Administrativa po úhynu želvy
Postup po úhynu suchozemské želvy legislativně
Chovatelský žívot má i odvrácenou tvář, a tou je případný úhyn naši suchozemské želvy. Většinou je želva součástí rodiny, každodenního života a žije s námi spoustu let, najednou je konec. Čím je člověk starší tím více vnímá tuto neodvratnou součást každého živého tvora. Po úhynu nás čeká ještě povinnost čistě legislativní u určitých druhů želv, které podlehájí povinnosti CITES a vlastníme k nim doklady, mezi nejznámější řadíme především druhy:
Testudo hermanni - želva zelenavá
Testudo marginata - želva vroubená
Testudo gracea - želva žlutohnědá
Jedná-li se o druh, který nepodléhá registaci, je to jednoduché a želvy se můžeme bez problémů zbavit například zakopáním, nikde nemusíme nic hlásit nebo něco podobného.
Zcela jiný je případ registrované želvy, která má CITES a spadá do skupiny želv chráněných. V tomto případě je naší povinností do měsíce po úhynu informovat příslušný úřad, kde je želva registrovaná, o úhynu a vrátit kompletní doklady. Můžete to vše i poslat poštou a připojit krátkou zprávu: Vracím veškeré doklady po úhynu želvy. Vrácení dokladů nepodléhá žádnému zpoplatnění.
Likvidace je opět ve Vašich rukou a nikdo Vás nebude zpovídat, jak jste se želvy zbavili. Nemusím podotýkat, že důstojná likvidace ostatků nespočívá ve volném pohození kamkoliv a do vaší popelnice také jistě nepatří. Více zde: Uhynulá želva
Pokud doklady CITES z jakéhokoliv důvodu zapomenete včas vrátit nikdo Vám hlavu neutrhne. Vždy je možnost to udělat a výhodou je, že datum úhynu na úřad většinou neoznamujete. Nikdo nemá zájem lustrovat, kdy Vám uhynula, je to v podstatě už jedno.
Copyright ©
Mohlo by vás zajímat
Ochrana před praskáním výhřevných žárovek
199 Kč
Rychlý kontakt
Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990
euzelva@seznam.cz