chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Nemoci, léčení, úpravy > Úpravy krunýře želvy

Úpravy krunýře želvy

Upravujeme krunýř suchozemské želvy

upravy-krunyre-zelvy.jpg

Všichni chovatelé suchozemských, ale i vodních želv se občas setkáváme s tím, že želvě je potřeba upravit krunýř. Proč? Každá želva je jedinečný kus a není krunýř jako krunýř. Úpravy jsou v praxi občas potřeba, a to hlavně ze zdravotního hlediska. Největším nebezpečím je, když se stane vlastní krunýř želvě nebezpečný! Vrozené anomálie krunýře již od vylíhnutí poškozují díky tvaru kůži želvy a vznikají hlavně odřeniny a řezné rány. Také různé úrazy a poškození krunýře mají leckdy vliv na jeho tvar a nebezpečné hrany

Proto si tady probereme vcelku jednoduché způsoby, jak svépomocí doma krunýř mírně upravit. Nebudou to žádné odborné zásahy většího rázu, neboť i krunýř želvy je kompletně prokrven.  Pokud by naše úprava byla větší, dojde ke krvácení a možnosti infekce, popřípadě mohou nastat další komplikace a vyloučit v krajním případě nelze ani následný úhyn. Pouštíme se tedy pouze do "kosmetických úprav" a vše ostatní raději necháme na odbornících, veterinářích.

Jak si možná každý z Vás všiml, krunýř želvy, vrchní díl  karapax a spodní plastron není u všech želv stejný. Tvary (vybočující z optima) jsou někdy vrozené a způsobené nevhodným chovem či stravou, v podstatě je jedno, jestli je zavinění díky špatnému chovu ,úrazu nebo vrozené vadě. Proto si probereme některé zásahy blíže a seznámíme se s jednoduchou metodou jak rychle, bezbolestně a dostupnými prostředky zjednat nápravu.

Vrozené vady krunýře želvy

Tak tyto vady jsou nejběžnější, nově vylíhnutá želva má někdy hodně atypický pro jejich druh kraj krunýře, členitý a vcelku dosti ostrý. V běžném životě to želvě vůbec nevadí a nemusíme dělat žádné úpravy. Některé želvy mají různě zubatý a členitý okraj krunýře a ničemu to nevadí, zde samozřejmě žádné zásahy neprovádíme!

Jiná věc je v případě, kdy želva má atypický krunýř a tyto ostré části při pohybu poškozují měkké tkáně želvy a jsou pro ni vlastně i nebezpečné. Pak je na nás provést zmíněnou úpravu a v 99% případů stačí ostrý výčnělek, hranu...lehce zapilovat a ztupit. Co k tomu budeme potřebovat? Dle rozsahu a místa úpravy zvolíme nejlépe dílenský pilník a popřípadě můžeme použít také pilníček z manikůry, nějaký hrubší na lidské nehty. Postižené místo opatrně pilujeme, až vznikne, na ostrém místě malá ploška a ostrá hrana již dále neřeže. V případě ostrého výrůstku zapilujeme dostatečně jeho špičku viz obrázky.

Jako pokusná želva nám poslouží tato vylíhnutá želva ve stáří 5 měsíců, kdy při pohybu docházelo ke zranění díky špičkám na krunýři u zadních nohou a jde o určitou anomálii ve tvaru krunýře.

Ostré špičky na vrchním krunýři želvy

upravy-krunyre-zelvy-003.jpg

upravy-krunyre-zelvy-004.jpg

upravy-krunyre-zelvy-005.jpg

Použité nástroje na úpravu

upravy-krunyre-zelvy-006.jpg

upravy-krunyre-zelvy-007.jpg

Výsledek po úpravě

upravy-krunyre-zelvy-008.jpg

upravy-krunyre-zelvy-009.jpg

Tak a želva to má bezbolestně za sebou. Ostré špičky jí nebudou už poškozovat kůži na nohou. Takto postupujeme i u jiné ostré hrany kdekoliv na krunýři želvy. Díky upilování pouze vrchní vrstvy jsme se nedostali do prokrvené části krunýře a nemusíme tedy použít ani dezinfekci nebo dělat jiné další kroky. U větších želv můžeme k úpravě takovéto špičky použít i menší štípací kleště a zapilovaním pouze upravit do hladké konečné podoby.

Větší želvy

Máme tady dotaz jednoho chovatele větší želvy:

Zdravím, želvičce se objevily na krku nějaké odřeniny. Na obou stranách krku vypadají stejně. poradíte zda to řešit u veterináře nebo tomu dát čas? Má poměrně ostré hrany na krunýři kolem krku. Bohužel od mládí má zdeformovaný krunýř.

V tomto konkrétním případě by měl chovatel této želvy postupovat podle návodu a hranu krunýře řádně zapilovat.

poskozeni-kuze-o-krunyr.jpg

Zranění, nehody želv

U větších želv dochází k různým nehodám, a to hlavně ve venkovních výbězích. Pády, poškození vinou chovatele různými nástroji jako jsou lopaty, krumpáče, kopáčky, sekačky a v neposlední řadě pokousáním jinými zvířaty a to nejčastěji psy.To vše již leckdo zažil a  velcí chovatelé by mohli vyprávět. V těchto případech jde většinou o vážná zranění, kde je zapotřebí již odborných znalostí a nasazení antibiotik, zacelení ran...Pouze v případě, kdy je část jkrunýře prostě odseknuta, ulomena anebo když z ní teče krev, je potřeba zasáhnout. Většinou vznikají různé otřepy, hrany a tady nám poslouží opět dobře k hrubému zarovnání kleštičky a k dokončení pilník. Čerstvou ránu před zákrokem dezinfikujeme včetně nástrojů a to samé provedeme po dokončení. Případně ránu zalepíme, než přestane krvácet, aby nedošlo k průniku nečistot do rány. pokud se na to osobně z nějakého důvodu necítíme, ihned k veterináři!

Jak postupovat po zdravotní stránce najdeme také v ŽELVÍ LÉKÁRNIČCE

Zraněná želva po zhojení poškození krunýře

zraneni-zelvy.jpg

Závěrem

Takto postupujeme u většiny případů, kdy různé výčnělky a hrany poškozují kůži želvy. Samozřejmě pro zkušené chovatele nic nového pod sluncem, ale ti začínající opět tápou a nevědí si rady. Doufám, že tento článek jim pomůže a želvu zbaví jednoduše jejího případného problému. Takže všem Vám přeji při úpravách krunýře želvy jistou a klidnou ruku.

Copyright @

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

 

Aktuální teploty u želv

Aktuální teplota u želv.png

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek