C. Bohužel od neděle je chladno a dle předpovědi to na pár dalších dnů vypadá jako na houpačce. Vystřídat se má snad vše a na vedro můžeme na pár dní zapomenout. Želvy už pomalu snášejí sporadicky a k mému překvapení dnes v podvečer, kdy na chvilku vysvitlo sluníčko snesla již třetí snůšku naše modelka Gábi a to přesně 19 dní po druhé. To tedy koukám a na T.g je to nadstandard. Jestli ještě některá z želv snese, půjde jen o pár jedinců a na hromadné snůšky v tomto regionu můžeme letos již zapomenout. Tak jako želvy začnou odpočívat i já si dopřeju konečně oddych a budu relaxovat. Jaro je vždy uspěchané a pracovní po zimním spánku. Pohoda nebude trvat dlouho, neboť už koncem měsíce se začne líhnout nová generace želviček.
29. 6. 2011 - slunečno jasno a vedro - teplota v stínu 30°C. Po studeném a deštivém víkendu nás počasí opět potěšilo a jsou tu přímo vedra. Želvy jak jsem předpokládal už nesnášely a jediný pokus dnes provedla ještě opozdilá T.h. Po chvilce hrabání vzdala, ale vypadá to nadějně - možná poslední snůška. Jinak klid mír a pohoda. Žravost všech želv se také přehoupla přes horizont a postupně bude až do podzimu pouze slábnout. Začátek prázdnin opět bude rapidní pokles teplot, což určitě neuvítají naše děti, které se už nejméně týden neučí a vlastně už mají prázdniny, zítra nás všechny určitě mile překvapí! Odpolední vedro želvy vždy spolehlivě zažene do stínu.
3. 7. 2011 - zataženo déšť - teplota 11°C. Přesně podle předpovědi venku počasí pod psa a zima. Ve výbězích mrtvo, ale v inkubátorech začíná být živo a hlásím vylíhnutí prvních třech želviček. 2ks T.marginaty po 62 dnech a jedna T.h po 53 dnech. Želvičky jsou krásné bez vnějších vad a bude trvat asi tři dny než se jim karapax vypne a narovná, protože ve vajíčku jsou jakoby přeložené. Předpověd počasí hlásí zlepšení, ale na snášení již tento rok pravděpodobně já mohu zapomenout a pomalu končí další kapitola života dospělých suchozemských želv. Začíná období lenošení a nebude trvat dlouho a začnou se pomalu připravovat na zimování..........ach jo, jak ten čas letí a nejen jim.
25. 7. 2011 - slunečno až polojasno - teplota 24°C. Počasí posledních dnů nám moc nepřálo a proto letošní odchovy zůstávají ve vnitřních prostorách a pravděpodobně ven nepůjdou. Výhled sice vypadá slibně, ale žádné vedra nás asi zatím nečekají. Tak pro letošní rok už máme snůšky evropských druhů za sebou a želvy již pouze odpočívají a i apetit k jídlu je rapidně menší. Prostě nebude trvat dlouho a začne příprava na zimní spánek, jak rychle to uteklo a pomalu máme polovinu letních prázdnin. Radost naopak dělají odchovy a želvičky se líhnou jak o závod radost pohledět. Letošní snůšky se vyznačovaly nadprůměrným počtem vajíček u druhu T.graeca a naopak podprůměrné byli T.hermanni. T.marginata si zachovala standart a výrazně nevybočuje. Také se snížil počet snůšek a naopak zvýšil počet vajíček na jednu snůšku. Sečteno a podtrženo je průměrný počet vajíček stejný jako vždy, ale liší se v parametrech jak druhů, tak počtů. Líhnivost je zatím výborná a uvidíme, jaké budou ztráty na konci líhnutí a zde se udrží můj průměr do 5%.
3. 8. 2011 - slunečno - teplota 30°C. Počasí se po několika dnech umoudřilo a na malou chvíli se k nám vrátilo léto. Předpověď neslibuje nic moc a na želvách začíná být pomalu znát útlum a zanedlouho zahájí opět přípravu na zimní období - spánek. Letošní léto se zdá poněkud špatné a nebudu sám, když řeknu, že nic moc. Mláďata se postupně líhnou a čile se mají k světu. Jen počasí nedovolí je dát ven, tak jako jiné roky, protože by se v chladnu zastavily a potřebují se pořádně rozjet. Zatím to vypadá, že moc jedinců se nezalíhne a průměr bude velice dobrý, hlavně abych to nezakřikl. Na obrázku líhnoucí se želvy si povšimněte "vaječného zubu" kterým želvička prorazí skořápku a udělá si malý otvor. Ve skořápce pak ještě stráví 1 - 3dny dle potřeby než ji úplně rozrazí a vyleze ven.
9. 9. 2011 - pod mrakem oblačno a teplota 20°C. Je po prázdninách, dovolených a my všichni už jedeme na plné obrátky. Bez debat nám začal ve venkovních výbězích želví podzim. Želvy žerou prokazatelně méně a dle trusu se začaly připravovat na zimní spánek. Vylézají a vyhřívají, se pokud to jen trochu počasí dovolí. Samci ti jsou na tom trochu lépe a co nestihli během roku dohánějí teď a snaží se spářit se samicemi. Veškeré malé želvy letošních odchovů evropských druhů jsou vylíhnuty a jsou všechny ve vnitřních výbězích. Už to nebude s aktivitou dospělých želv žádný zázrak, ale ještě nenastal čas přesunout želvy, co nezimují do vnitřních terárií. Záleží na lokalitě, ale vesměs se noční teploty pohybují na velice přijatelné hodnotě a to okolo 10°C. Počasí se sice má zlepšit, ale dle předpovědi to pro želvy nevypadá nic moc a aktivitou hýřit určitě nebudou.
24. 9. 2011 - slunečno, teplota 20°C. Tak nám začal podzim, už je to tak. Ten čas tak strašně letí, želvy ve venkovních výbězích i když je nádherné počasí už většinou nejedí a zahájily naplno přípravu na zimování, co se týče stravy. Jinak vylézají, sluní se a jejich aktivita je přiměřená průměrným teplotám. Naopak samci hlavně marginat se snaží dohnat, co nestihli během roku a otravují samice, kde se dá. Mláďata se rozjíždějí naplno a jejich žravost nezná mezí a já nestačím trhat, už opatrně tento víkend začínám přimíchávat čínské zelí a sypat vápník. Ten z Vás kdo nehodlá zimovat a má ještě želvy ve venkovním výběhu je tam může klidně s ohledem na lokalitu nechat, ale jakmile se toto krásné počasí zkazí, rychle s nimi domů to bude ten správný okamžik. Výhled je, ale nádherný a babí léto super.
6. 10. 2011 - polojasno a teplota 20°C. dnešním dnem nám končí příjemný podzim a želvy už to ví moc dobře. Většina jich již vůbec nežere a připravují se na zimu. Chytají poslední sluneční paprsky, a pokud se výrazně neoteplí již je nic nepřinutí k větší činnosti a budou postupně upadat do zimního spánku. Pro ty co želvy zimovat letos nebudou je dnes ten správný okamžik na umístění želv do vnitřních prostorů.
22. 10. 2011 - polojasno a teplota 10°C. Po studených ránech zasvítí sluníčko a želvy se vesele vyhřívají a na spánek některé nemají zatím ani pomyšlení. Sice nežerou, ale po výběhu se některé vesele prohánějí. Zatím jsem ještě nezačal jedince ani uklízet na noc, protože se spolehlivě poschovávají na noc, a když ráno trochu přituhne, jsou chráněné. Hodně chovatelů želvy již zimuje a já jim dopřávám volnost a na druhou stranu když nechtějí proč je nutit. Zima bude možná dlouhá a zatěžovat je příliš dlouhým zimováním není ideální řešení. V klidu si počkám, až opravdu budou spát a pak půjdou do hajan. Pokud se podíváte na předpověď počasí ještě minimálně týden se nic zásadního dít nebude.
29. 10. 2011 - polojasno a teplota 14°C. Uplynul další týden a některé želvy se vesele prohánějí po výbězích a na spánek nemají zatím stále ani pomyšlení. Dle předpovědi se nic nezmění ani příští týden a někteří jedinci ještě vesele okusují občas trávu. Takže zimování ještě nebude a pokud zasvítí sluníčko, jako, že to vypadá reálně, tak už vůbec ne. Na jedné straně je to dobře, protože želvy nebudou zatížené nadměrnou dobou v zimovišti. Takže všichni vy, co jste se zbytečně neunáhlili a při prvních mrazících nedali želvy zimovat vydržte, protože želvy prostě zatím zimovat nebudou to je jasné.
12. 11. 2011 - polojasno a teplota 3°C. Tak už je to tady ať chceme nebo ne. Je konec želvího roku 2011 ve venkovních výbězích. Teplota poklesla pod denních 10°C, v noci je mráz a ani předpověď není jiná a to pro celou republiku. Jsme všichni včetně želv opět o rok starší a čeká nás období, které nemají chovatelé želv moc rádi, a to zimování. Všichni co jste váhali, kdy do zimoviště z venkovních prostorů těm mohu jen potvrdit, že právě teď nastal ten čas! Počasí se změnilo asi ve středu a já to věděl, aniž bych sledoval předpověď počasí. Celý podzim byli některé želvy různě po výběhu zalezlé, pod přírodními úkryty a najednou jako mávnutím proutku všechny někam zmizely. Proč ptáte se? Odpověď je jasná, instinkt jim přesně řekl, že se musí schovat někam jinam, jinak je ohrožena podstata jejich života - přežít! Tak to je, naše rosničky to poznaly a spořádaně ulehly k zimnímu spánku.
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz