chov a prodej želv od chovatele
Kontaktujte mě:

Miloš Junek, 603 268 990

euzelva.cz > Druhy želv > Pěkně česky druhy želv > Želva uhlířská - chov

Želva uhlířská - chov

Šestý nejčastěji chovaný druh želv u nás v CZ

určeno opravdovým začátečníkům v chovu želv

Želva uhlířská.jpg

Šestou nejrozšířenější suchozemskou želvou v dnešní době v Česku je želva uhlířská. Hlavně díky faremním dovozům ze zahraničí a částečně i snahou chovatelů, kterých, co by tento druh odchovávali, bohužel příliš není. Tento článek je určen ryze záčátečníkům a hlavně dětem. Odborný latinský název pro tento druh Vám vůbec nic neřekne, ale pro upřesnění je to Geochelone carbonaria. Najdete zde základní informace pro chov a to pěkně naservírované opravdu čistě laicky a zběžně. To nejdůležitější pro uhlířskou želvu zde najdete. Budu se snažit vše popsat česky bez používaní speciálních výrazů a vše maximálně zjednodušeně. Pro toho, kdo chce vědět kompletní informace pro tento druh, tak tomu je určen speciální profesionální článek. Pro želvu uhlířskou je to: Geochelone carbonaria - chov. Tam je to vše probráno do hloubky a čistě profesionálně.

Želva uhlířská se vyskytuje výhradně ve jižní Americe a to Panamě, Paraguayi, Kolumbii, Peru, Brazílii, Bolívii, Venezuele a Argentině a je opravdu hodně vlhkomilná. Dorůstá se velikosti jako druh Želva uhlířská (Geochelone carbonaria) 40 - 50 cm a většinou je velikost reálná 35 - 45 cm. Samci jsou u tohoto druhu přibližně stejně velcí. Dožívá se v přírodě krásných 80 - 100 let.

Stravu potřebuje želva uhlířská hodně variabilní, na rozdíl od jiných suchozemských želv. Nejlépe k luční stravě jako je list i květ pampelišky, jitrocel, žebříček, jetel....a další traviny bychom měli a musíme přidávat občas také živočišnou stravu. Například kočičí konzervu a to jednou týdně. Pro zpestření můžeme často používat i jiné, pro ostatní druhy želv nevhodné potraviny, např. okurku, rajče, banán, meloun, cuketu, jablka, houby.....Prostě tento druh je, co se týče stravy, opravdu nenáročný. Úplně se snažíme vyhnout krmení salátem, je to pro ně nebezpečné!!!

Želvu uhlířskou sice můžeme chovat během třech nejteplejších měsíců ve venkovním výběhu, ale teplota by neměla klesnout pod 15°C! Popřípadě může být i na balkóně a v něm potřebuje pouze dostatečně velký, nejlépe izolovaný úkryt, kam se schová před sluncem a případnou nepohodou a nedojde k velkému poklesu průměrných teplot v delším časovém rozpětí. Jako studenokrevný plaz neumí regulovat svoji teplotu, a tak je želva životně závislá na chovných teplotách, které se pohybují průměrně okolo 27 - 32°C.

Do domácího prostředí se tento druh sice hodí, ale každý z Vás musí počítat s velikostí dospělé želvy a tím i s  většími prostory pro chov, než u druhů menších želv. Pokud přece jen želvu budete chovat, tak prostředí chovu může být v útlém věku v teráriu a později nejlépe v želvím stole, kam umístíme výhřevný zdroj a popřípadě další nutné osvětlení. A další nezbytnosti jako jsou misky, substrát a úkryt. Chov v bytě na podlaze není pro želvy všeobecně vhodný na ten předem zapomeňte (vlhkomilný druh).

Želva uhlířská snáší běžně 5 - 9 vajíček a bez inkubátoru se nám malé želvičky nikdy nevylíhnou, protože denní průměrná teplota pro inkubaci želv tohoto druhu je v rozmezí 27 - 33°C.  Součástí želvy je její tvrdý krunýř, z něhož nemůže nikdy vylézt a je to i její ochrana proti pádu, vetřelcům či jiným přírodním vlivům.

Želva uhlířská jako druh suchozemské želvy patří jednoznačně, co se týče chovu, na zahradu, do skleníku a v případě dostatečných prostorů i do bytu. Pro poměrně jednoduchý způsob chovu a nároky  lze jednoznačně tento druh doporučit i začínajícím chovatelům. Chov je bezproblémový a zábavný. Jedná se navíc o druh, který nezimuje a ani nevyžaduje výraznější odpočinkové období, a je aktivní celoročně. Chovatelům se daří sice tento druh množit, ale 90% želv pochází z faremních či odchytových dovozů! A tam je riziko nemocné želvy opravdu veliké. Potvrzují to problémy chovatelů, kteří tento druh zakoupí z těchto obchodních zdrojů. Stres, neodborný přístup, adaptační problémy...to vše se podepíše na jejich zdraví a celkově špatné kondici.

Jako jeden z mála druhů jsou tyto želvy velice kontaktní a dokáži čile reagovat na každý pohyb u chovných prostorů. Jsou zvědavé a toto chování pozoruji jako chovatel až třinácti druhů suchozemských želv za zcela neobvyklé a výjimečné.

Tento druh nepotřebuje při nákupu či prodeji CITES a nepodléhá registraci!

Nejčastěji chované druhy želv u nás v CZ podle mnou sestaveného žebříčku:

1) Želva zelenavá - Testudo hermanni

2) Želva vroubená - Testudo marginata

3) Želva stepní - Testudo horsfieldi

4) Želva žlutohnědá - Testudo graeca

5) Želva pardálí - Geochelone pardalis

6) Želva uhlířská - Geochelone carbonaria

7) Želva skalní - Malacochersus tornieri

8) Želva hvězdnatá - Geochelone elegans

9) Želva paprsčitá - Geochelone radiata

Kniha o chovu želv

Začínáme se schozemskými želvami

299 Kč

koupit

Mohlo by vás zajímat

Regulace svitu žárovek.jpg

Regulace svitu žárovek

Ochrana před praskáním výhřevných žárovek

199 Kč

koupit

Rychlý kontakt

  Miloš Junek
  Chovatel želv
 +420 603 268 990
 euzelva@seznam.cz

Zasílání novinek