Zásady chovu suchozemských želv
Pravidla pro úspěšný chov želv
Zásady chovu suchozemských želv, které já osobně používám a snažím se je dodržovat. Neříkám, že se mě to daří vždy, ale určitě většinou, pokud je to možné, se jimi řídím. Vše toto se mně naprosto osvědčilo a zatím jsem se vyhnul v chovu suchozemských želv větším komplikacím a přičítám to také těmto zásadám. Vůbec nikoho nenutím se s nimi ztotožňovat to v žádném případě. Jen doufám, že když si někdo řekne:"vždyť on má vlastně pravdu", a bude se podle toho řídit, přinese to užitek ne mně, ale želvám!
1) Pokud získám do chovu novou želvu, nikdy s ní nemanipuluji více, než je třeba a úkony jako odčervení, úprava zobáků...odložím na později, pokud to není akutní. To znamená stádium, které je potřeba vyřešit hned a jde o krajní nutnost.
2) V případě nového druhu si předem, pokud to jde, a není to potřeba rozhodnout okamžitě, zjistím co možná nejvíce informací o chovu onoho druhu a sestavím si chovný plán a připravím výběh nebo terárium přizpůsobené nově pořizovanému druhu želv na míru.
3) Chovný plán pak upravuji dle pozorování a chování želv.
4) Používám jen osvědčené a vyzkoušené metody a postupy, v poslední době převážně dle vlastních zkušeností.
5) Cizí poznatky použiji jen omezeně a pouze z důvěryhodných zdrojů a když ano, tak pokaždé opatrně a postupně.
6) Nevěřím ničemu ve stylu jedna paní povídala a snažím se informaci nějak ověřit.
7) Nikdy neměním nic co mně vyhovuje, funguje a mám osobně vyzkoušené. A už vůbec ne, pokud se to osvědčilo dlouhodobě.
8) Používám vždy " hlavu "a než se pro něco rozhodnu, zjišťuji s,i jaká je pravděpodobnost a četnost toho či onoho v přírodních podmínkách v domovině želv patřičného druhu. Výjimky neberu jako standard, ale pouze jako náhodu a souhrn nestandardních podmínek a lokalit.
9) Když jsem nucen udělat kompromis ve stravě, vždy se držím přírodních produktů, které mají přednost před veškerou umělou výrobou.
10) Nedávám želvám záměrně, co sice jedí, a to i v přírodě ,když to najdou, ale je to vše závislé na určitých podmínkách a parametrech. Jako například:
Ovoce:
1) musí růst v přírodní lokalitě kde se pohybují želvy
2) želva většinou nedosáhne na ovoce tak musí počkat až spadne na zem
3) na zem spadne když je zralé, tedy většinou, v poživatelné podobě tam zůstane krátce
4) jaká je tedy pravděpodobnost, že má k jídlu želva během roku ovoce? Velmi malá při dozrání a dopadu na zem.
Maso:
1) musí nějaké zvíře uhynout v lokalitě, kde jsou želvy
2) želva se musí pohybovat v blízkosti a najít uhynulé zvíře
3) musí ho najít, dokud je pro ni v poživatelném stavu
4) jaká je tedy pravděpodobnost, že má želva k jídlu během roku maso? Velmi malá až žádná.
Pravděpodobnost a opakovatelnost obou verzí potravy je tedy velmi malá a omezená, pokud nejde o nestandardní lokalitu či místo. Jako například člověkem uskutečněný zásah či zemědělsky nebo jinak využívaná půda. Tímto jednoduchým postupem dojdeme k závěru, že podat tyto dobroty, pokud chceme být co nejblíže přírodní stravě, můžeme jen občas a nárazově, nikoliv stále po celý rok a intenzivně. U masa je pravděpodobnost ještě menší a dá se počítat na rozdíl od ovoce na horizont až několika let. Želvy neumí odbourávat živočišné bílkoviny a plně jim stačí, když náhodou snědí nějaký hmyz.......Toto platí samozřejmě jen na omezené suchozemské druhy jako např. T.hermanni, marginata, graeca....Jsou druhy, která naopak živočišnou stravu částečně i potřebují.
11) Nepoužívám mastičky, olejíčky, vitamíny...a jiné komerční produkty, vše potřebné dostávají želvy v přírodní stravě. Jediná výjimka je čistý vápník.
12) Řídím se pravidlem jako u lidí. Když podám občas něco méně zdravého nebo vhodného nic fatálního se neděje, pokud se to zvrhne v pravidlo, je problém na světě a plíží se pomalu neviditelně spoustu let a než zjistíme, co se děje, je na nápravu příliš pozdě a to platí i v říši zvířat.
13) Když se něco nového ohledně želv objeví na trhu, položím si pár otázek:
1) potřebují to želvy a proč?
2) komu co to přinese?
3) neuškodí to želvám?
4) mají možnost se s tím z čeho je to vyrobeno v setkat v přírodě?
5) jsou schopny to v dané formě využít?
6) jak dalece je to vyzkoušené (otestované) , kolik let......?
7) používá to opravdu ten, co to propaguje?
8) je na tom člověk co to doporučuje finančně či jinak zainteresován?
9) na jakém druhu suchozemských želv to je vyzkoušené?
10) používáno renovovanými chovateli - kdo jsou, jak dlouho, kolik mají želv, proč nejsou konkretizovaní, existují vůbec?
Otázek se nabízí mnoho a v 99% dojdete k závěru, že Vaše želva to či ono nepotřebuje a mnohdy to pro ni může být i nebezpečné, hlavně v dlouhodobém horizontu. Vždyť v přírodě má želva většinou celoživotní přírodní dietu.
14) Používám ty nejkvalitnější dostupné UV zdroje vzhledem k prostoru a pokud možno svítím s nimi po celých 10h. Mou prioritou není ušetřit na nákladech, ale poskytnout a dopřát želvám to nejlepší, co mohu.
15) Prodej želv mě neživí a veškeré peníze investují do rozšíření a zkvalitnění chovu a provozu. Jako člověk, kterého želvy zcela pohltily, se snažím jim poskytnout co největší luxus s ohledem na možnosti. Ostatním se snažím nelhat a to samé očekávám od nich.
Závěrem:
Každý si může chovat želvy, jak uzná za vhodné, ale když moje " poučování " a rady nebudete brát jen jako plácání do vody, možná někdy zjistíte, že v ledasčem mám pravdu. Je to hlavně určeno začátečníkům, kteří si mnohdy přinesou mnoho zbytečností z obchodů a to vše v dobrém úmyslu svému mazlíčkovi zajistit to nejlepší co mohou. Také některé rady, jež se vyskytují v starších publikacích a na internetu, jsou pro želvu doslova zničující. Jako příklad mohu uvést podávat: kompoty,vejce, tvaroh, piškoty, mléko, jogurt, mleté maso a mnoho dalších nesmyslů. Mnohdy je to však naopak a želvě jde o zdraví a život.
Odpovědi na nejčastější dotazy zde
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz