Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > UV zdroje, el. zařízení > LED osvětlení pro želvy

LED osvětlení pro želvy

Použití LED osvětlení u želv v chovných prostorách

led-zarovka.jpg

LED osvětlení, hit poslední doby, ale co použít ho v teráriích v chovu suchozemských želv jako osvětlení? Tak to je opravdu na zamyšlení. Cena elektrické energie stoupá strmě nahoru a řada z Vás chovatelů přemýšlí, jak provoz zlevnit a tady Vám nabídnu úvahy a fakta pro použití LED osvětlení. Vývoj jde stále dopředu a to, co platí dnes v roce 2013, již zítra může být minulostí. Určitě i při nákupu narazíme na různorodou kvalitu LED svítidel a hodně záleží, za jakým účelem dané osvětlení použijeme. Měli bychom používat pouze vhodné a doporučené LED osvětlení pro dané prostory, aby bylo jejich použití skutečně smysluplné.

I já jsem spekuloval nad tímto zdrojem světla a po různých konzultacích a vyhledávání na internetu jsem to prozatím vzdal a vyhodnotil jako nevyhovující pro naše chovatelské účely. Pomohli mě i někteří z Vás a přispěli svými zkušenostmi a názory tou trochou do mlýna.

komentare--nazory.jpg

Fakta, komentáře, názory

Pro někoho uvádím již známá fakta z diskuze o tomto osvětlení, pro jiného novinky a proto přepisuji částečně to nejdůležitější, co je již napsané:

Miloš euzelva:

Tak se mně dostala od prodejce do rukou zajímavá informace. Dotyčný prodejce řešil několik reklamací na LED osvětlení a nakonec se ukázalo, že problém je umístění v teráriu!!!! Ledky se přehřívají, protože nejsou chlazené a životnost je max. půl roku. Stejnou zkušenost má i s reklamním umístěním ve výlohách, kam jde sluníčko. Takže nakonec z rozhovoru vyplynulo, že mně toto osvětlení nemůže doporučit pro použití do terárií právě z těchto důvodů. Týkalo se to konkrétně samolepících pásků i těles umístěných v rampě. Pro každého, kdo uvažuje o tomto způsobu osvětlení, tedy špatná zpráva. Drahé a nízká životnost!

Michal:

No i LED osvětlení by mělo být chlazené a co jsem tak zjišťoval, tak hliníkové (AL) profily pro LED by mělo stačit. Jak už jsem psal, mám to doma v AL profilu už několik měsíců a zatím bez problému.

Miloš euzelva:

No spíše by se dalo říci, že bez chlazení by se to nedalo použít korektně vůbec. V podstatě za sebe musím říci, že LED osvětlení má k teraristice ještě pěkně velký kus cesty. A to nejen svoji cenou, životností...­....Neznám zatím žádného chovatele, který by to začal zavádět do svého chovu nebo o tom vůbec uvažoval. Věřím, že ti menší nebo „domácí chovatelé“ se k tomu přikloní a možná to i vyzkouší.

Vše kompletně si můžete přečíst na diskuzi

Další názor přidal pisatel Patrik

Po usilovném googlení jsem našel DŮLEŽITÉ důvody, proč jsou LED diody nepoužitelné pro jiné tvory než je člověk, i kdyby měly delší životnost a tepelnou odolnost. Napíši je jen pro zajímavost .

1) Spektrální problém. Běžné bílé LED funguji tak, ze se před modrou LED vloží krystal materiálu, který při osvíceni modrým světlem svítí žlutě. Jejich světlo je tedy modro-žluté, což lidské oko vnímá jako bílou, ale chybí tam dost červené a zelené, jiné oko(s jinak citlivými čípky) to může vnímat úplně jinak.

2) Úplná absence IR a UV. Žárovka má UV minimální, zářivka má IR minimální, ale pořád alespoň nějaké malinko mají. LED nemají nic.

3) Polarizační problém. Třeba včely vnímají polarizaci světla, jak se chová LED, netuším. Principiálně dává nepolarizované světlo, ale ohyby a odrazy na pouzdře to můžou dost ovlivňovat.‘‘

Z toho vše vyplývá, že osvětlení LED, jak ho známe dnes, pro terarijní účely ještě zatím vhodné není. Proto ho ani specializované firmy na teraristiku ještě prostřednictvím velkoobchodů, co mohu posoudit, ve větším měřítku nenabízejí. Je to možná pouze otázka času. Oslovím nějakého specialistu na LED osvětlení a požádám ho o jeho názor.

odbornici.jpg

Můj dotaz euzelva:

Uvažuji o použití LED k osvětlení v teráriích a potřeboval bych znát Váš názor, než učiním nějaká rozhodnutí. Jde mně výhradně o to, zda uvedené LED žárovky dokáží simulovat denní světlo a zda jsou vhodná pro osvětlení chovných prostorů, v mém případě suchozemských želv?

Je to vůbec vhodné použít pro zvířata všeobecně? Děkuji a popřípadě v kladném případě poprosím o doporučení co použít z Vaší produkce

Odpověď OSRAM.cz:


V současné době máme pro tyto účely nejlepší světelný zdroj zářivkové trubice řady Biolux. Vyzařované spektrum je velmi podobné jako přirozené světlo.

Co se týká LED světelných zdrojů použít se samozřejmě mohou, muselo by to však být svítidlo osazené speciálními LEDkami (nic podobného zatím nemáme)!

Pokud použijete standardní LED retrofity (záměny za žárovky), troufám si říci, že nedosáhnete žádného speciálního efektu pro zvířata. Standardní světelné zdroje vyzařují spektrum, které je nejoptimálnější pouze pro lidské oko.

led-osram.jpg

Přeji hezký den
Ing. Luboš Kruliš
Technická podpora 
OSRAM Česká republika s.r.o.

Závěrem:

Pokud to zhodníteme komplexně, čas na používání LED osvětlení v teraristice ještě prostě nenastal. Případná ušetřená energie na jedné straně a možné komplikace v chovu na straně druhé jasně mluví zatím pro použití již osvědčených světelných zdrojů. Také vyšší pořizovací náklady ve většině případů, nutnost chlazení v teplejším prostředí, jsou dalšími překážkami, i když řešitelnými při použití LED.

Když se někdo z Vás přesto rozhodne pro použití LED, určitě bych to kombinoval se stávajícím osvětlením a měl se hodně na pozoru. Protože nevhodné světelné podmínky při chovu v našem případě suchozemských želv nevidíte ihned a želvy se mohou chovat naprosto normálně. Vliv světelných podmínek může mít negativní dopad na chov až v horizontu  několika let a pak může být na nápravu poškozeného zdraví již  pozdě. To je největší nevýhoda veškerého osvětlení, že to nelze posoudit ihned a veškeré pokusy s novým osvětlením jsou rizikové. Snad nejmenší komplikace hrozí, pokud je světelný zdroj určen k chovu zvířat a nejlépe terarijních.

Každý z chovatelů nejen suchozemských želv by si měl uvědomit, že šetření na chovu by mělo by být to poslední, co bude řešit! Vývoj nezastavíš a proto nás v budoucnosti možná čekají převratné novinky, ale zatím si o nich můžeme nechat pouze zdát. Proto Vám všem přeji šťastné sny a spokojený chovatelský život bez nesnází.

LEDky nejsou vhodné, jelikož bílého spektra se v případě těchto diod dociluje mísením spekter jiných barev. LEDka tedy nemůže zatím sloužit jako náhrada denního světla!

  Copyright ©

Rychlý kontakt

Miloš Junek
Chovatel želv
+420 603 268 990

info@euzelva.cz

Facebook Twitter

Zasílání novinek

 

Suchozemské želvy - prodej zvířat - terária - vybavení - rozvoz

 

 SvětŽelv       Vivarista

Nahoru © copyright euzelva.czPoslední aktualizace 20.08.2018 Mapa webuVytvořil Acceler